„Wyklejanki a’la Szymborska” – konkurs literacko-plastyczny
..10.03.2023

Biblioteka szkolna zachęca uczniów do wzięcia udziału wojewódzkim konkursie literacko-plastycznym „Wyklejanki a’la Szymborska” organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i przebiegać będzie pod patronatem Katedry Bibliologii i Informatologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Konkurs polega na graficznej interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej w postaci kolażu tzw. wyklejanki. Wisława Szymborska w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży ze starych gazet, które sama nazywała wyklejankami. Jest w nich paradoks, ironia i dowcip – bardzo charakterystyczne dla poetki i … współczesnych memów.
Inspirując się twórczością Wisławy Szymborskiej uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzenie wyklejanki, która będzie graficzną interpretacją wybranego wiersza poetki. Praca powinna mieć wymiary A5 (21×14,8 cm) – pól kartki A4) i zawierać tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej wraz z jego graficzną interpretacją w postaci wyklejanek z gazet i innych materiałów papierowych. Praca powinna być wykonana samodzielnie. Uczestnik może oddać kilka prac. Prace należy wykonać do 24 marca. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
Uczniowie zainteresowani konkursem proszeni są o zgłoszenie się do nauczyciela bibliotekarza Jadwigi Jeziernej.
Wkręć się w pomaganie – półmetek akcji zbierania plastikowych nakrętek
30.01.2023
Do schroniska Przytulisko w Głownie trafiła druga transza zebranych w I semestrze przez naszą szkolną społeczność plastikowych nakrętek.

Bardzo dziękujemy za tak ogromny odzew na ogłoszoną po raz siódmy akcję przynoszenia plastikowych nakrętek. Każda z nich daje wymierne korzyści, gdyż jest wymieniana przez schronisko na karmę dla zwierząt.
Jesteście wspaniali!
Dziękujemy za dotychczasową zbiórkę i przypominamy, że akcja zbierania nakrętek trwa przez cały rok szkolny. Nakrętki można przynosić do sali nr 32 lub do biblioteki szkolnej.
Koordynatorki akcji w szkole Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
Festiwal Ekspresji Twórców Amatorów
30.01.2023
Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w wojewódzkim Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów- F.E.T.A.
W ramach Festiwalu organizowane są konkursy:
- plastyczny,
- fotograficzny,
- taneczny,
- filmowy,
- literacki,
- muzyczny,
- teatralny.
Tematem wiodącym każdego z konkursów jest hasło „Przyszłość zaczyna się dziś”.
Zainteresowani wzięciem udziału w Festiwalu proszeni są o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej.
Szczegóły dotyczące konkursów festiwalowych dostępne są na stronie internetowej organizatora Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów.
Życzenia
Dobrych lektur w dobrym czasie…

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie
Biblioteka szkolna życzy wielu radosnych przeżyć w okresie świąteczno-noworocznym. Niech każda chwila żyje swoim własnym pięknem i przysparza Wam wielu pozytywnych emocji.
Niechaj nadchodzący 2023 rok będzie dla Was czasem spełnienia najskrytszych marzeń.
Wszelkiej pomyślności!
Paczka dla Zwierzaczka – finał
21.12.2022
Dziękujemy Nauczycielom, Młodzieży i Rodzinom Uczniów za przyłączenie się do akcji „Paczka dla Zwierzaczka 2022” na rzecz zwierząt ze schroniska Przytulisko w Głownie.

W tym roku schronisku znów udało się znaleźć Mikołajów dla wszystkich zwierzaków mieszkających zarówno w Przytulisku, jak i w domach tymczasowych, gdzie czekają na adopcję. Schronisko uzbierało 1,5 magazynu prezentów i całe mnóstwo darowizn na ich zakup. I to również Wasza zasługa!

W imieniu schroniska dziękujemy za prezenty dla psów i kotów przyniesione do szkolnych punktów zbiórki: mokrą i suchą karmę, zabawki, koce, termofor, transporter dla kotów, legowisko dla psa, legowisko dla kota, obrożę dla psa i środki do dezynfekcji. Dziękujemy również za prezenty wysłane bezpośrednio do Przytuliska.
Dzięki Waszym szlachetnym sercom mogliśmy obdarować koty i psy przebywające w Przytulisku oraz przygotować dedykowane paczki dla psów Pianki i Farcika oraz kotów Tośki, Zatorka i Danielka.
Dziękujemy za wrażliwość i zareagowanie na potrzeby zwierząt.
Jesteśmy bardzo wdzięczni tym Członkom Rodzin Uczniów, którzy przywieźli paczki z darami dla zwierząt osobiście do szkoły.
Spotkania z Państwem zarówno te osobiste, jak i te za pośrednictwem mediów internetowych były bezcenne. Dziękujemy za ciepłe rozmowy o pomaganiu, życzliwości i otwartości na potrzeby innych. Takie chwile są budujące i motywują do dalszego działania.
Szczególnie serdecznie dziękujemy naszej uczennicy Paulince Kamińskiej, która mając wielkie serce otwarte na potrzeby psów i kotów pamiętała również o ludziach na co dzień opiekujących się zwierzętami i przygotowała dla nich specjalny upominek.
Dziękujemy za każdy najmniejszy dar!!!
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska
Jadwiga Jezierna
Więcej o naszych akcjach w zakładce Pomagamy.
XXII ŁÓDZKI FESTIWAL BIBLIOTEK SZKOLNYCH – ETAP SZKOLNY
6.12.2022
Biblioteka szkolna zachęca Uczniów do wzięcia udziału w Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych.
Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych nosi tytuł ”Blurb do książki”.
Przedmiotem oceny konkursowej jest napisanie BLURB-a dla dowolnie wybranej książki.
BLURB – to rekomendacja lub krótkie streszczenie utworu, umieszczane najczęściej na tylnej stronie okładki i/lub obwoluty książki. Blurb zawsze przedstawia utwór w sposób pozytywny lub nawet entuzjastyczny, gdyż z założenia ma charakter marketingowy, a nie krytycznoliteracki.
Komisja Konkursowa przy ocenie będzie brała pod uwagę w szczególności:
- zawartość merytoryczną (zgodność z tematem, odpowiedni dobór środków wyrazu)
- kompozycję (oryginalność, poprawność edytorską)
- język (komunikatywność, poprawność językową)
- dodatkowe walory (kreatywność).
Praca konkursowa powinna:
- być zapisana w programie WORD i zawierać od 100 do 120 słów;
- być dziełem jednego ucznia;
- być zgodna z tematem (dopuszcza się użycie cytatów);
- być opatrzona metryczką zawierającą: autora książki, jej tytuł oraz dane uczestnika konkursu: imię i nazwisko ucznia oraz nazwę szkoły.
Konkurs jest organizowany w 2 etapach – szkolnym i ogólnołódzkim.
Prace do etapu szkolnego należy przesłać drogą elektroniczna do nauczyciela bibliotekarza Jadwigi Jeziernej do 10 lutego 2023 roku – mail: j.jezierna@zsp9.pl.
Wszelkich informacji na temat konkursu i wsparcia merytorycznego udziela nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.
ORGANIZATOREM XXII ŁÓDZKIEGO FESTIWALU BIBLIOTEK SZKOLNYCH jest
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Rady Programowej Festiwalu, w skład której wchodzą nauczyciele bibliotekarze z następujących łódzkich szkół: XXV LO, XXI LO, VIII LO, II LO, Zespołu Szkół Politechnicznych.
XXVI Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych
29.11.2022

Biblioteka szkolna zachęca Czytelników do wzięcia udziału w kolejnej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych, który organizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Przegląd Twórczości Artystycznej skierowany jest do młodzieży szkół zawodowych (techników i branżowych szkół I stopnia) z terenu województwa łódzkiego.
Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych organizowany jest w dwóch etapach:
Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych organizowany jest w dwóch etapach:
etap I – szkolny: termin zgłaszania prac przez uczniów do 3 lutego 2023 roku;
etap II – wojewódzki: termin zgłaszania pięciu najlepszych prac w poszczególnych kategoriach wyłonionych w etapie szkolnym do 20 lutego 2023 r.
Prace oceniane będą w trzech kategoriach:
twórczość fotograficzna – temat: „Oblicza nocy”,
twórczość literacka – tematyka dowolna,
twórczość plastyczna – technika i tematyka dowolne.
Uczestnicy mogą próbować swoich sił, biorąc udział w dowolnej liczbie kategorii.
Regulamin i załączniki na stronie Przeglądu Twórczości.
Zachęcamy do udziału w projekcie.
Sztab organizacyjny
Monika Stępniak-Jankowska
Dorota Białkowska
Jadwiga Jezierna
Paczka dla zwierzaczka 2022
24.11.2022
Szkolne Koło Ekologiczne i biblioteka szkolna bardzo serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w świątecznej akcji „Paczka dla Zwierzaczka” dla psów i kotów z Przytuliska w Głownie Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Arkadia.
Przyłącz się do nas!!!
Razem możemy więcej!!!
Niech świąteczno-noworoczna atmosfera zagości również do miejsca, które na co dzień ratuje zdrowie i życie psów i kotów będącym w potrzebie.
Wspaniali, ciepli ludzie, Wolontariusze działający na rzecz Przytuliska sprowadzają co roku prawdziwą magię do schroniska. Na stronie internetowej Przytuliska tak się do nas zwracają:
Gdybyście mieli napisać swoje listy do Świętego Mikołaja, takie od serca, co w nich by było? Czy poprosilibyście o nowy samochód, komputer, telefon, czy ciepły szalik? A może pojawiłoby się marzenie o spokoju, radości, ciepłym domu, może łóżku, może jedzeniu, bo to jego brakuje Wam na co dzień? Listy do Świętego Mikołaja zawsze są bardzo wyjątkowe, pełne nadziei, miłości, oczekiwania i wiary w magię, która może odmienić nasze życie.
Zwierzęta potrzebują naszej pomocy a okres świąteczno-noworoczny jest ku temu bardzo dobrą okazją.
Wspólnie z WAMI, RAZEM, jako SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA chcielibyśmy zrobić dedykowaną paczkę świąteczną dla psa PIANKI i wesprzeć inne zwierzęta.
List Pianki do św. Mikołaja

Drogi Mikołaju,
piszę do Ciebie ten list z prośbą o prezenty, choć tak naprawdę to chcę tylko się przytulać. Najlepiej mi jak mogę wtulić głowę w ludzkie ręce, albo położyć mordkę na ramieniu człowieka. Wtedy zapominam o wszystkich krzywdach jakie mnie spotkały i jest mi dobrze.
Wiem, że nie możesz mi tego dać, choć pewnie byś chciał, dlatego proszę Cię o ciepłe posłanie, mięciutki kocyk i dobre jedzonko z Doliny Noteci. Podaruj mi też Simaparicę od Elfa Weterynarza, bo bardzo boję się kleszczy. Dziękuję Ci Mikołaju.
Pianka
Mile widziane będą również sucha i mokra karma oraz zabawki i inne akcesoria, o które proszą inne zwierzęta ze schroniska np. karmy dla psów i kotów najlepiej firm: Brit ; Dolina Noteci ; Animonda ; Wiejska Zagroda itp. Mile widziane będą również zabawki i inne akcesoria, np. kocyki, naturalne gryzaczki, posłania dla psów, podkłady higieniczne dla kotów i inne.
Prezenty można przynosić do 16 grudnia 2022 roku do pani Jadwigi Jeziernej (biblioteka szkolna) lub do pani Barbary Grochowskiej (sala nr 32).
Dostarczymy je do schroniska przed uroczystym finałem akcji, które odbędzie się w schronisku Przytulisko w niedzielę 18 grudnia o godzinie 10:00. Woluntariusze ze schroniska zapraszają serdecznie wszystkich przyjaciół Przytuliska na finał. Obiecują mnóstwo uśmiechów i satysfakcji z dobrze wykorzystanego czasu.
Do akcji „Paczka dla Zwierzaczka” można również dołączyć w sposób indywidualny poprzez:
przygotowanie własnoręcznie prezentu i dostarczenie go /wysłanie (można bezpośrednio ze sklepu internetowego) do Przytuliska, ul. Piaskowa 37, 95-015 Głowno, koniecznie z wyraźną informacją „Paczka dla zwierzaczka – imię wybranego zwierzęcia”.
darowiznę na prezent na konto Przytuliska – w tytule przelewu należy wpisać „Paczka dla zwierzaczka – imię wybranego zwierzęcia” (Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie, ul. Sporna 3, 95-015 Głowno, 49 8787 0000 0024 6482 2000 0001).
W przypadku indywidualnego udziału w akcji poprosimy o informację, że darowizna została przesłana/przekazana do schroniska. Nie jest to obligatoryjne – chcemy po prostu wiedzieć ile serc udało nam się otworzyć na potrzeby zwierząt naszą szkolną akcją.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
Więcej na temat naszych akcji wspierających Przytulisko
Wkręć się w pomaganie – pierwsze efekty zbiórki
18.11.2022
Kolejna edycja zbiórki nakrętek ruszyła z rozmachem. Zebraliśmy już 10 worków plastikowego „złota”.
Pierwsza partia została zapakowana do samochodu i jest gotowa do transportu do schroniska.
A my zbieramy dalej…
Za każdą przyniesioną nakrętkę serdecznie dziękujemy.
Jesteście WSPANIALI!!!
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna




