XXII Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych
edycja 2017/2018

Patronat

Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień
Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska
Łódzki Kurator Oświaty – Grzegorz Wierzchowski
Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole

Patronat medialny
TVP 3 Łódź

Radio Łódź
„Dobre Praktyki. Innowacje w edukacji”
„Przegląd Edukacyjny”

Gość honorowy
Szymon Nygard

Organizator
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.

Podsumowanie projektu odbyło się 19 kwietnia 2018 roku w Muzeum Miasta Łodzi (Łódź, ul. Ogrodowa 15).  W ramach tegorocznej edycji zostały przeprowadzone trzy konkursy: fotograficzny, literacki i plastyczny. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 158 uczniów z 43 szkół zawodowych z naszego miasta i województwa łódzkiego. Komisje konkursowe poddały ocenie 65 prac fotograficznych, 70 prac literackich i 79 prac plastycznych. W projekt zaangażowanych było 63 nauczycieli, artystycznych opiekunów młodzieży. Podsumowaniu Przeglądu towarzyszyła wystawa prac fotograficznych i plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach. Nagrodzone prace literackie zaprezentowane zostały przez ich autorów, bądź lektorów podczas gali.

Uroczystą galę prowadzili uczniowie ZSP nr 9 w Łodzi Patryk Świerczyński i Mikołaj Topola. Oprawę muzyczną podsumowania projektu zapewnił student III roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z klasy fortepianu pani prof. dr hab. Anny Wesołowskiej-Firlej – pianista Łukasz Różyło.

Prace młodzieży oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

KONKURS FOTOGRAFICZNY

AGATA BUCHHOLTZ   Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
MONIKA CZUBACZYŃSKA   artysta plastyk
MICHAŁ MIKUŁA      Polskapress Sp. z o.o. Oddział w Łodzi

KONKURS   LITERACKI

DOROTA CERAN     Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego
MAŁGORZATA GAJAK-TOCZEK Uniwersytet Łódzki   
BEATA GALA-MILCZAREK    Uniwersytet Łódzki

KONKURS PLASTYCZNY

ANDRZEJ GRENDA     Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
PIOTR KARCZEWSKI  Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
JOLANTA MASTALERZ  Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi
PIOTR MASTALERZ Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej

W konkursach Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych udział wzięły szkoły:

  1. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi
       
    Opiekun – Jolanta Proszak
  2. Prywatna Branżowa Szkoła I Stopnia w Opocznie
       
    Opiekun – Renata Madej
  3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Łodzi
       
    Opiekun – Sylwia Miksa
  4. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
       
    Opiekun – Piotr Hałucha
  5. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie
       
    Opiekun – Bogumiła Banasik
  6. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie
       
    Opiekun – Małgorzata Solarek
  7. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu
       
    Opiekunowie – Edyta Cieślak, Marzena Włoch
  8. Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi
       
    Opiekun – Jolanta Adamczewska
  9. Zespół Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi
       
    Opiekun – Ryszarda Malarska
  10. Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
       
    Opiekunowie – Aneta Jędrzejczyk, Małgorzata Piotrowska, Aleksandra Tyl, Katarzyna Węgrzyńska
  11. Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
       
    Opiekunowie – Krystyna Barczak, Aneta Jamiałkowska-Pabian, Monika Markowska, Przemysław Otto
  12. Zespół Szkół nr 1 w Głownie
      
    Opiekun – Edyta Brzozowska-Krupińska
  13. Zespół Szkół nr 1 w Pabianicach
      
    Opiekunowie – Ewa Sztranek, Janusz Śmiałowski  
  14. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu
       
    Opiekun – Urszula Kowalczyk  
  15. Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach
       
    Opiekun – Monika Pawłowska-Wielebska
  16. Zespół Szkół nr 3 w Kutnie
       
    Opiekunowie – Dorota Chojnacka, Lilia Marciniak, Agnieszka Sędkowska  
  17. Zespół Szkół nr 3 w Skierniewicach
       
