W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi…
Dlatego też zdecydowaliśmy się po raz pierwszy w naszej szkole przeprowadzić wspólnie z Fundacją DKMS akcję. Polega ona na edukacji uczniów i wszystkich osób zainteresowanych w temacie związanym z nowotworami krwi oraz sposobami pomocy osobom dotkniętym tą chorobą.
Zwieńczeniem inicjatywy będzie organizacja dnia rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku – 18 kwietnia 2024 r. (czwartek), dzięki której osoby zmagające się z białaczkami i chorobami układu krwiotwórczego dostają szansę na życie i zdrowie. Realizujemy działania, którego efekty mogą mieć realny wpływ na życie i zdrowie pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.
Co warto wiedzieć, o czym warto mówić?
Gdy leczenie i chemioterapia nie dają już nadziei, ratunek dla Pacjenta/Pacjentki przychodzi od Dawcy spokrewnionego (tylko 25% szans na zgodność) lub niespokrewnionego (75%), o ile ten jest w bazie potencjalnych Dawców. Dawstwo w 90% przypadków to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, w 10% pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (NIGDY z kręgosłupa!).
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 950 264 osób (styczeń 2024). Ponad 12 897 z nich (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom w Polsce i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości zarejestrowania się w bazie.
Czekamy w godzinach 8.00-18.00 w sali 2 (parter)