Fotografowie poszukiwani
16.11.2022
Biblioteka szkolna poszukuje chętnych uczniów do zrobienia zdjęć na potrzeby ilustracji publikacji pokonkursowej Szkolnego Konkursu Literackiego.
Nie są wymagane wyjątkowe umiejętności. Wstępna rozmowa nie obliguje do udziału w projekcie.
Zapraszam serdecznie do zgłaszania się do biblioteki szkolnej.
IV Szkolny Konkurs Literacki LEPIEJ pisz!
15.11.2022

Zapraszamy uczniów do udziału w IV Szkolnym Konkursie Literackim LEPIEJ pisz!
Przedmiotem konkursu jest napisanie lepieja na dowolny temat.
Definicja lepieja: krótki, żartobliwy, rymowany dwuwiersz, który jest zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem.
Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepsza”, „lepszy”, „lepsze”, natomiast drugi wers od słowa: „niż”, „niżeli”, „niźli”, „aniżeli”.
W lepiejach przyrównuje się to, co przykre do tego, co przykre jest jeszcze bardziej, np.:
Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.
Wisława Szymborska
Do konkursu jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy lepieje.
Punktowane będą:
- umiejętność zastosowania zwięzłej i oszczędnej formy;
- umiejętność zachowania żartobliwego lub refleksyjnego charakteru lepieja;
- umiejętność zabawy słowem;
- oryginalność.
Przykładowe lepieje udostępnione są w gablotach biblioteki szkolnej (II piętro, skrzydło A).
Szczegóły w regulaminie.
Serdecznie zachęcamy do zabawy słowem 🙂
Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia!!!
Organizatorzy
Jadwiga Jezierna
Dorota Białkowska
Monika Stępniak-Jankowska
Szkolny Konkurs Literacki ma już swoją kilkuletnią historię.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku szkolnym 2018/2019 i przebiegała pod hasłem „Haiku – najmniejszy wiersz świata”. Uczniowie mieli za zadanie napisać miniaturę literacką – haiku, które wywodzi się z tradycyjnego stylu poezji japońskiej.
Druga edycja przebiegała pod hasłem „Moja przestrzeń, moje emocje”. Do tego konkursu uczestnicy mogli zgłaszać autorskie wiersze.
Trzecia edycja odbyła się pod hasłem „Widzę, czuję, opisuję…”. Zadaniem uczniów było napisanie fraszki o szkole. W ten sposób organizatorzy projektu edukacyjnego postanowili uczcić 75-lecie powstania naszej szkoły, które świętowaliśmy w roku szkolnym 2021/2022.
Każda edycja konkursu kończy się wydaniem publikacji pokonkursowej, w której opublikowane są nagrodzone i wyróżnione przez komisję konkursową utwory oraz dodatkowo prace wytypowane przez jury do publikacji.
Szkolny Konkurs Literacki organizowany jest przez bibliotekę szkolną, która do jego współorganizacji zaprasza co roku nauczycieli języka polskiego. W tym roku szkolnym współorganizatorami konkursu są pani Dorota Białkowska i pani Monika-Stępniak Jankowska.
Upoluj swoją książkę – ogólnopolska akcja czytelnicza Czytaj Pl 2022
2.11.2022
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”, która rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. Udział w akcji jest darmowy.
Przez cały listopad można za darmo czytać 18 książek. Omówienia tytułów znajdziesz tutaj. Wśród udostępnionych w tym roku tytułów znajdują się książki docenione przez krytyków oraz czytelników.

Nasza szkoła po raz czwarty bierze udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej.
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem
„Jest treść? Jest forma!”
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków.
Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Z akcji będą mogli skorzystać także użytkownicy czytników Kindle oraz inkBOOK!
Książki udostępnili organizatorzy: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Woblink. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki, zaś akcja dofinansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja możliwa jest dzięki współpracy z największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami.
Biblioteka szkolna otrzymała od Organizatorów plakaty akcji, które znajdziecie na terenie szkoły.
Zapraszam bardzo serdecznie do lektury 🙂
Nauczyciel bibliotekarz
Wkręć się w pomaganie – VII edycja
Biblioteka szkolna otrzymała plakaty akcji, które znajdziecie na terenie szkoły. Zapraszam bardzo serdecznie do lekturyJ
Nauczyciel bibliotekarz
15.09.2022

Dziękujemy za udział w ubiegłorocznej akcji zbierania plastikowych nakrętek i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna ogłaszają siódmą edycję zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz schroniska dla zwierząt Przytulisko Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie.
Akcja „Wkręć się w pomaganie” polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, które schronisko wymienia na karmę dla zwierząt. Potrzebne są wszystkie plastikowe nakrętki, niezależnie od ich koloru. Dobre są te od napojów w butelkach, mleka, oleju, śmietany, ale także detergentów – płynów do płukania itp.
Dołącz do nas. Zapraszamy.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska
Jadwiga Jezierna
Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna ogłaszają siódmą edycję zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz schroniska dla zwierząt Przytulisko Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie.
Akcja „Wkręć się w pomaganie” polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, które schronisko wymienia na karmę dla zwierząt. Potrzebne są wszystkie plastikowe nakrętki, niezależnie od ich koloru. Dobre są te od napojów w butelkach, mleka, oleju, śmietany, ale także detergentów – płynów do płukania itp.
Dołącz do nas. Zapraszamy.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska
Jadwiga Jezierna
Nowy rok szkolny 2022/2023

Biblioteka życzy wszystkim Czytelnikom wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym.
Zapraszam do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
Wszyscy uczniowie, w tym klas pierwszych, mają założone konta biblioteczne.
nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna
Godziny pracy biblioteki szkolnej
Komunikat – zwroty książek
7.06.2022
Biblioteka szkolna prosi uczniów o zwrot wypożyczonych książek do 17 czerwca 2022 r. Łączników bibliotecznych zapraszam do odbioru wykazu wypożyczeń klasy. Karty obiegowe klas podpisywane będą od 20.06.2022 r.
Galeria Młodych Twórców
26.05.2022

Szkolna Galeria Młodych Twórców zaprasza na wystawę prac plastycznych i fotograficznych nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych.
Prace laureatów nagrodzonych w kategorii literackiej opublikowane są w biuletynie pokonkursowym, który jest integralną częścią wystawy.
Wystawa dostępna jest od 26 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej.
W ramach Galerii Młodych Twórców zaprezentowano prace 25 uczniów z 12 szkół:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi
Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi
Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi
Zespołu Szkół Poligraficznych w Łodzi
Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach
Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie
Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie
Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi
Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgierzu
Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych organizowany jest w cyklu rocznym przez Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Organizacją XXV edycji zajmował się sztab organizacyjny w składzie: nauczyciele poloniści – Agnieszka Kłosińska, Monika Stępniak-Jankowska i Klaudia Walczak oraz Jadwiga Jezierna – nauczyciel bibliotekarz.
W XXV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych w zmaganiach konkursowych wzięło udział 74 uczniów z 20 szkół zawodowych z naszego miasta i województwa łódzkiego. Komisje konkursowe poddały ocenie 43 prace fotograficzne, 21 prac literackich i 33 prace plastyczne. Więcej na temat projektu…






Finał XXV Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych
25.05.2022
XXV finał Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych za nami.
25 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu.

Jak co roku biblioteka szkolna miała zaszczyt uczestniczyć w organizacji tego przedsięwzięcia. Nauczycielka bibliotekarka Jadwiga Jezierna uczestniczyła w pracach sztabu organizacyjnego wraz z nauczycielkami polonistkami: Agnieszką Kłosińską, Moniką Stępniak Jankowską i Klaudią Walczak.
Biblioteka szkolna dziękuje uczniom – Amelii Piaseckiej i Andrejowi Dzetcheni, finalistom XXV edycji Przeglądu, za przygotowanie prac konkursowych.
XXI Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych
19.04.2022
Film zatytułowany „Wiedźmin” w reżyserii Mateusza Brzezińskiego, ucznia klasy III A, zdobył III miejsce w konkursie na film promujący literaturę fantasy, który rozgrywał się podczas XXI Festiwalu Bibliotek Szkolnych . Tegoroczna edycja Festiwalu odbywała się pod hasłem „Magiczna moc fantasy”. W ramach festiwalu zorganizowano cztery konkursy adresowane do różnych grup wiekowych, w których udział wzięło 852 uczniów z 49 szkół.

Naszą szkołę na Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych reprezentował film „Wiedźmin” wyreżyserowany przez Mateusza Brzezińskiego z klasy III A. Ale sukces tego filmu jest zbiorowy. Przy powstawaniu filmu zaangażowana była grupa uczniów z klasy III A:
Mateusz Brzeziński – reżyseria i montaż
Mateusz Brzeziński, Krzysztof Suski – zdjęcia
Miron Marcinkowski – pomysłodawca i rekwizyty
Miron Marcinkowski, Mateusz Brzeziński – aktorzy
Kamil Nastorowicz – pomoc na planie.
Biblioteka szkolna gratuluje uczniom docenienia filmu podczas XXI Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych.
FESTIWAL EKSPRESJI TWÓRCÓW AMATORÓW
11.04.2022
W XXVI edycji Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów Amelia Piasecka zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim. Została wyróżniona za wiersz „Codzienność”.

W konkursach Festiwalu udział wzięli:
Paulina Kamińska – konkurs fotograficzny
Amelia Piasecka – konkursy literacki i plastyczny
Andrei Dzetchenia – konkurs fotograficzny
Tematem przewodnim wszystkich konkursów XXVI edycji Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów było hasło „W świetle reflektorów”. Organizatorem Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów jest XXVI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.
Wszystkim uczestnikom biblioteka szkolna serdecznie dziękuje za twórcze spojrzenie na temat przewodni Festiwalu, a Amelii gratuluje wyróżnienia.
Nowe wytyczne MEiN zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego
7.03.2022
W związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19 Minister Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym wydał Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zmiana w prenumeracie czasopism
1.04.2022
W związku z zaprzestaniem wydawania przez Burda Media Polska czasopisma FOCUS na nr 3/2022 kończy się jego prenumerata.
W zamian Wydawnictwo zaproponowało prenumeratę National Geographic, która dostępna jest w bibliotece od nr 4/2022. Dodatkowo dostępny jest numer specjalny 01/2022 w całości poświęcony Księżycowi.