    Opiekun – Renata Zalewska
  18. Zespół Szkół nr 4 w Skierniewicach
       
    Opiekunowie – Kinga Pruszkowska, Tomasz Staroń
  19. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łasku
       
    Opiekun – Dorota Kędzierska
  20. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu
       
    Opiekun – Iwona Więsek  
  21. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim
       
    Opiekunowie – Żaneta Cypel, Renata Stefaniak
  22. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku
       
    Opiekun – Aneta Owczarek
  23. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu
       
    Opiekun – Katarzyna Leśkiewicz
  24. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu
       
    Opiekun – Grzegorz Słoma  
  25. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie
       
    Opiekun – Monika Tokarek
  26. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łodzi
       
    Opiekun – Sylwia Duda 
  27. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim
       
    Opiekun – Rafał Pietras
  28. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Piotrkowie Trybunalskim
       
    Opiekunowie – Irena Nowak, Joanna Wróbel  
  29. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi
       
    Opiekunowie – Dorota Białkowska, Sylwester Paczesny, Monika Stępniak-Jankowska 
  30. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Łodzi
       
    Opiekun – Marta Lewandowska  
  31. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 w Łodzi
      
    Opiekun – Ewelina Żak   
  32. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi
       
    Opiekun – Maja Turała    
  33. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach
       
    Opiekun – Magdalena Skubiszewska    
  34. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie
       
    Opiekun – Danuta Urbaś    
  35. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie
       
    Opiekun – Anna Kilańczyk  
  36. Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi
       
    Opiekunowie – Anna Bathelt, Bogusław Maksajda, Danuta Nowacka    
  37. Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi
       
    Opiekunowie – Dominika Jałbrzykowska-Frączyk, Anna Rossi, Jolanta Siedlik    
  38. Zespół Szkół Samochodowych i Mechatronicznych w Łodzi
      
    Opiekun – Katarzyna Wolska  
  39. Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi
       
    Opiekunowie – Iwona Graczykowska, Danuta Nowacka   
  40. Zespół Szkół w Działoszynie
       
    Opiekun – Grażyna Krzypkowska   
  41. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli
        
    Opiekun – Ewa Pohl    
  42. Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie
       
    Opiekun – Jarosław Olczak   
  43. Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgierzu
       
    Opiekun – Beata Rybarczyk

Wyniki zmagań konkursowych

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Temat:
„Drugie życie”

I miejsce 

ZUZANNA WÓJCICKA za fotografię „odNOWA”
Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi
opiekun – Danuta Nowacka 

II miejsce

ALBERT SUSKI za fotografię „Fałszywa tożsamość”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim
opiekun – Żaneta Cypel

III miejsce

ANNA OGŁOZA za fotografię „Powstanie”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim
opiekun – Rafał Pietras

Wyróżnienie

MAGDALENA GAJEWSKA za fotografię „Po drugiej stronie”
Zespół Szkół nr 4 w Skierniewicach
opiekunowie – Kinga Pruszkowska i Tomasz Staroń

Wyróżnienie

ELIZA KACZOR za fotografię „Narodziny”
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
opiekun – Piotr Hałucha

Wyróżnienie

MARTA WOŁOWSKA za fotografię „Zrób przelew życia”
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie
opiekun – Bogumiła Banasik

Wyróżnienie PTTK Oddział w Łodzi

MIKOŁAJ TOPOLA za fotografię „Renaissance”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi
opiekun – Monika Stępniak-Jankowska

KONKURS LITERACKI
POEZJA
Temat dowolny

I miejsce 

KLAUDIA REDLEWSKA za wiersz „Osiołek”
Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi
opiekun – Jolanta Siedlik

II miejsce 

ARTUR SMOLARCZYK za wiersz „K***** – co znaczy?”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi
opiekun – Monika Stępniak-Jankowska

III miejsce 

MIKOŁAJ OBALSKI za wiersz [inc.] „Są ludzie…”
Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu
opiekun – Urszula Kowalczyk

