Być może jesteś jedną z osób, które nie planują studiować lub zamierzają zrobić to w późniejszym terminie, niż ten zaraz po ukończeniu szkoły średniej. W takim przypadku najpewniej zdecydujesz się na poszukiwanie pierwszej pracy. Jeśli taki jest Twój plan, to wiedz, że przed Tobą niełatwe zadanie. Zdobycie zatrudnienia bez doświadczenia zawodowego i ukończonych studiów może okazać się trudne, ale nie jest niemożliwe. Istnieje kilka sposobów na to, abyś bez przeszkód mógł podążyć tą drogą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co zrobić, aby znaleźć pracę po ukończeniu szkoły średniej.
Dobre CV to klucz do sukcesu
Podczas poszukiwania pracy zarówno przez osoby doświadczone zawodowe, studentów, jak i uczniów szkół średnich, kluczową rolę w procesie rekrutacji odgrywa Curriculum Vitae. Każdy kandydat starający się o posadę, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, w pierwszej kolejności zostanie poproszony o dostarczenie swojego życiorysu. Stanowi on najważniejszy dla rekrutera dokument. Dobre CV to Twoja szansa na zdobycie zatrudnienia. Dlatego musisz dowiedzieć się, jak napisać skuteczne, profesjonalne Curriculum Vitae, które przekona potencjalnego pracodawcę do przyjęcia właśnie Ciebie.
Oto kilka rad, których powinieneś się trzymać, jeśli jesteś osobą szukającą pracy zaraz po szkole średniej.
- Tworzenie CV należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego formatu. W przypadku niedoświadczonych osób najlepszym rozwiązaniem będzie CV funkcjonalne. Kładzie ono większy nacisk na umiejętności kandydata niż na chronologiczny przebieg pracy. Dzięki temu odwrócisz uwagę od swojego braku doświadczenia, a podkreślisz faktyczne kompetencje.
- Następnie spróbuj napisać ciekawe i przekonujące podsumowanie zawodowe. Jest to wstęp do życiorysu, który ma na celu streszczenie najważniejszych informacji zawartych w dokumencie. Pierwsze słowa Twojego CV powinny być na tyle przekonujące, że rekruter nie zwróci uwagi na brak historii zatrudnienia czy odpowiedniego wykształcenia.
- Dopasuj CV do stanowiska, o które się ubiegasz. Dowiedz się, jakie umiejętności i cechy charakteru są niezbędne, aby otrzymać wymarzoną posadę. Dodatkowo dokładnie zapoznaj się z ogłoszeniem o pracę, na które odpowiadasz i skup się na wymaganiach, które stawia przed kandydatem pracodawca. Tworząc swoje CV, wykorzystaj całą zdobytą wiedzę i dopasuj je tak, abyś zaprezentował się jako idealna osoba na dane stanowisko.
- Dołącz list motywacyjny. Curriculum Vitae ma bardzo sztywną i zwięzłą formę. Podajesz w nim tzw. suche fakty, bez rozpisywania się o nich. Dzięki dołączeniu do aplikacji listu motywacyjnego masz szansę rozwinąć swoją kandydaturę. Ten dokument pozwala na bardziej swobodne przedstawienie swojej osoby, dzięki czemu będziesz miał możliwość opisać swoje cechy charakteru, ambicje, cele oraz plany zawodowe.
Określ swoje cele i zainteresowania zawodowe
Poszukiwania pracy zacznij od siebie. Co mamy na myśli? Zamiast ślepo rzucać się na wszystkie dostępne oferty pracy, przemyśl, czym tak naprawdę chciałbyś się zajmować. To zaoszczędzi Ci rozczarowujących, nieprzynoszących satysfakcji zajęć. Przemyśl, jakie masz usposobienie, co lubisz robić, w czym jesteś dobry. Przede wszystkim zastanów się, co chciałbyś robić w przyszłości i idź w tym kierunku, nawet podczas poszukiwania pierwszej pracy. Nawet jeśli wymyślisz sobie zawód wymagający dużego doświadczenia, już teraz możesz zająć się czymś pokrewnym, co w przyszłości będzie docenione w docelowym miejscu pracy.
Korzystaj z możliwości
Swoją przygodę z rynkiem pracy możesz rozpocząć spokojnie, zamiast rzucać się na głęboką wodę. Jeśli przemyślisz już, jaki zawód jest Twoim wymarzonym, możesz uczyć się go w inny sposób. Skorzystaj z możliwości, jakie dają Ci staże, praktyki, wolontariaty lub programy zawodowe. Wiele firm chętnie zatrudnia młodzież do pomocy w ramach tego typu form zatrudnienia. Dzięki temu, nie mając doświadczenia zawodowego, masz szansę przypatrzeć się, jak wygląda praca na danym stanowisku, wykonując drobne, niewymagające wprawy zadania.
Poszukuj
Musisz pamiętać, że praca sama Cię nie znajdzie. To od Ciebie i Twojego zaangażowania zależy, jak szybko i czy w ogóle uda Ci się podjąć jakiekolwiek zajęcie. Musisz być aktywny, rozmawiaj z rodziną i znajomymi, opowiadaj o tym, że poszukujesz pracy. Może akurat ktoś wie o jakimś wolnym etacie.
W dzisiejszych czasach oferty możesz znaleźć w wielu miejscach. Najbardziej tradycyjnym sposobem jest udanie się do miejscowego Urzędu Pracy, gdzie pracownicy przedstawią Ci lokalne oferty dopasowane do Ciebie. Drugim, równie powszechnym miejscem odnajdywania ogłoszeń, są gazety lokalne. W każdej z nich na pewno znajduje się rubryka związana z rynkiem pracy.
Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest przeglądanie ofert znajdujących się w internecie. Możesz je znaleźć w wielu miejscach: Facebook, dedykowane temu portale lub strony internetowe konkretnych firm – jest naprawdę wiele możliwości. Bardzo ciekawym pomysłem jest wzięcie udziału w targach pracy. Są to wydarzenia organizowane po to, aby zarówno pracodawcy, jak i poszukujący pracy mieli możliwość spotkania się i przeprowadzenia luźnej rozmowy. Jeśli masz już upatrzone firmy, w których chciałbyś spróbować swoich sił, możesz zadzwonić bezpośrednio do nich i zapytać o wolne etaty.
Dodatkowe rady
Jeśli poszukiwanie pracy po ukończeniu szkoły średniej rozpoczniesz od wymienionych wyżej wskazówek, gwarantujemy, że uda Ci się to o wiele łatwiej. Żeby przekonać do siebie pracodawcę, musisz pokazać zaangażowanie. Nie wystarczy napisać przeciętnego CV i wysłać go w każde możliwe miejsce. To może sprawić, że dostaniesz jakąś pracę, ale czy będzie ona satysfakcjonująca i pasująca do Twoich planów na przyszłość?
Nasze dodatkowe rady dla Ciebie to przede wszystkim to, żebyś był uśmiechnięty, zaangażowany, ciekawy świata. Pracodawca zobaczy w Tobie energicznego, młodego człowieka, który ma zapał i chęć. Swoją postawą musisz pokazać chęć nauki po to, aby mimo braku doświadczenia, potencjalny szef odebrał Cię jako osobę z potencjałem, który warto wykorzystać. Wolny czas możesz wykorzystać na doskonalenie w jakimś zakresie. Bierz udział w kursach, szkoleniach – wiele z nich jest darmowych lub z możliwością dofinansowania.
Nie czekaj, aż ktoś Cię znajdzie – sam musisz zawalczyć o siebie i swoją przyszłość. Kończąc szkołę średnią, jesteś już dorosłą osobą, która ponosi odpowiedzialność za swoje życie. Jeśli nie zdecydowałeś się na zostanie studentem i od razu chcesz rozpocząć karierę zawodową – zapisz ten artykuł i zacznij działać zgodnie ze wskazówkami w nim zawartymi, a satysfakcjonującą pracę znajdziesz szybciej, niż myślisz. Powodzenia!