National Geographic Polska to polska edycja popularnonaukowego miesięcznika, wydawanego przez National Geographic Society. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. National Geographic słynie z doskonałej jakości publikowanych na jego łamach fotografii.
Magazyn skierowany jest dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska.
National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą ponad 125 lat wstecz za którym stoi największe towarzystwo naukowe na świecie. To dzięki National Geographic odkryto między innymi legendarne miasto Inków Machu Picchu, wrak Titanica czy szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru.
Informacje o wszystkich tytułach prenumerowanych przez bibliotekę szkolną czasopism dostępne są w zakładce CZASOPISMA.
Zniesienie nakazu noszenia maseczek i ograniczeń epidemicznych w bibliotekach
31.03.2022
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znosi nakaz noszenia maseczek i ograniczenia w bibliotekach. Przepisy wchodzą w życie od poniedziałku 28 marca 2022 roku. Stan epidemii nie został jednak odwołany. Biblioteka Narodowa rekomenduje obecnie:
- regularne wietrzenie pomieszczeń
- dezynfekowanie powierzchni i klamek
- w małych pomieszczeniach stosowanie przesłon ochronnych (np. z pleksi) w punkcie kontaktu czytelnika z bibliotekarzem
- w przypadku lokalnego wzrostu liczby zakażeń lub znacznego pogorszenia się sytuacji epidemicznej powrócić do stosowania wcześniej przyjętych zasad reżimu sanitarnego.
FESTIWAL TWÓRCÓW AMATORÓW
30.03.2022
Biblioteka szkolna zgłosiła do udziału w Festiwalu Twórców Amatorów uczniów w kategoriach – konkurs fotograficzny, konkurs plastyczny i konkurs literacki.
Swoje prace na konkurs złożyli:
Paulina Kamińska – konkurs fotograficzny
Amelia Piasecka – konkurs literacki i plastyczny
Andrei Dzetchenia – konkurs fotograficzny
Biblioteka szkolna życzy powodzenia 🙂
Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko”
28.03.2022
Uczennice klasy pierwszej pisały w bibliotece szkolnej Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko”. Uczestniczki rozwiązywały zadania konkursowe na poziomie klasy 1 liceum i technikum. Konkurs przeprowadzał nauczyciel bibliotekarz. Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Ewa Marczewska.
Biblioteka szkolna życzy uczennicom sukcesów w konkursie.
Ogólnopolski konkurs Turbolandekunde-Deutschland
25.03.2022
Nauczyciel bibliotekarz przeprowadził dla grupy uczniów I etap ogólnopolskiego konkursu Turbolandekunde-Deutschland (sala nr 24). Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Jolanta Zawadowska.
Biblioteka szkolna życzy uczestnikom sukcesów w konkursie.
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
17.03. 2022
Grupa uczniów pisała w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Młodzież brała udział w konkursie na poziomach Junior I i Student III. Konkurs przeprowadzał nauczyciel bibliotekarz. Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Joanna Karolak.
Biblioteka szkolna życzy
uczestnikom zmagań konkursowych wspaniałych wyników.

III Szkolny Konkurs Literacki
14.03.2022
Szkolny Konkurs Literacki organizowany jest przez bibliotekę szkolną, która do jego współorganizacji zaprasza co roku nauczycieli języka polskiego. W tym roku szkolnym współorganizatorami konkursu były pani Monika Stępniak-Jankowska i pani Klaudia Walczak.


Szkolny Konkurs literacki Konkurs ma już swoją trzyletnią historię. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku szkolnym 2018/2019 i przebiegała pod hasłem „Haiku – najmniejszy wiersz świata”. Uczniowie mieli za zadanie napisać miniaturę literacką – haiku, które wywodzi się z tradycyjnego stylu poezji japońskiej. Druga edycja przebiegała pod hasłem „Moja przestrzeń, moje emocje”. Do tego konkursu uczestnicy mogli zgłaszać autorskie wiersze.
Tegoroczna edycja, odbyła się pod hasłem „Widzę, czuję, opisuję…”. Zadaniem uczniów było napisanie fraszki o szkole. W ten sposób organizatorzy projektu edukacyjnego postanowili uczcić 75-lecie powstania naszej szkoły, które świętujemy w tym roku szkolnym. Inspiracją do przeprowadzenia konkursu było odnalezienie w „Kronice szkoły” z roku szkolnego 1989/1990 fraszek o szkole, napisanych przez uczniów na potrzeby szkolnego koła gazetek „Rezonans”. Jedna z tych fraszek wykorzystana została jako motto w publikacji pokonkursowej.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 148 uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi z 14 klas: I A, I B, I E, II A, II B, II D, III A, III D, III TA, III TC, III TD, IV TC, IV TD, IV TF. Zgłosili oni do konkursu 263 fraszki.
Wyniki konkursu ogłoszone zostały na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się 11 marca 2022. W uroczystości uczestniczyli: dyrektor Henryka Michalska, wicedyrektor Dorota Serwik-Porowska, nauczyciele i uczestnicy konkursu.
Wyniki zmagań konkursowych
I miejsce
„Szkolny sklepik”
„Omawianie Ferdydurke”
Dawid Zargaryan, kl. IV TD
II miejsce
„O świętych w czasie pandemii”
Marek Zarychta, kl. IV TD
III miejsce
„UFO”
Łukasz Duczmański, kl. IV TF
Wyróżnienia
„Żywot ucznia”
Szymon Czyżewski, kl. I E
„Na pandemię”
Patryk Wojtas, kl. II D
„Niechęć do matematyki”
Rafał Zygmunt, kl. III D
W ramach Szkolnego Konkursu Literackiego przeprowadzone zostały lekcje dla uczniów na temat metodologii pisania współczesnych fraszek i regulaminowych założeń konkursu. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z dobrymi przykładami współczesnych fraszek, takich autorów jak np.: Jan Sztaudynger, Antoni Słonimski, Ludwik Jerzy Kern, Wiesław Brudziński, Gabriel Karski i inni. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach, żywo komentując prezentowane utwory.

Zwieńczeniem projektu było przygotowanie publikacji pokonkursowej, w której znalazły się cztery nagrodzone i trzy wyróżnione fraszki oraz dodatkowo 39 utworów wskazanych do publikacji przez członków Komisji Konkursowej. Całość zilustrowana została fotografiami wykonanymi specjalnie na potrzeby tej publikacji przez uczniów klasy IV TA – Filipa Golenia, Mateusza Kotowskiego i Huberta Piotrowskiego.
Napisanie dobrej fraszki wydaje się zadaniem łatwym i przyjemnym. Wystarczy zastosować rymy, dodać trochę humoru lub satyry oraz podsumować całość celną puentą. Czy jednak tak jest na pewno? Przekonali się o tym nasi uczniowie. Okazało się, że nie jest to proces ani taki łatwy ani szybki, jak większości wydawało się na początku. Niektórzy uczniowie nawet w humorystyczny sposób opisywali we fraszkach swoje zmagania z literacką materią.
Zgodnie z hasłem konkursu Widzę, czuję, opisuję… uczniowie przedstawili we fraszkach swoje spostrzeżenia i odczucia na temat szkolnej rzeczywistości. W zgłoszonych do konkursu utworach poruszone zostały tematy związane bezpośrednio z życiem szkolnym, dotyczące: lekcji, frekwencji, kartkówek, prac domowych, sukcesów i porażek edukacyjnych oraz życia towarzyskiego. We fraszkach uwidocznione zostały emocje związane z nauką, ocenianiem, czy postrzeganiem ucznia przez nauczycieli.
Uczniowie pisali o zmęczeniu, niewyspaniu, uciążliwościach porannego wstawania i dojazdach do szkoły. Uczestnicy konkursu barwnie opisywali przerwy międzylekcyjne i zakupy w sklepiku szkolnym oraz automatach spożywczych. Bohaterem fraszek były dzwonek na przerwę, „labirynty” korytarzy szkolnych i schody z panującym na ich ściskiem i pośpiechem. Uczestnicy konkursu zwracali uwagę na fakt, że szkoła jest miejscem niezwykłym ze względu na poznanych ludzi. Opisywali rodzące się przyjaźnie i głębsze uczucia oraz liczne rozterki wewnętrzne.
Wśród fraszek zgłoszonych do konkursu nie zabrakło również utworów, w których poruszany był temat nauki zdalnej i rygorów związanych z pandemią covid-19.
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom III Szkolnego Konkursu Literackiego.
Organizatorzy
Jadwiga Jezierna, Monika Stępniak-Jankowska, Klaudia Walczak








Łódzki Festiwal Biblioteka Szkolnych
4.03.2022
Szkołę na łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych reprezentować będzie Mateusz Brzeziński z klasy III A. Przygotował on na konkurs Fantastyczna polecajka film zatytułowany „Wiedźmin”.
Biblioteka szkolna dziękuje uczniom klasy III A za pomoc i zaangażowanie w nakręcenie filmu.
Przy powstawaniu filmu pracowali:
Reżyseria i montaż – Mateusz Brzeziński
Pomysłodawca – Miron Marcinkowski
Zdjęcia – Mateusz Brzeziński, Krzysztof Suski
Rekwizyty – Miron Marcinkowski
Aktorzy – Miron Marcinkowski, Mateusz Brzeziński
Pomoc na planie – Kamil Nastorowicz
Biblioteka w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych
31.01.2022
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych w całej szkole w dniach od 31 stycznia – 11 lutego 2022 roku nauczyciel bibliotekarz pracuje w trybie stacjonarnym. Biblioteka otwarta jest bez zmian w godzinach od 8-14. Z nauczycielem bibliotekarzem można kontaktować się również drogą elektroniczną za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus oraz poczty szkolnej w godzinach otwarcia biblioteki (8-14 od poniedziałku do piątku).
W okresie nauki zdalnej uczniów nauczyciel bibliotekarz nie prowadzi zajęć opiekuńczych.
Nowe repetytorium z języka angielskiego – matura 2023
26.01.2022
W bibliotece znajdują się egzemplarze okazowe tomu 1 nowego repetytorium do matury w formule 2023 wydawnictwa Pearson.
Nauczyciele mogą zapoznać się z materiałem cyfrowym towarzyszącym publikacji na paltformie eDesk. Do końca czerwca otwarty jest dostęp do zasobów cyfrowych dla nauczycieli, którzy posiadają konto nauczyciela na stronie pearson.pl
Więcej informacji o publikacji dostępnych jest na stronie pearson.pl/matura2023
Biblioteka w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych
24.01.2022
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych w całej szkole w dniach od 24-28 stycznia 2022 roku nauczyciel bibliotekarz pracuje w trybie stacjonarnym. Biblioteka otwarta jest bez zmian w godzinach od 8-14. Z nauczycielem bibliotekarzem można kontaktować się również drogą elektroniczną za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus oraz poczty szkolnej w godzinach otwarcia biblioteki (8-14 od poniedziałku do piątku).
W okresie nauki zdalnej uczniów nauczyciel bibliotekarz nie prowadzi zajęć opiekuńczych.
III Szkolny Konkurs Literacki
Konkurs na fraszkę o szkole „Widzę, czuję, opisuję…”
24.01.2022
Dziękujemy uczniom za zgłoszenie prac do III Szkolnego Konkursu Literackiego.
W Konkursie udział wzięło 148 uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi z 14 klas: I A, I B, I E, II A, II B, II D, III A, III D, III TA, III TC, III TD, IV TC, IV TD, IV TF. Do organizatorów wpłynęły 263 fraszki.
Data ogłoszenia wyników zostanie podana w terminie późniejszym.
Organizatorzy
Jadwiga Jezierna
Monika Stępniak-Jankowska
Klaudia Walczak
Melchior Wańkowicz w bibliotece szkolnej
18.01.2022
130 lat temu, 10 stycznia 1892 roku, urodził się Melchior Wańkowicz. Mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak „Monte Cassino”, „Hubalczycy”, czy „Ziele na kraterze”.
Biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną z tej okazji. Czytelnicy mogą zapoznać się z najważniejszymi faktami z życia pisarza, dotyczącymi zarówno jego dzieciństwa, czasów studiów, doświadczeń I wojny światowej, jak i czasów życia na obczyźnie. Przedstawiona została jego działalność literacka oraz represje, jakie spotkały pisarza ze strony władz PRL. Zaprezentowany został także wykaz książek Wańkowicza, dostępnych w bibliotece szkolnej.
Konkurs na film „Fantastyczna polecajka”
XX Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych
10.01.2022
Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizatorzy przygotowali konkurs na film „Fantastyczna polecajka”, promujący dowolną książkę z dziedziny fantastyki.
Zgłoszenia do etapu szkolnego należy dokonać do 11 lutego 2022 roku.
Film należy dostarczyć do nauczyciela bibliotekarza.
Praca konkursowa powinna:
być dziełem jednego ucznia,
być zaprojektowana przy użyciu dowolnych programów komputerowych, np. Canva
mieć formę filmu z podkładem słownym o maksymalnej długości 3 minuty
być formą reklamy (polecenia) wybranej książki o tematyce fantastycznej
KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH
Zawartość merytoryczna – zgodność z tematem ; odpowiedni dobór środków wyrazu
Kompozycja – oryginalność ; efektywne wykorzystanie czasu
Język – komunikatywność ; poprawność językowa
Dodatkowe walory – oryginalność ; wrażenia artystyczne ; jakość dźwięku
Organizator: ŁCDNiKP – Grażyna Bartczak-Bednarska, Barbara Langner
Współorganizatorzy: przy współudziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. T. Kotarbińskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego oraz Rady Programowej Festiwalu, w skład której wchodzą nauczyciele bibliotekarze z następujących łódzkich szkół: XXV Liceum Ogólnokształcącego, XXI Liceum Ogólnokształcącego, VIII Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlano -Technicznych i Zespołu Szkół Politechnicznych
Regulamin XXI Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych – Fantastyczna polecajka.zip
Nowe tytuły w bibliotece
5.01.2022
Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 70 książek. To wynik współpracy naszej biblioteki z oddziałem gromadzenia i uzupełniania zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymaliśmy książki z takich działów wiedzy jak: elektrotechnika, automatyka, mechatronika, mechanika, literatura, sztuka i zdrowie. Dzięki otrzymanym książkom znacznie powiększył się nasz dział poezji.
XXV Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych
3.01.2022

