Cykliczne konkursy międzyszkolne współorganizowane przez bibliotekę szkolną
Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Jego organizatorem jest Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. To cykliczny projekt o zasięgu wojewódzkim, w ramach którego odbywają się konkursy: fotograficzny, literacki i plastyczny. Do tej pory odbyły XXIV edycje. W skład sztabu organizacyjnego wchodzą nauczyciele naszej szkoły: Monika Stępniak-Jankowska (polonistka) – koordynator, Dorota Białkowska (polonistka), Jadwiga Jezierna (bibliotekarka), Agnieszka Kłosińska (polonistka). Nauczyciel bibliotekarz przez wiele edycji był koordynatorem projektu i inicjatorem rozszerzenia zasięgu Przeglądu na województwo (rok szkolny 2009/2010). Prowadzi również stronę internetową Przeglądu.
Bo fizyką należy się bawić. I edycja „Człowiek i księżyc”. Organizatorem konkursów jest Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi. Projekt skierowany do uczniów naszej szkoły i uczniów szkół podstawowych z regionu łódzkiego. Koordynatorką przedsięwzięcia jest nauczycielka fizyki Ewa Marczewska, organizację przedsięwzięcia wspierają – Dorota Białkowska (polonistka) i Jadwiga Jezierna (bibliotekarka).
Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych. Jego organizatorem jest łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przy współudziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. T. Kotarbińskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego i Rady Programowej, w skład której wchodzą przedstawiciele bibliotekarze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykliczny projekt o zasięgu łódzkim, w ramach którego odbywają się konkursy czytelnicze dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i uczniów szkół podstawowych ( oddzielne kategorie konkursowe dla uczniów klas I-III, IV-VI, VII-VIII). Nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna uczestniczy w pracach Rady Programowej Festiwalu, reprezentując łódzkie szkoły zawodowe.
Cykliczne szkolne konkursy biblioteczne
Szkolny Konkurs Literacki – cykliczny projekt edukacyjny biblioteki szkolnej skierowany do uczniów naszej szkoły. Realizowany jest we współpracy z nauczycielkami języka polskiego Dorotą Białkowską i Moniką Stępniak Jankowską od roku szkolnego 2018/2019. Poszczególne jego edycje odbywają się raz w ciągu roku szkolnego. Każdy konkurs poświęcony jest innemu tematowi. Do tej pory odbyły się jego cztery edycje: „Haiku, najmniejszy wiersz świata” ; „Moja przestrzeń – moje emocje”. Widzę, czuję, opisuję, i Lepiej pisz…
Niektórzy uczniowie pierwsze próby literackie mieli już za sobą, inni swoich sił spróbowali po raz pierwszy. W roku szkolnym 2020/2021, ze względu na pandemię, edycja konkursu została czasowo wstrzymana.
Szkolny Konkurs Czytelniczy – cykliczny projekt edukacyjny biblioteki szkolnej skierowany do uczniów naszej szkoły. Poszczególne jego edycje odbywają się raz w ciągu roku szkolnego. Projekt realizowany jest od roku szkolnego 2015/2016. Jego formuła zmieniała się w wyniku ewaluacji przedsięwzięcia. Konkurs ma za zadanie pobudzić uczniów naszej szkoły do czytania książek. Promuje czytelnictwo ponadprogramowe, zachęcając jednocześnie do dzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek. Podsumowanie projektu edukacyjnego odbywa się na koniec roku szkolnego. Doceniani i nagradzani są uczniowie, którzy regularnie korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej, uczestniczą w konsultacjach dotyczących zakupu książek do biblioteki oraz biorą aktywny udział w działaniach i akcjach biblioteki . Nagradzana jest również klasa, która w rywalizacji czytelniczej zdobyła najwięcej punktów konkursowych. Wyniki ostatnich edycji: : 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021.
Wybrane projekty edukacyjne zrealizowane w bibliotece
Rok Stanisława Lema – 2020/2021 – celem projektu było przybliżenie uczniom życia i twórczości twórczości wybitnego przedstawiciela polskiej fantastyki Stanisława Lema. W specjalnym numerze Biuletynu Informacyjnego Biblioteki „Infotece” opublikowane zostały efekty pracy młodzieży.
Razem, choć osobno – 2020/2021. Galeria zdjęć uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przedstawiają one widok z naszych okien. Pomysł na taką formę ekspresji zrodził się z chęci zamanifestowania potrzeby bycia razem, pomimo konieczności nauczania zdalnego.
Wkręć się w pomaganie – 2020/2021 – V edycja akcji szkolnej. Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna prowadzą akcję zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz schroniska dla zwierząt Przytulisko Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie. Nakrętki Przytulisko wymienia na karmę dla zwierząt.
Paczka dla zwierzaczka – 2020/2021. Finał akcji odbył się 19.12.2020 roku. Zbiórkę karmy i potrzebnych akcesorów dla zwierząt zorganizowały na terenie szkoły: Barbara Grochowska, Jadwiga Jezierna i Anna Zdanowska
Ogólnopolska akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę” – 2020/2021. Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w akcji. Akcję biblioteki wparł Samorząd Uczniowski. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należało pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie akcji. Kod QR był kluczem do wirtualnej biblioteki. Znalazło się w niej 12 wyjątkowych książek, które we współpracy z wydawcami Organizatorzy udostępnili bezpłatnie wszystkim miłośnikom dobrej lektury.
Nie oceniaj książki po okładce – 2018/2019- akcja czytelnicza biblioteki szkolnej. Celem akcji była popularyzacja nowości czytelniczych, o które wzbogaciła się biblioteka szkolna, biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – 2017/2018 – biblioteka szkolna doposażona została w książki w ramach rządowego programu wspomagającego rozwój czytelnictwa. Zakupiono prawie 800 książek wskazanych przez uczniów w szkolnym plebiscycie książek i w konsultacjach, które zostały przeprowadzone w poprzednim roku szkolnym wśród uczniów i nauczycieli. Realizacji NPRC towarzyszyło wiele projektów edukacyjnych, skierowanych do młodzieży szkolnej.
„Jak nie czytam, jak czytam” – ogólnopolska akcja czytelnicza – 2016/2017 – Na szkolnym święcie czytelnictwa „Dzień Dziecka z książką” zamanifestowaliśmy nasze zamiłowanie do czytania książek poprzez akcję jednoczesnego czytania i happening czytelniczy na boisku szkolnym.
Szkolny plebiscyt książek – 2015/2016 – w marcu przeprowadzony został szkolny ranking książek. Uczniowie wyłonili w nim najpoczytniejsze tytuły, wskazali na ulubionych autorów i preferowany gatunek literacki. Wyniki rankingu posłużyły do stworzenia listy książek do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkanie podróżnicze „Odkrywanie Korei Południowej” – 2015/2016 – w niesamowitą podróż do Korei Południowej zabrała nas niestrudzona podróżniczka – Pani Ewa Marczewska.
Czytam, bo lubię – 2015/2016 – konkurs biblioteczny na projekt zakładki do książki. Do konkursu zgłoszono 66 prac.
Grafika w służbie książki – 2014/2015- konkurs biblioteczny na projekt okładki lektury szkolnej. Do konkursu zgłoszono 55 prac.
Czytam poezję miłosną – 2014/2015. W konkursie udział wzięło 16 uczniów. Zwycięzca reprezentował szkołę na Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych.