Łączenie Światów – zmniejszanie barier w komunikacji z osobami niedosłyszącymi – to temat realizowany w ramach XIII edycji polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Na początku kwietnia grupa polskich uczniów pod opieką p. Piotra Pluskoty i p. Krzysztofa Muszyńskiego po raz kolejny wyjechała do Niemiec aby wraz z uczniami ze szkoły Werner von Siemens Schule w Wetzlar, przez tydzień pracować, bawić się i poznawać region Hesji. Łączenie światów to projekt, który między innymi ma na celu uświadomienie osobom słyszącym, z jakimi problemami spotykają się w życiu codziennym osoby niedosłyszące.
W niemieckiej szkole uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali rozpoczęte jesienią w Polsce zadania projektowe z zakresu: systemów robotyki (budowy i programowania FORBOTA, budowy robota Mitsubishi, Lego Mindstorms) mikrosterowników Arduino, budowy drona i stacji pogodowej, multimediów, technik komputerowych i sieciowych. W czasie wymiany odbyła się wycieczka zawodowa do firmy Küster gdzie uczniowie mogli obejrzeć roboty przemysłowe w realnych warunkach.
Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą kart pracy, zdjęć, filmów, dźwięków i w końcowej fazie z udziałem prezentacji multimedialnej, którą prezentowali podczas Dnia Europejskiego wraz ze swoim prototypem. Grupa dokumentacyjna stworzyła blog https://wetzlarlodz.wordpress.com/, który ukazuje naszą pracę zarówno w czasie spotkania w Łodzi, jak i w Niemczech.
Na podsumowanie tygodnia prac projektowych uczniowie z Polski, Niemiec i Czech pokazali efekty swojej pracy w czasie konferencji – Dnia Europejskiego. W pierwszej kolejności na forum odbyły się prezentacje międzynarodowych grup projektowych, a później każdy zainteresowany mógł podejść do specjalnie przygotowanych stoisk projektowych by podziwiać prototypy, dopytać o szczegóły lub wypróbować wybrany przez siebie model.
Aby zapoznać nas z regionem Hesji i miastem Wetzlar, jego historią i bogactwem zabytków, a tym samym urozmaicić nasz pobyt w Niemczech gospodarze zapewnili nam szereg atrakcji np.: wycieczka do zamku Braunfels, wycieczka do Marburga, zwiedzanie starówki w Wetzlar, wycieczka do jednego z największych parków rozrywki w Europie – Phantasialand.
Współpraca pomiędzy naszymi szkołami trwająca już ponad 10 lat ma na celu realizację wspólnych projektów, przełamanie uprzedzeń, pozbycie się stereotypów, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi oraz wdrożenie do edukacji międzykulturowej jako formy wymiany poglądów i informacji.
Projekt realizowany min. dzięki wsparciu finansowemu, którego udzieliła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Na realizację projektu wymiany polsko-niemieckiej otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania wymiana i współpraca młodzieży z zagranicą. Przyznane środki zostały wykorzystane na pokrycie kosztów transportu do Niemiec.