Biblioteka szkolna zachęca Czytelników do wzięcia udziału w kolejnej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych, który organizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Przegląd Twórczości Artystycznej skierowany jest do młodzieży szkół zawodowych (techników i branżowych szkół I stopnia) z terenu województwa łódzkiego.
Biblioteka szkolna od wielu lat aktywnie wspiera organizację tego przedsięwzięcia. Nauczyciel bibliotekarz uczestniczy w pracach Sztabu Organizacyjnego, w skład którego w tym roku szkolnym wchodzą nauczyciele: Jadwiga Jezierna, Agnieszka Kłosińska, Monika Stępniak-Jankowska i Klaudia Walczak. To u nich możecie szukać szczegółowych informacji na temat konkursów, odbywających się w ramach Przeglądu.
Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych organizowany jest w dwóch etapach:
etap I – szkolny: termin zgłaszania prac przez uczniów do 31 stycznia 2022 roku;
etap II – wojewódzki: termin zgłaszania pięciu najlepszych prac poszczególnych kategoriach wyłonionych w etapie szkolnym do 11 lutego 2022 r.
Prace oceniane będą w trzech kategoriach:
twórczość fotograficzna – temat: „Kontrasty”,
twórczość literacka – tematyka dowolna,
twórczość plastyczna – technika i tematyka dowolne.
Uczestnicy mogą próbować swoich sił, biorąc udział w dowolnej liczbie kategorii.
Regulamin i załączniki na stronie Przeglądu Twórczości.
Zachęcamy do udziału
Organizatorzy
Życzenia
21.12.2021
Dobrych lektur w dobrym czasie…

Biblioteka szkolna życzy wielu radosnych przeżyć w okresie świąteczno-noworocznym. Niech każda chwila żyje swoim własnym pięknem i przysparza Wam wielu pozytywnych emocji.
Niechaj nadchodzący 2022 ROK przyniesie spełnienie marzeń. Oby nigdy nie zabrakło Wam ciepła drugiej osoby, a każdy dzień był pełen niezapomnianych chwil.
Biblioteka w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych
20.12.2021
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych w całej szkole w dniach od 20-22 grudnia 2021 roku i od 3-7 stycznia 2022 roku nauczyciel bibliotekarz pracuje w trybie stacjonarnym. Z nauczycielem bibliotekarzem można kontaktować się również drogą elektroniczną za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus oraz poczty szkolnej w godzinach otwarcia biblioteki (8-14 od poniedziałku do piątku).
Paczka dla Zwierzaczka – finał 2021
18.12.2021
I oto nadszedł ten dzień!
Zawieźliśmy zebrane dary do schroniska dla zwierząt Przytulisko w Głownie.
Dziękujemy Nauczycielom, Młodzieży, Rodzinom Uczniów oraz Przyjaciołom akcji z Pruszkowa i Slatersville za wrażliwość i przyłączenie się do projektu „Paczka dla Zwierzaczka 2021”.
Dziękujemy za NAJMNIEJSZY ODRUCH SERCA!!!
Dziękujemy w imieniu schroniska za prezenty – mokrą i suchą karmę oraz zabawki – przyniesione do szkolnych punktów zbiórki, jak i za te wysłane bezpośrednio do Przytuliska. Dzięki Waszym szlachetnym sercom mogliśmy obdarować koty i psy przebywające w Przytulisku oraz przygotować dedykowane paczki dla kotka Rudzika, który doświadczył w swoim młodym życiu wiele zła.






Jesteśmy bardzo wdzięczni tym Członkom Rodzin Uczniów, którzy w obliczu nauki zdalnej młodzieży przywieźli paczki z darami dla zwierząt osobiście do szkoły.
Spotkania z Państwem były bezcenne. Dziękujemy za budujące rozmowy o pomaganiu, życzliwości, otwartości i wychowaniu młodzieży. Takie chwile pozostają na długo w pamięci.
Dziękujemy również naszej uczennicy Paulince za przygotowanie słodkiego podarunku dla wolontariuszy ze schroniska.

Dzielimy się również z Wami symbolicznie piernikiem,
który otrzymaliśmy od Przytuliska w podziękowaniu za udział w akcji.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska
Jadwiga Jezierna
Fotorelacja ze schroniska:












Pakowanie prezentów na gwiazdkę
16.12.2021
Kupiliśmy prezent i co dalej? Możemy zapakować go w gotową torbę prezentową lub pudełko. Ale możemy też bardziej spersonalizować opakowanie i spowodować, że będzie one jedyne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Czy warto? Tak! Osoba obdarowana doceni zaangażowanie i poczuje się wyjątkowo. Jeśli więc chcesz obdarować bliską Ci osobę upominkiem gwiazdkowym zatroszcz się również o jego oprawę. Opakowanie prezentu nie musi być pokazem artystycznych zdolności, ważne, żeby było wykonane z miłością i czułością. Paczka prezentowa może przejąć również funkcję kartki pocztowej, na której napiszesz słowa podziękowania, wparcia lub przeprosisz za złe chwile. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i kreatywność.
Do dzieła!
Zobacz przygotowane przez bibliotekę szkolną kreatywne warsztaty
Paczka dla zwierzaczka
15.12.2021
Dziękujemy Wszystkim, którzy do tej pory przyłączyli się do akcji świątecznej zbiórki na rzecz zwierząt ze schroniska w Głownie.

Zachęcamy bardzo gorąco, tych którzy się wahają do wparcia akcji.
Jeszcze można do nas dołączyć do 17 grudnia.
Nie pozwól aby nauka zdalna przeszkodziła w czynieniu DOBRA!!!
Szczegóły akcji
Ze względu na nauczanie zdalne w naszej szkole punkt zbiórki w sali nr 32 zostaje zawieszony. Dary należy przynosić do biblioteki w godzinach 8-14 lub zostawić na portierni szkoły z zaznaczeniem „Do biblioteki”.
KLASY, które nie zdążyły przekazać zebranych darów prosimy o kontakt z nauczycielem bibliotekarzem Jadwigą Jezierną w celu ustalenia sposobu ich przekazania.
Koordynatorki akcji
Jadwiga Jezierna
Barbara Grochowska
Biblioteka w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych
13.12.2021
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych w całej szkole w dniach 13-17grudnia 2021 roku nauczyciel bibliotekarz pracuje w trybie stacjonarnym. Z nauczycielem bibliotekarzem można kontaktować się drogą elektroniczną za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus oraz poczty szkolnej w godzinach otwarcia biblioteki (8-14 od poniedziałku do piątku).
Konkurs z serią Igrzyska śmierci – Powrót do Panem
9.12.2022
Biblioteka zachęca do wzięcia udziału w konkursie na projekt plakatu do serii Igrzyska śmierci, który organizowany jest przez Wydawnictwo Media Rodzina.

Igrzyska śmierci to popularna na całym świecie
seria autorstwa Suzanne Collins (dostępna w bibliotece).
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Konkurs polega na stworzeniu TŁA PLAKATU promującego serię Igrzyska śmierci. Na zwycięskie projekty organizator konkursu naniesie hasło reklamowe oraz patronów konkursu. Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z SZABLONEM zamieszczonym w załączniku regulaminu.
Chętni do wzięcia udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.
TERMIN nadsyłania prac – 30.01.2022 r.
WAŻNA UWAGA DO SZABLONU!
Hasło promocyjne oraz stopka zostaną dodane przez organizatora po wyłonieniu zwycięzców. Zwróć uwagę, żeby w tych miejscach zaprojektować jednolite tło. Nie umieszczaj tam ważnych elementów graficznych.
Wymagania dotyczące pracy:
Technika wykonania projektu: przewidziane są dwie techniki realizacji prac:
Dowolna płaska technika plastyczna przy użyciu samodzielnie wybranych narzędzi malarskich i kreślarskich. Maksymalny format: A3.
Cyfrowa – malowanie, rysowanie cyfrowe, fotomontaż, grafika wektorowa. Maksymalny format: A3 + spad 3mm. Rozdzielczość: minimum 300 dpi
Praca nie powinna zawierać żadnych elementów typograficznych. Projekt plakatu nie powinien nawiązywać do motywów z adaptacji filmowej serii Igrzyska śmierci.
Prace konkursowe należy wysyłać na wskazany w regulaminie e-mail w formie uzależnionej od wybranej techniki. W przypadku techniki warsztatowej należy wysłać dobrej jakości zdjęcie lub skan. Wybierając pracę cyfrową, należy wysłać plik graficzny o zmniejszonej wadze.
Pracę należy przesłać na adres: konkurs@mediarodzina.pl. Pamiętaj jednak, by zachować oryginał. W przypadku wygranej Organizatorzy poproszę Cię o wysłanie fizycznych oryginałów prac lub plików graficznych w wysokiej jakości, w celu sporządzenia na ich podstawie projektów plakatów, które finalnie zostaną wyeksponowane w księgarniach partnerskich.
Paczka dla zwierzaczka
2.12.2021
Szkolne Koło Ekologiczne i biblioteka szkolna zapraszają do wzięcia udziału w świątecznej akcji „Paczka dla Zwierzaczka” na rzecz zwierząt ze schroniska Przytulisko w Głownie.

Dary – suchą i mokrą karmę dla psów i kotów, zabawki i inne akcesoria można przynosić do 17 grudnia 2021 roku do biblioteki szkolnej lub do pani Barbary Grochowskiej (sala nr 32). My zawieziemy prezenty bezpośrednio do schroniska. Przyłącz się do nas. Razem możemy więcej. Dzięki Waszemu wsparciu przygotujemy świąteczne prezenty dla zwierzaków z Przytuliska w Głownie. Niech świąteczna atmosfera zagości również w to miejsce, które na co dzień ratuje zdrowie i życie psom i kotom będącym w potrzebie.
Szczegółowe potrzeby psów i kotów znajdziesz w listach do świętego Mikołaja, opublikowanych na stronie internetowej Przytuliska.
Szczególnie wzruszył nas list napisany do św. Mikołaja w imieniu Rudzika przez wolontariuszy:

Kochany Mikołaju,
mam dopiero 4 miesiące a już spotkało mnie wiele okrucieństwa. Źli ludzie obcięli mi ogonek i wydłubali oczko. Bardzo powoli dochodzę do siebie. Bardzo Cię proszę o dużo dobrego jedzonka, np. o karmę Brit Care Cat i dużo pysznych kocich puszeczek, a najlepiej Animondy lub Doliny Noteci. Bardzo też chciałbym jakieś zabawki. Uwielbiam bawić się zabawkami, zwłaszcza tymi piszczącymi. Mimo wszystkich nieszczęść nie straciłem wiary w ludzi i w to, że znajdę kochającą rodzinę. Czekam na Ciebie. Rudzik.
Nasza społeczność szkolna od sześciu lat wspiera schronisko zbierając plastikowe nakrętki na rzecz Przytuliska. Za co bardzo dziękujemy. Wesprzyjmy naszych czteronożnych Przyjaciół również przed świętami w ramach akcji Paczka dla Zwierzaczka.
Zobacz też relację z ubiegłorocznego przekazania prezentów przez naszą szkołę (Paczka dla Zwierzaczka – FINAŁ, wydarzenie z dnia 19.12.2020)
Jeśli chcesz możesz też pomóc na dwa inne sposoby:
Wysyłając prezent bezpośrednio ze sklepu internetowego do Przytuliska (ul. Piaskowa 37, 95-015 Głowno) koniecznie z wyraźną informacją „Paczka dla zwierzaczka – imię wybranego zwierzęcia”.
Przekazując darowiznę na konto Przytuliska na prezent – w tytule przelewu należy wpisać „Paczka dla zwierzaczka – imię wybranego zwierzęcia” (Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie, ul. Sporna 3, 95-015 Głowno, 49 8787 0000 0024 6482 2000 0001).
Podziel się z nami informacją o wysłaniu prezentu bezpośrednio do schroniska lub dokonaniu przelewu.
Koordynatorki akcji „Paczka dla Zwierzaczka” w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
Czytaj PL – ogólnopolska akcja czytelnicza
1.12.2021
Biblioteka dziękuje Czytelnikom za wzięcie udziału w tegorocznej ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytam PL.
Biblioteka w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych w całej szkole w dniach 15 – 19 listopada 2021 roku nauczyciel bibliotekarz pracuje w trybie stacjonarnym. Z nauczycielem bibliotekarzem można kontaktować się drogą elektroniczną za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus oraz poczty szkolnej w godzinach otwarcia biblioteki (8-14 od poniedziałku do piątku).
Upoluj swoją książkę – ogólnopolska akcja czytelnicza Czytaj PL
2.11.2021
Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nie z tej Ziemi”. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników.
Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. Przez ten czas można za darmo czytać 12 książek, udostępnionych w tym roku przez organizatorów: Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Woblink. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki, zaś akcja dofinansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której znajduje się 12 wyjątkowych książek. Dołącz do akcji – kod QR i szczegóły postępowania krok po kroku.
Lista dostępnych książek:
Kryminały
Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (2020, Wydawnictwo Marginesy)
Robert Małecki „Żałobnica” (2021, Wydawnictwo Czwarta Strona) –
Fantastyka
Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (2021, Wydawnictwo Literackie)
Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (2021, Wydawnictwo SQN)
Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (2020, Wydawnictwo Rebis) _ prequel bestsellerowego cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew”.
Literatura piękna polska
Kornel Filipowicz „Formikarium” (2021, Wydawnictwo Znak)
Literatura obyczajowa
Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (2021, Wydawnictwo Filia)
Literatura faktu, reportaż
Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (2020, Wydawnictwo Karakter)
Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (2020, Wydawnictwo Otwarte)
Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (2019, Wydawnictwo Poznańskie)
Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (2021, Wydawnictwo Dowody na istnienie)
Biografia
Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia” (2009, Wydawnictwo Literackie)
Zobacz krótkie omówienie pozycji książkowych.
Na tegorocznej liście nie zabrakło kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego.
Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety – „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki.
Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium”, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką”.
Wśród 12 tytułów znalazły się w tym roku aż 4 reportaże. „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej.
Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografii pisarza napisanej przez jego syna.
VII Szkolny Konkurs Czytelniczy
2.11.2021
Biblioteka szkolna ogłasza kolejną edycję Szkolnego Konkursu Czytelniczego.
Kategorie konkursowe:
Najaktywniejszy czytelnik w roku szkolnym 2021/2022;
Najaktywniejsza czytelniczo klasa w roku szkolnym 2021/2022.
Na zwycięzców w kategorii indywidualnej czeka nagroda w postaci bonu prezentowego do księgarni.
W ciągu roku szkolnego w kategorii indywidualnej i klasowej (najaktywniejszy czytelnik, najaktywniejsza klasa) przyznawane będą punkty konkursowe. Punkty przyznawane będą za:
- każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę – 1 punkt, przy czym w konkurencji indywidualnej za wypożyczenie książki z poza kanonu lektur szkolnych naliczane będą 3 punkty;
- zgłoszenie propozycji zakupu do biblioteki konkretnych tytułów z ustnym uzasadnieniem celowości zakupu danej pozycji – 1 punkt za każde zgłoszenie;
- aktywny udział w projektach edukacyjnych organizowanych bądź rekomendowanych przez bibliotekę szkolną na stronie internetowej biblioteki – 2 punkty.
- za zdobycie nagrody lub wyróżnienia w konkursach organizowanych przez bibliotekę lub przez nią rekomendowanych na stronie internetowej biblioteki – 4 punkty.
TRZEBA TYLKO!!!
Czytać książki!
i/lub proponować tytuły książek do zakupu do biblioteki!
i/lub brać udział w projektach edukacyjnych biblioteki szkolnej!

Akcja nie z tej ziemi
23.10.2021
Wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL. Nasza szkoła weźmie w niej udział po raz trzeci. Tradycyjnie przez cały listopad będziemy mieć bezpłatny dostęp do 12 bestsellerowych książek w formie ebooków i audiobooków do czytania i słuchania.

Tegoroczna lista książek ogłoszona zostanie na konferencji prasowej 28 października.
Przypominamy, że akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który wkrótce poznamy. Kod będzie aktywny od 1 listopada.
Konkurs na fraszkę o szkole
21.10.2021

Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie na fraszkę o szkole „Widzę, czuję, opisuję…”
Konkurs realizowany jest w ramach III Szkolnego Konkursu Literackiego, organizowanego cyklicznie przez bibliotekę szkolną. Organizacją bieżącej edycji konkursu zajmują się: nauczycielka bibliotekarka Jadwiga Jezierna i nauczycielki języka polskiego Monika Stępniak-Jankowska i Klaudia Walczak.
Temat trzeciej edycji Szkolnego Konkursu Literackiego nie jest przypadkowy. Konkursem na fraszkę o szkole organizatorzy postanowili uczcić 75-lecie powstania naszej szkoły. W kronice szkolnej z roku 1989/1990 znaleźć możemy fraszki napisane przez uczniów na potrzeby szkolnego koła gazetek „Rezonans”.

Przedmiotem szkolnego konkursu na fraszkę o szkole „Widzę, czuję, opisuję…” jest napisanie fraszki na temat szkoły, uczniów, nauczycieli…
Do konkursu jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy fraszki.
Utwory muszą być dziełem uczestnika konkursu.
Utwory nie mogą naruszać godności osób opisywanych.
Ocenie podlegać będą:
- umiejętność zastosowania zwięzłej i oszczędnej formy;
- umiejętność zachowania żartobliwego lub refleksyjnego charakteru fraszki;
- dobór słów;
- zastosowanie środków artystycznego wyrazu;
- oryginalność.
Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 29 listopada 2021 roku.
Praca powinna być wydrukowana w formacie A4 (czcionka 14 Times New Roman) i podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika, oznaczeniem klasy oraz imieniem i nazwiskiem nauczyciela wspomagającego.
Biblioteka szkolna przygotowała prezentację multimedialną, którą otrzymali nauczyciele języka polskiego w celu promocji konkursu. Prezentacja zawiera: definicję fraszki, jej walory artystyczne, wyciąg z regulaminu Konkursu oraz przykłady fraszek znanych twórców.
Wszelkich informacji na temat konkursu udzielają organizatorzy:
Jadwiga Jezierna – koordynator
Monika Stępniak-Jankowska
Klaudia Walczak
Biuletyn informacyjny biblioteki szkolnej INFOTEKA
18.10.2021

Z okazji 75 lecia szkoły biblioteka szkolna przygotowała specjalne wydanie biuletynu informacyjnego biblioteki szkolnej „Infoteka”.
Od szkoły Przemysłowo-Energetycznej do Zespołu Szkół Politechnicznych – 1946-2021
15.10.2021
Z okazji 75 lecia szkoły biblioteka szkolna przygotowała na uroczystość Dnia Edukacji Narodowej
prezentację multimedialną „Od szkoły Przemysłowo-Energetycznej do Zespołu Szkół Politechnicznych” oraz
plakat, obrazujący dorobek 75 lat naszej placówki. Do projektu plakatu wykorzystane zostały informacje i zdjęcia archiwalne, pochodzące z kronik szkolnych, oraz grafika przygotowana przez nauczyciela Sylwestra Jędruszkiewicza.
Plakat prezentowany jest na parterze szkoły w budynku A, prezentacja multimedialna udostępniona zostanie wychowawcom klas do wykorzystania na lekcjach wychowawczych.
Lektury szkolne
24.09.2021
Od 1 września 2021 roku obowiązuje nowy wykaz lektur szkolnych dla uczniów po szkole podstawowej.
Wykaz obowiązujących tekstów kultury – szkoły ponadpodstawowe wg rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 13 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia znajduje się w zakładce – Lektury.
Na wykazie zaznaczone są tytuły, które można otrzymać w drodze bezpłatnego dostępu cyfrowego w bibliotekach cyfrowych.
„Wkręć się w pomaganie”- VI edycja akcji
16.09.2021
Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna ogłaszają szóstą edycję zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz schroniska dla zwierząt Przytulisko Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie.

Ty możesz wesprzeć bezpańskie zwierzęta i dać im szansę na nowy dom.
Liczymy, że jak co roku włączycie się do akcji.
Nakrętki można przynosić do:
Barbary Grochowskiej – sala 45
lub Jadwigi Jeziernej – biblioteka szkolna
Akcja „Wkręć się w pomaganie” polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, które schronisko wymienia na karmę dla zwierząt. Potrzebne są wszystkie plastikowe nakrętki, niezależnie od ich koloru. Dobre są te od napojów w butelkach, mleka, oleju, śmietany, ale także detergentów – płynów do płukania itp.
W akcji „ Wkręć się w pomaganie ” bierzemy udział od roku szkolnego 2017/2018. W tym roku szkolnym rozpoczynamy szóstą jej edycję.
Relację z poprzedniej edycji znajdziesz tutaj.
Za każdą przyniesioną nakrętkę serdecznie w imieniu schroniska dziękujemy.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
Czasopisma w bibliotece
7.09.2021
Uaktualniona została zakładka Czasopisma o informacje dotyczące wakacyjnych numerów prenumerowanych przez bibliotekę czasopism. Znaleźć można w niej alfabetyczny wykaz czasopism dostępnych w bibliotece szkolnej w wersji papierowej. Linki odsyłają do oficjalnych stron magazynów. W serwisie prezentowane są okładki ostatnich numerów każdego tytułu czasopisma wraz ze spisem treści.
Biblioteka zaprasza do lektury.
Książki czekają na Ciebie
2.09.2021
Biblioteka szkolna serdecznie wita Czytelników w nowym roku szkolnym. Rozpoczynamy naukę w trybie stacjonarnym. Książki są więc w zasięgu Waszych rąk. Korzystajcie z tej okazji. W ubiegłym roku szkolnym przybyło trochę nowości wydawniczych warto zapoznać się z aktualną ofertą czytelniczą.
Uczniowie klas pierwszych będą mieli założone konta czytelnicze do końca tego tygodnia. Uczniowie klas starszych mogą już wypożyczać.
Biblioteka serdecznie zaprasza.
Wspaniałych wakacji!
„Gdy zaświeci słońce,
zaczniesz tańczyć,
a w strugach deszczu
będziesz gwizdał.
I poczujesz że jesteś stworzony
do radości.”
Phil Bosmans

Drodzy Czytelnicy
Na czas wakacji biblioteka szkolna życzy
odpoczynku od codziennych obowiązków,
cudownych, beztroskich chwil,
kontaktu z przyrodą
i wielu interesujących rozmów
z napotkanymi ludźmi.
Nie zapominajcie też o dobrej lekturze,
bowiem obcowanie sam na sam z książką
może być również wspaniałym relaksem.
Pomagamy
„Wkręć się w pomaganie” – V akcja zbierania nakrętek
23.06.2021
Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w V akcji zbierania nakrętek „Wkręć się w pomaganie”, która prowadzona była, jak co roku, na rzecz schroniska dla zwierząt „Przytulisko” w Głownie. Miło nam poinformować, że do grona Przyjaciół wpierających akcję w II semestrze dołączyli Pracownicy firmy Metex-JC z Pawlikowic.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Uczniów i ich Rodzin, Nauczycieli, Pracowników administracji i obsługi oraz Przyjaciół akcji. Szczególne podziękowania kierujemy do Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunki Pani Anny Zdanowskiej za wspieranie naszych działań.
To był naprawdę trudny rok dla schroniska. Pandemia nie ułatwiała zbiórek, tym bardziej cieszy fakt, że nasza społeczność szkolna w tak wspaniały sposób zjednoczyła się wokół działań rzecz pomocy dla psów i kotów, podopiecznych schroniska.
Dziękujemy za wrażliwość i wspólne działanie. Dzięki Wam, kolejny transport nakrętek dotarł do schroniska.
Pamiętajcie, że zbieramy dalej. W przyszłym roku szkolnym ruszy kolejna edycja zbiórki.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
VI Szkolny Konkurs Czytelniczy