Wyróżnienie

WIKTORIA PÓŁTORACZYK za wiersz „Sweter bezpieczeństwa”
Zespół Szkół nr 4 w Skierniewicach
opiekun – Tomasz Staroń

KONKURS LITERACKI
PROZA
Temat dowolny

I miejsce 

WIKTORIA CAŁUS za utwory „Ech, ty życie…” i „Każde pokolenie ma własny głos…”
Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
opiekun – Aneta Jędrzejczyk

II miejsce 

MAŁGORZATA JÓŹWIAK za utwór „Przecież może być inaczej. Przecież wszystko zależy właśnie od nas!”
Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
opiekun – Aneta Jędrzejczyk

     III miejsce 

ALEKSANDRA KOWALCZYK za utwór „Do brzasku”
Zespół Szkół nr 2 w Pabianicach
opiekun – Monika Pawłowska-Wielebska

Wyróżnienie

PRZEMYSŁAW KIJAS  za utwór „Zera i jedynki”
Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi
opiekun – Iwona Graczykowska

KONKURS PLASTYCZNY
Temat dowolny

I miejsce 

ANNA CYRAN za pracę „Przetrwać zimę”
Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi
opiekun – Danuta Nowacka

II miejsce 

JULIA SKIERKOWSKA za pracę „Bliskość”
Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
opiekun – Aneta Jamiałkowska-Pabian

III miejsce 

VLERA VULA za pracę „W klatce”
Zespół Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi
opiekun – Ryszarda Malarska

Wyróżnienie

MARTA MARKOWSKA za pracę „Lupita”
Zespół Szkół nr 3 w Skierniewicach
opiekun – Renata Zalewska

Wyróżnienie

SYLWIA PACHOLCZYK za pracę „Lipa”
Zespół Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi
opiekun – Ryszarda Malarska

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi i Sztab Organizacyjny Przeglądu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej edycji: członkom Komisji Konkursowej, którzy poświęcili swój cenny czas na profesjonalną ocenę prac zgłoszonych do konkursów; nauczycielom-opiekunom za trud włożony w przygotowanie młodzieży do Przeglądu; instytucjom i firmom, które poprzez wsparcie finansowe, rzeczowe i merytoryczne umożliwiły organizację wojewódzkiego finału XXII Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych: Urzędowi Miasta Łodzi, Firmie Veolia Energia Łódź S.A, Łódzkiemu Stowarzyszeniu Pomocy Szkole, Muzeum Miasta Łodzi oraz Łódzkiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego za sfinansowanie i wydanie biuletynu pokonkursowego.

Dziękujemy uczniom ZSP nr 9 w Łodzi za organizację gali  podsumowującej XXII Przegląd Twórczości. Literackie prace laureatów czytali Kamil Gołębiewski i Marta Żurawska (kl. I TC). Prezentację multimedialną obsługiwał Mateusz Foryś (kl. IV TC). Zdjęcia wykonywał Marcel Bugaj (kl.IV TC). Przy obsłudze gali pracowali uczniowie klas II TE i IV TC: Wiktoria Buczyńska, Bartłomiej Frankowski , Adam Galach, Szymon Jaskuła, Michał Kądziela, Mateusz Kowalski, Filip Krawczyk, Karol Lefik, Adam Madej, Kamil Purgat, Damian Rudniak, Piotr Sałaciński, Aleksander Sieradzki, Michał Stanisławczyk, Wiktoria Szkudlarek, Patryk Świerczyński, Szymon Tomczyk, Mikołaj Topola, Filip Zapart i Tomasz Zerbe.

Nad dokumentacją filmową i fotograficzną czuwali nauczyciele ZSP nr 9 Janusz Rosin i Sylwester Paczesny.

Przy organizacji XXII edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych pracował Sztab Organizacyjny w składzie:

Koordynator – Monika Stępniak-Jankowska
Członkowie: Dorota Białkowska, Jadwiga Jezierna i Agnieszka Kłosińska.