W tegorocznej edycji Szkolnego Konkursu Czytelniczego o tytuł najaktywniejszego czytelnika zdobyła Paulina Kamińska, uczennica klasy II D.
Nagroda wręczona zostanie w dniu zakończenia roku szkolnego.
Zwyciężczyni otrzyma pamiątkowy dyplom, bon do znanej sieci księgarń i książkę, która wprowadzi Czytelniczkę w arkana wiedzy na temat miłosnej mowy kwiatów.
W pozostałych kategoriach konkursowych organizator nie przyznał nagród.
Biblioteka szkolna zachęca uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

Zwrot książek do biblioteki
11.06.2021
Nauczyciel bibliotekarz prosi o zwrot wypożyczonych książek. Wykazy wypożyczeń zostały przekazane łącznikom klas. Informacja o stanie wypożyczeń została też rozesłana do wychowawców klas. W przypadku wątpliwości proszę Czytelników o kontakt (bezpośredni lub za pomocą Librusa).
Komunikat dotyczący akcji „Co czytamy”
Podsumowanie akcji czytelniczej „Co czytamy” odbędzie się w I semestrze roku szkolnego 2021/2022.
Więcej…
Dzień Dziecka
1.06.2021
„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów.
Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”
J. Korczak
Dzień Dziecka to święto nie tylko małych dzieci, ale i tych trochę większych i całkiem już dorosłych, którzy w oczach swoich rodziców nadal są dziećmi.

Bądź dzieckiem jak najdłużej.
Ciesz się z każdej najdrobniejszej przyjemności. Dostrzegaj najbledsze barwy dnia
i kojącą moc czarnej nocy.
Zdrowia, spełnienia marzeń
i doświadczania prawdziwej przyjaźni
życzy biblioteka szkolna
Z okazji Dnia Dziecka biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną „Nie ma dzieci, są ludzie” (tablica biblioteki). Zaprezentowano na niej poglądy pedagogiczne Janusza Korczaka na temat wychowywania dzieci. Całość zilustrowana jest nastrojowymi grafikami. Warto zatrzymać się na chwilę i refleksyjnie przeczytać wyeksponowane treści.
Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
Informator biblioteki
28.05.2021

Biblioteka szkolna opracowała informator „Ze zbiorów biblioteki”, który zawiera informacje o książkach dotyczących zagadnień związanych z nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży, psychologią, edukacją prawną oraz ze zdrowiem.
W informatorze znalazły się informacje o 120 publikacjach, które mogą być przydatne nauczycielom w codziennej pracy pedagogiczno-wychowawczej.
Zaprezentowane zostały książki wydane w XXI wieku, które dostępne są w bibliotece szkolnej.
Każda informacja o publikacji składa się z grafiki strony tytułowej książki, jej danych bibliograficznych oraz adnotacji treściowej. Prezentowane publikacje ułożone są w ramach działów chronologicznie wg daty wydania – od najstarszych do najnowszych pozycji.
Publikacja w formie elektronicznej została rozesłana do nauczycieli.
Projekt edukacyjny „Rok Stanisława Lema”
21.05.2021

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w projekcie edukacyjnym „Rok Stanisława Lema”, którego celem było przybliżenie młodzieży życia i twórczości wybitnego przedstawiciela polskiej fantastyki. Efekty pracy uczniów zebrane zostały w specjalnym numerze Biuletynu Informacyjnego Biblioteki. Na stronach „Infoteki” opublikowane zostały także wyniki badań ankietowych biblioteki, których celem było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości twórczości Stanisława Lema i zdiagnozowanie, czy owa znajomość przekłada się na poczytność jego utworów. W Infotece znalazły się również strony tytułowe książek Lema z bibliotecznej półki. Infoteka została udostępniona czytelnikom w formie elektronicznej. Wersja papierowa dostępna jest w bibliotece szkolnej.
Biblioteka szkolna dziękuje Pani Dorocie Białkowskiej za pomoc w rekrutacji uczniów do projektu oraz Paniom – Dorocie Białkowskiej i Monice Stępniak-Jankowskiej za pomoc w przeprowadzeniu badań ankietowych.
Dzielimy się doświadczeniem
20.05.2021

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w „Katalogu dobrych praktyk” zamieściło informację o szkolnej akcji „Razem, choć osobno”, organizowanej przez bibliotekę w grudniu 2020 roku.
Jezierna Jadwiga: Razem, choć osobno, s. 121-122.
Zwrot książek do biblioteki
18.05.2021
Biblioteka szkolna prosi uczniów o zwrot wypożyczonych w poprzednich miesiącach książek.
Zapraszam łączników bibliotecznych do odbioru z biblioteki szkolnej wykazu książek wypożyczonych przez daną klasę.
Łączników bibliotecznych klas, które odbywają praktyki zawodowe zapraszam po odbiór wykazu wypożyczeń książek po zakończeniu praktyk. Zwrot książek przez uczniów tych klas będzie mógł być zrealizowany po odbyciu praktyk zawodowych.
Książki można przynosić do biblioteki w dniu odbywania zajęć stacjonarnych w szkole.
Przypominam, że biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
nauczyciel bibliotekarz
Ogólnopolski konkurs „Kocham zwierzęta, bo…”
18.05.2021
Do X edycji ogólnopolskiego konkursu „Kocham zwierzęta, bo…” biblioteka szkolna zgłosiła prace uczennicy klasy II TA Amelii Piaseckiej.
Ogłoszenie wyników nastąpi 18 czerwca 2021 roku. Organizatorem konkursu jest Industrialne Centrum Kultury w Rybniku- Niewiadomiu.
Biblioteka szkolna życzy powodzenia!
Noc Muzeów 2021
14.05.2021
15 maja w sobotę rusza w Łodzi Międzynarodowa Noc Muzeów. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. Na ten czas łódzkie instytucje kulturalne przygotowały wiele atrakcji dla dla zwiedzających.
Punkt informacji Kulturalnej poleca propozycje dziewiętnastu instytucji na Noc Muzeów, w tym ofertę Muzeum Muzeum Komputerów i Gier w Pabianicach (dwa turnieje: godz. 17:00 – Przechodzenie Super Mario lvl 1-1 na czas do góry nogami i o godz. 18:00 – Quake III Arena).
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
30.04.2021
Konstytucja 3 maja uchwalona została w 1791 roku przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biblioteka szkolna przygotowała interaktywną gazetkę „Wirtualna biblioteka”, do której link rozesłany został do czytelników biblioteki za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus.

W gazetce przedstawione zostały informacje dotyczące znaczenia konstytucji i jej głównych postanowień.
Podano w niej również linki m.in. do filmów zrealizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum: „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, Konstytucja 3 maja – historia prosto z Zamku”, „O tym, jak 3 maja powstał naród wolny” oraz do wystawy „ Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.”
Na szczególną uwagę zasługuje film „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, który powstał w ramach edukacyjnej serii „Ożywione obrazy”. Przedstawia postaci namalowane przez Jana Matejkę na obrazie „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Obraz został namalowany przez Matejkę w celu upamiętnienia setnej rocznicy uchwalenia tego ważnego dla narodu polskiego dokumentu i jest artystyczną interpretacją momentu jego uchwalenia.
Ankieta czytelnicza
29.04.2021
W związku z ogłoszeniem roku 2021 Rokiem Stanisława Lema biblioteka szkolna skierowała do uczniów ankietę czytelniczą dotyczącą twórczości Stanisława Lema.
Ankieta ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Czy młodzież szkolna zna twórczość mistrza powieści science fiction Stanisława Lema?
Linki do ankiety zostały przesłane za pośrednictwem panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus.
Biblioteka szkolna prosi o wypełnienie tej krótkiej, anonimowej ankiety. Jej wypełnienie zajmie nie więcej niż dwie minuty.
Laureatki Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów
26.04.2021
Paulina Kamińska z kl. II D i Karina Michalak z kl. IV TA zostały laureatkami wojewódzkiego Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów. W jego XXV edycji nasze uczennice zdobyły w swoich kategoriach wyróżnienia. Organizatorem FETY jest XXVI LO w Łodzi. Podsumowanie Festiwalu odbyło się 23 kwietnia w siedzibie Organizatora.

Wyróżnienie w konkursie literackim
Karina Michalak za wiersze „Bezgłośny krzyk”, „Codziennie rano” i „Proszę powiedz ma miła ”.
Wyróżnienie w konkursie plastycznym
Paulina Kamińska za pracę plastyczną „Marazm”, stworzoną w programie Krita. Program przeznaczony jest głównie do malowania, umożliwiając tworzenie grafiki rastrowej.
Biblioteka szkolna serdecznie gratuluje swoim Czytelniczkom. To prawdziwa przyjemność współpracować z tak wrażliwymi i empatycznymi młodymi ludźmi.



Akcja czytelnicza „Co czytamy”
20.04.2021
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów naszej szkoły , nauczycieli i rodziców do podzielenia się informacją na temat swojej ulubionej – lub ostatnio przeczytanej – książki.
Wystarczy przesłać zdjęcie okładki książki wkomponowane w otoczenie przestrzeni domowej lub plenerowej. Liczy się pomysłowość i kreatywność. Warunek – możliwość odczytania z fotografii autora oraz tytułu książki.
„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”.
Cyceron
Czytanie to coś więcej niż rozrywka i wspomnienie mile spędzonego czasu!
Autorka bloga Alicjamakota podaje aż piętnaście powodów dlaczego warto czytać książki.
Czytanie: redukuje stres, poprawia pamięć, jest źródłem inspiracji, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, poszerza słownictwo, zwiększa atrakcyjność płci przeciwnej, stymuluje mózg do działania, poszerza światopogląd, rozwija wrażliwość na innych ludzi, poszerza wiedzę, zwiększa zdolności analityczne, poprawia zdolność pisania, kształtuje osobowość i pozwala zasnąć.
Myślę, że po takiej ilości argumentów, nie trzeba nikogo zachęcać do czytania 🙂


Każdy uczestnik może przesłać jedno zdjęcie. Podsumowanie akcji odbędzie się 1 czerwca 2021 roku.
Biblioteka szkolna wybierze najciekawsze zdjęcie i nagrodzi jego autora nagrodą specjalną.
Ponadto spośród wszystkich uczniów, którzy nadeślą zdjęcia, wylosowane zostaną trzy osoby, które otrzymają książki.
Zdjęcia należy przesyłać na adres: j.jezierna@zsp9.elodz.edu.pl
W tytule wiadomości należy podać: CO CZYTAMY
W treści wiadomości należy napisać: imię, nazwisko, klasę, oznaczenie (uczeń/rodzic/), autora i tytuł książki.
Na zdjęcia biblioteka szkolna czeka do 20 maja 2021 roku.
Przesłanie zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację na stronie internetowej.
Zwrot książek do biblioteki
19.04.2021
Biblioteka szkolna prosi uczniów KLAS TRZECICH o zwrot wypożyczonych książek.
Wykaz wypożyczonych książek został wysłany do łączników bibliotecznych.
Książki należy przynosić do biblioteki w dniu zaplanowanych zajęć stacjonarnych w szkole.
Badania czytelników w sieci
15.04.2021
Książka jest dobra na wszystko 2021. IV edycja badania czytelników książek – użytkowników internetu.
Lubimyczytać.pl i Polska Izba Książki i po raz czwarty organizują badania czytelników w sieci. W tym roku zapytali czytelników m.in. o to: jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy?
Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w ankiecie.
Anonimowa ankieta dostępna będzie do 22.04.2021 roku.
Dzień czekolady
12.04.2021
Na Dzień Czekolady biblioteka szkolna poleca 10 słodkich cytatów z literatury, zamieszczonych na portalu Lubimyczytać.pl.
Czekolada obchodzi swoje święto kilka razy w roku m.in. 12 kwietnia, 7 lipca i 4 września. Początków kakaowej przekąski należy szukać w Ameryce Łacińskiej ok. 4000 lat temu, kiedy to Majowie wykorzystywali nasiona kakaowca do wytwarzania czekoladowego napoju. Stosowano go w trakcie ceremonii religijnych i jako lekarstwo.
Nasiona kakaowca przywędrowały do Europy dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba, dając początek rozwojowi produkcji czekolady w Europie.
Przez wieki czekolada funkcjonowała w formie pitnej. Dopiero Europejczycy zamknęli smak czekolady w znanej nam dziś tabliczce czekolady. Zaczęto wytwarzać różnokolorowe odmiany tej słodkiej przekąski i dodawać do niej różnego rodzaju dodatki.
Czekolada wspiera układ krążenia, wzmaga koncentrację, przeciwdziała depresji, opóźnia starzenie oraz podnosi poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Szacuje się, że statystyczny Polak zjada ponad 5 kg wyrobów z kakao rocznie.
Konkurs „Sen na jawie”
9.04.2021
Do XXV edycji Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów pod tegorocznym hasłem „Sen na jawie” biblioteka szkolna zgłosiła prace konkursowe Pauliny Kamińskiej, kl. II D i Kariny Michalak, kl. IV TA.
Prace zostały zgłoszone do konkursów: literackiego, fotograficznego i plastycznego.
Podsumowanie konkursów odbędzie się w dniach w dniach 20-23.04.2021 r. Organizatorem konkursów FETA jest XXVI LO w Łodzi.
Biblioteka szkolna życzy swoim Czytelniczkom powodzenia!
Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Mniej znaczy więcej”
8.04.2021
Do ogólnopolskiego konkursu „Mniej znaczy więcej” biblioteka szkolna zgłosiła prace:
Pauliny Kamińskiej, kl II D
Amelii Piaseckiej, kl II TA
Dawida Adamiaka, kl. IV TE
Pawła Gębickiego, kl. II TD
Arkadiusza Milczarka, kl. II TB
Wiktora Robaczka, kl. II A
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2021 roku.
Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury i Rekreacji w Chrzanowie.
Biblioteka szkolna życzy wszystkim powodzenia!
Rok Stanisław Lema
29.03.2021
We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction. Sejm RP docenił znaczące miejsce pisarza w kanonie lektur XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Biblioteka szkolna poszukuje chętnych do opracowania materiałów informacyjnych na temat Lema. Zgłoszenia za pomocą Librusa.
Nowe książki do biblioteki szkolnej
19.03.2021
Biblioteka szkolna dziękuje Czytelnikom za konsultacje w sprawie zakupu książek do biblioteki. Udało się zakupić książki, o które prosiliście. Informacje o nowościach biblioteki znajdziesz w zakładce „Ze zbiorów”.
Ogólnopolski konkurs fotograficzny
12.03.2021
Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pod tytułem „Mniej znaczy więcej”.
Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie proszeni są o kontakt z nauczycielem bibliotekarzem za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus.
Zdjęcia można wykonywać aparatem fotograficznym albo smartfonem. Liczy się pomysł. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa zdjęcia. Zdjęcia nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.
Przedmiotem konkursu jest fotografia minimalistyczna.
Organizatorzy zwracają uwagę, że minimalizm w fotografii oznacza prostotę, wolność, harmonię i spokój. Warto docenić minimalizm w rzeczywistości, która jest zabałaganiona, przesycona szczegółami. Warto zwyczajnie zwolnić. Nie da się zaobserwować minimalizmu w biegu. Świadome ograniczanie elementów do tych naprawdę niezbędnych, wbrew pozorom może przekazać bardzo wiele, kadr staje się łatwiejszy w odbiorze niż kompozycja pełna form.
Termin nadsyłania zdjęć do Organizatora upływa 10 kwietnia 2021 r.
Nagrody
I miejsce – 300 zł
II miejsce – 200 zł
III miejsce – 100 zł
wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych.
Szczegóły w regulaminie.
Zachęcam i czekam na zgłoszenia chęci udziału w konkursie.
Nauczyciel bibliotekarz
Jadwiga Jezierna
Podsumowanie akcji „Wkręć się w pomaganie”
18.01.2021
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji zbierania nakrętek w I semestrze roku szkolnego 2020/2021 na rzecz schroniska dla zwierząt w Głownie „Przytulisko”. Ciepłe podziękowania kierujemy do Uczniów i ich Rodzin, Nauczycieli oraz Pracowników administracji i obsługi. Szczególne podziękowania kierujemy do Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunki Pani Anny Zdanowskiej za wspieranie akcji.
Chociaż nauka zdalna nie sprzyja organizacji zbiórki, to udało się dzięki Wam zapełnić workami z korkami cały samochód osobowy. Transport zebranych nakrętek powędrował w do schroniska „Przytulisko” 14 stycznia 2021 roku. Powrót ze schroniska odbył się w śnieżnej i prawdziwie zimowej scenerii, tym bardziej cieszy fakt, że wspieramy zwierzęta w okresie, kiedy bardzo tego potrzebują.

Pamiętajcie o zwierzętach! Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek!
Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej.
Koordynatorki akcji w szkole
Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
ROK 2021
ROKIEM KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
ROKIEM STANISŁAWA LEMA
ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA
ROKIEM TADEUSZA RÓŻEWICZA
ROKIEM KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
ROKIEM KONSTYTUCJI 3 MAJA
Życzenia na czas świąteczno-noworoczny
17.12.2020

„Cud tylko się rozejrzeć: wszechobecny świat”
„Jarmark cudów” Wisława Szymborska
Radosnych świątecznych chwil
roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.
Ciepłej rodzinnej atmosfery, zdrowia
i nabrania dystansu do tego co wokół.
Uroczych chwil spędzonych z dobrą książką
i wszystkiego najlepszego w 2021 roku.
Z życzeniami radosnego doświadczania cudów dnia codziennego.
nauczyciel bibliotekarz
Jadwiga Jezierna
Wylosuj cud przygotowany przez bibliotekę specjalnie dla Ciebie za pomocą narzędzia TIK Wordwall:)
Cuda świata wg Wisławy Szymborskiej
Świątecznie polecam również cytaty o Wigilii prezentowane przez autora bloga Slow reading – czytaj uważnie. Może zainspirują Cię do sięgnięcia po książkę.
XX Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych
10.12.2020
Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu
Jestem Łódź!
Stwórz prezentację multimedialną Spacer tematyczny szlakiem…!
Chęć udziału zgłoś jak najszybciej do nauczyciela bibliotekarza. Bibliotekarz pomoże w doborze źródeł i wesprze proces tworzenia prezentacji.
Na konkurs należy przygotować prezentację multimedialną dotyczącą ciekawych miejsc w Łodzi. Uczestnik sam wybiera temat przewodni prezentacji.
Praca konkursowa powinna:
- być dziełem jednego ucznia;
- być zaprojektowana przy użyciu dowolnych programów komputerowych i udostępniona do przeglądania;
- mieć formę prezentacji multimedialnej przynajmniej 20 slajdów;
- posiadać bibliografię wykorzystanych materiałów (w tym źródeł internetowych).
Na laureatów czekają ciekawe nagrody i prestiż udziału w konkursie regionalnym.
Konkurs organizowany jest w II etapach: szkolnym i ogólnołódzkim.
Etap szkolny – do 19 lutego 2021 roku – prace należy dostarczyć do nauczyciela bibliotekarza.
Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych jest jedynym w Polsce festiwalem organizowanym przez szkolne biblioteki i adresowany do ich czytelników.
ORGANIZATOREM Festiwalu jest Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Odpowiedzialne za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu: Grażyna Bartczak-Bednarska, Barbara Langner przy współudziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Rady Programowej Festiwalu, w skład której wchodzą nauczyciele bibliotekarze z: XXV Liceum Ogólnokształcącego, XXI Liceum Ogólnokształcącego, VIII Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych, Zespołu Szkół Politechnicznych.
Jak co roku nasz festiwal objęli swoim patronatem: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Rada Miasta Łodzi, Łódzki Kurator Oświaty, Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
Zachęcam do udziału w XX Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych.
Nauczyciel-bibliotekarz
Paczka dla zwierzaczka
8.12.2020
Akcja paczka dla zwierzaczka trwa. Przypominamy o możliwości przyniesienia prezentów dla zwierząt do biblioteki szkolnej. Możesz też dostarczyć zakupy bezpośrednio do schroniska.
Niektóre zwierzęta mają specjalne potrzeby. Pomóżmy razem.

List kota Benio
Drogi Mikołaju. Czy to prawda, że przywozisz prezenty tylko tym, którzy byli grzeczni? Ja byłem bardzo grzeczny więc piszę do Ciebie ten list, żebyś o tym wiedział i o mnie nie zapomniał. Bardzo proszę, podaruj mi w prezencie karmę Brit Premium Chicken Kitten i saszetki z mokrą karmą. Bardzo proszę też o Lysine, która podnosi naszą odporność. Dziękuję Mikołaju. Benio

List psa Marsa:
Drogi Święty Mikołaju, piszę do Ciebie z bardzo odległego miejsca.
Jestem pod opieką Przytuliska, ale mieszkam obecnie w hoteliku, gdzie pod okiem behawiorystów i trenerów próbuję się nieco zmienić. Jestem wybuchową mieszanką prawdopodobnie owczarka niemieckiego i owczarka belgijskiego malinois. Jako potomek bardzo aktywnych, często pracujących w wojsku czy policji psów, mam ogromną potrzebę pracy, mięśnie widoczne gołym okiem i wielki problem z frustracją i agresją, dlatego zanim trafię do nowego domu, muszę się wiele nauczyć.
Utrzymanie mnie w tym miejscu to jednak duże obciążenie dla Przytuliska, dlatego chciałem Cię prosić wyłącznie o zapas suchej karmy Britt dla dorosłych, dużych ras, którą prześlesz bezpośrednio do miejsca, w którym się znajduję lub o darowiznę pieniężną na pomoc w płaceniu faktur za mój pobyt w hotelu dla psów. Wciąż nie nadaję się na powrót do schroniskowego kojca, a obawiam się, że bez Twojej pomocy, będę musiał przerwać terapię. Wiem, że już dostałem dużo – los i ci wspaniali ludzie nie skreślili mnie, tylko dali szansę na normalne życie. Proszę, nie pomiń mojego listu i spełnij moją prośbę. Mars
Akcję PACZKA DLA ZWIERZACZKA polecają: Biblioteka szkolna, Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i Samorząd Uczniowski.
Świąteczne pudełeczko
6.12.2020
Zapraszam do samodzielnego wykonania świątecznego mini pudełka.
Zaproś do współpracy domowników. Warto, to magiczne pudełko. Przy jego tworzeniu dzieją się same dobre rzeczy.
Zdjęcia, tekst, wykonanie pokazowego pudełka – nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna

Bądźmy razem, choć osobno…
30.11.2020
PRZYŚLIJ ZDJĘCIE PRZEDSTAWIAJĄCE WIDOK Z OKNA TWOJEGO MIESZKANIA/DOMU. STWÓRZMY WSPÓLNIE GALERIĘ ZDJĘĆ „RAZEM, CHOĆ OSOBNO”
Udział w akcji jest dobrowolny. Opublikowane w galerii zdjęcia NIE będą podpisane imieniem i nazwiskiem autora. W projekcie chodzi o stworzenie atmosfery więzi i poczucia, że nie jesteśmy sami w tej epidemiologicznej rzeczywistości, a nie o pokazanie kto i w jakim otoczeniu mieszka. Wielu z nas patrzy codziennie na widok za oknem i z utęsknieniem czeka na powrót normalności. Bądźmy w takiej chwili symbolicznie razem.
Biblioteka szkolna zaprasza Nauczycieli i Uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi
do udziału w projekcie RAZEM, CHOĆ OSOBNO.
Możemy wspólnie stworzyć coś ciepłego i pozytywnego!
Drodzy Uczniowie – liczę na Wasz udział. Państwo Nauczyciele i Wychowawcy – liczę na promocję projektu wśród uczniów… oraz osobisty udział 🙂
Zapraszam do współtworzenia galerii zdjęć RAZEM, CHOĆ OSOBNO.
Warunki udziału w projekcie…
Śledź tworzoną na bieżąco galerię zdjęć
Czas epidemii jest dla wszystkich bardzo trudny. Różnorakie ograniczenia, wynikające z walki z koronawirusem i problemy dnia codziennego powodują, że żyjemy z dużym obciążeniem psychicznym. Na kolejny okres przedłużona została nauka zdalna dla dzieci i młodzieży. I to jest fakt, z którym wszyscy – Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele muszą się zmierzyć.
Zbliża wielkimi krokami okres świąteczno-noworoczny, któremu zawsze towarzyszy pewna doza magii, radości i uniesień. Dzielimy się dobrem i radością. Pozytywnie patrzymy w przyszłość, snując plany na kolejny rok.
Ten rok szkolny jest inny od wszystkich pozostałych. Nie spotkamy się w szkole na wigilijno-noworocznych spotkaniach klasowych. Nie będziemy obchodzić w szkole Mikołajek, przynajmniej nie w tej tradycyjnej, znanej nam od lat formie.
Zapraszam do współtworzenia galerii zdjęć RAZEM, CHOĆ OSOBNO.
Nauczyciel bibliotekarz
Jadwiga Jezierna
Patroni Roku 2021
28.11.2020
27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku.
Uhonorowano:
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
Stanisława Lema,
Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza
oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.
Za pośrednictwem dziennika elektronicznego Czytelnicy otrzymali link do specjalnie na tę okazję przygotowanej interaktywnej gazetki „Wirtualna biblioteka”.
Paczka dla zwierzaczka
25.11.2020
Siódmy raz psy i koty z Przytuliska dla Zwierząt w Głownie napisały listy do św. Mikołaja, ale nigdy tak bardzo jak w tym roku nie obawiały się, czy elfowa poczta je dostarczy i czy Mikołaj w myśl akcji #zostanwdomu odwiedzi ich Przytulisko.
I co Wy na to?
Sprawdź, jak możesz zostać świętym Mikołajem.
Akcja Paczka dla Zwierzaczka trwa od 23 listopada do 19 grudnia.
Prezent dla zwierzaka możesz dostarczyć na trzy różne sposoby opisane na stronie internetowej schroniska. Możesz go też zostawić w bibliotece szkolnej. Zostanie on dostarczony do schroniska przez nauczyciela bibliotekarza.
Akcję PACZKA DLA ZWIERZACZKA polecają: Biblioteka szkolna, Szkolne Koło Ekologiczno-Chemiczne i Samorząd Uczniowski.
Konsultacje w sprawie zakupu nowości czytelniczych
23.11.2020
Drodzy Uczniowie
Biblioteka szkolna przygotowuje wykaz książek z beletrystyki, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej.
Proszę o wskazanie tytułów książek z aktualnej oferty księgarskiej (nowości wydawnicze), które chcielibyście, aby były dla Was zakupione do biblioteki szkolnej.
Propozycje tytułów książek (autor, tytuł) proszę przesyłać za pomocą Librusa (panel wiadomości) do nauczyciela bibliotekarza do 27 listopada 2020 roku.
Zgłaszający propozycję otrzymają dodatkowe punkty w ogólnoszkolnym konkursie bibliotecznym na najaktywniejszego czytelnika.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Hallo World Day
20.11.2020
Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień biblioteka życzy Czytelnikom spokojnych, życzliwych i bajkowych dni. Za pośrednictwem dziennika elektronicznego przesyła również specjalnie na tę okazję przygotowaną interaktywną gazetkę „Wirtualna biblioteka”.
Głównym elementem świętowania jest powiedzenie tego dnia hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób, najlepiej nieznajomych.
Uśmiech też będzie mile widziany!

Celem Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. I choć akcja trwa tylko jeden dzień przesłanie dotyczy wszystkich dni w roku. Bądźmy życzliwi dla siebie codziennie!
Prenumerata czasopism
16.11.2020
Drodzy Czytelnicy
Biblioteka szkolna będzie przygotować prenumeratę czasopism na rok kalendarzowy 2021. Aktualna oferta czasopism dostępnych w bibliotece znajduje się w zakładce CZASOPISMA.
Do 23 listopada czekam na propozycje tytułów czasopism, które chcielibyście, aby były dostępne w bibliotece szkolnej. Każdy czytelnik może zgłosić od jednego do trzech tytułów czasopism. Zgłoszenie propozycji nie jest jednoznaczne z zamówieniem prenumeraty. O jej realizacji decydować będzie wartość edukacyjna czasopisma i ilość oddanych głosów na dany tytuł. Propozycje tytułów czasopism proszę przesyłać za pomocą Librusa (panel wiadomości) do nauczyciela bibliotekarza.
Zgłaszający propozycję otrzymają dodatkowe punkty w konkursie bibliotecznym na najaktywniejszego czytelnika.
Nauczyciel-bibliotekarz
Jadwiga Jezierna
Święto Niepodległości
12.11.2020
Odzyskanie przez Polskę niepodległości nie byłoby możliwe, gdyby nie pokolenie wybitnych przywódców. Różnili się, bywali nawet wrogami, ale w kluczowych momentach interes Polski cenili bardziej niż bieżące spory.
W okresie, kiedy w szkole realizowane jest nauczanie na odległość biblioteka szkolna z okazji upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę przesłała uczniom, za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus, trzy prezentacje:
„Bohaterowie niepodległości”
Prezentacja przedstawia najważniejsze postaci, które dołożyły cegiełkę do wspólnego celu, jakim było przywrócenie Polski na mapę świata po 123 latach zaborów.
„Droga do niepodległości”
Kalendarium najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach pod zaborami. Przedstawia drogę Polski do odzyskania niepodległości w okresie od 1914 do 1923 roku. Najważniejsze wydarzenia, daty i główne postaci, które przyczyniły się do przywrócenia Polski na mapy świata.
„Co my świętujemy?”
Co roku 11 listopada wywieszamy biało-czerwone flagi, organizowane są marsze i obchody, a w mediach mówi się o Józefie Piłsudskim. Jeżeli nie wiesz, o co w tym wszystkim chodzi, najwyższy czas się dowiedzieć.
Prezentacje opracowane zostały przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole, które otrzymaliśmy do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami. Warunkiem wykorzystania materiałów jest nieumieszczanie prezentacji na powszechnie dostępnych stronach internetowych.
XXIV Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych
9.11.2020
Z dumą informuję, że dwoje uczniów, którzy przygotowywali się do etapu wojewódzkiego Przeglądu Twórczości pod okiem bibliotekarza szkolnego zostało jego Laureatami.
Karina Michalak – zajęła I miejsce w konkursie literackim w kategorii poezja
Filip Goleń zajął III miejsce w konkursie fotograficznym.
Oprócz tego z naszej szkoły wyróżnienie w konkursie plastycznym otrzymała Paulina Kamińska, przygotowywana przez nauczycielkę języka polskiego Monikę Stępniak-Jankowską.
Gratuluję serdecznie wszystkim Laureatom!!!
Bibliotekarz szkolny Jadwiga Jezierna
Pełna lista laureatów i prezentacja ich prac znajduje się na stronie Przeglądu Twórczości, którą prowadzi bibliotekarz szkolny.
Zamknięcie bibliotek publicznych
6.11.2020
W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczącego działalności instytucji kultury w trakcie pandemii biblioteki publiczne w Łodzi będą zamknięte.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zamknięta będzie od 9 listopada do 29 listopada 2020 r.
Filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi nieczynne będą od 7 listopada do odwołania. Cały czas będzie można można korzystać z samoobsługowej wypożyczalni – Szuflandia. Szuflandia czynna jest całą dobę, siedem dni w tygodniu. Biblioteka zapewnia, iż postara się, aby zawsze czekały tam na czytelników ciekawe tytuły.
Kary za nieoddane w terminie książki w czasie zamknięcia w.w. bibliotek nie będą naliczane.
Ogólnopolska akcja czytelnicza „Upoluj swoją książkę” 2020
3.11.2020
Hasło tegorocznej edycji

Spot reklamowy akcji -zachęcamy do jego linkowania.
Biblioteka szkolna po raz kolejny bierze udział w największej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo w Polsce „Upoluj swoją książkę”.
Przez cały listopad Czytelnicy biblioteki szkolnej będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Organizatorzy akcji sięgnęli po 12 wyjątkowych książek, które we współpracy z wydawcami udostępniają bezpłatnie dla wszystkich miłośników dobrej lektury.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki.

W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać też na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso.
Lista dostępnych książek w ramach akcji:
1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)
Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Partner strategiczny: Instytut Książki
Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy.
Akcja dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Do czytania zapraszają koordynatorzy akcji w szkole
Jadwiga Jezierna – nauczyciel bibliotekarz
Anna Zdanowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego
Konkurs Czytelniczy
5.10.2020

Biblioteka szkolna ogłasza kolejną edycję Konkursu Czytelniczego.
Kategorie konkursowe:
– Najaktywniejszy czytelnik w roku szkolnym 2020/2021;
– Najaktywniejsza czytelniczo klasa w roku szkolnym 2020/2021;
– Autor najciekawszej notatki, polecającej ciekawą książkę do przeczytania (maksymalnie 1 strona A4). Notatka może być wzbogacona o walory graficzne. Notatkę podpisaną imieniem, nazwiskiem i oznaczeniem klasy należy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub przesłać na adres j.jezierna@zsp9.pl. Notatka może dotyczyć również książki, która nie jest w posiadaniu biblioteki szkolnej.
W kategorii indywidualnej i klasowej (najaktywniejszy czytelnik, najaktywniejsza klasa) przyznawane będą punkty konkursowe.
Punkty przyznawane będą za:
każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę – 1 punkt, przy czym w konkurencji indywidualnej za wypożyczenie książki z beletrystyki naliczane będą 2 punkty;
zgłoszenie propozycji zakupu do biblioteki konkretnych tytułów – 1 punkt za każde zgłoszenie;
czynny udział w działaniach promujących czytelnictwo, podejmowanych przez bibliotekę szkolną – 2 punkty za każde działanie
przygotowanie krótkiej notatki zachęcającej do przeczytania książki (maksymalnie 1 strona A4) – 2 punkty
TRZEBA TYLKO:
Czytać książki!
i/lub proponować tytuły książek do zakupu do biblioteki!
i/lub brać udział w akcjach czytelniczych!
i/lub napisać notatkę zachęcającą do przeczytania książki!
Wybierz dla siebie dogodną aktywność czytelniczą.
Biblioteka zaprasza 🙂
Regulamin
Wkręć się w pomaganie
9.09.2020
Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna po raz piąty ogłaszają zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz zwierząt z Przytuliska prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie. Akcja trwa cały rok szkolny.
Przytulisko ratuje życie psów i kotów. Karmi i leczy zwierzęta oraz szuka domów dla swoich podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji ubiegłorocznej.
Dzięki Wam udało nam się zebrać zebrać ogromną ilość nakrętek, które w trzech dużych transportach trafiły do schroniska (wrzesień 2019, styczeń 2020, czerwiec 2020).
Bądźcie z nami dalej! Zapraszamy!

Zabytki Łodzi na ekslibrisach.
8.09.2020
Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawki prezentowanej w gablotach biblioteki na II piątrze skrzydło A.
Zaprezentowane zostały na niej wybrane ekslibrisy Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, przedstawiające zabytki Łodzi.
Biblioteka szkolna zachęca do sięgnięcia do książki Kazimierza Zbigniewa Łońskiego „Zabytki Łodzi na ekslibrisach”. K. Z. Łoński tworzył swoje ekslibrisy głównie dla grona przyjaciół, znajomych i miłośników ekslibrisów. Te z zabytkami Łodzi wykonane zostały na prośbę łodzian, przede wszystkim członków Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad zabytkami.
Podróż w czasie przez Europę
5.09.2020
Biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną zatytułowaną „Podróż w czasie przez Europę”. W wielkim skrócie przedstawiono zmiany jakie zachodziły na naszym kontynencie w ciągu wielu tysiącleci. Od epoki prehistorycznej po dzień współczesny.
Zapraszam do refleksyjnego czytania i odpowiedzenia sobie na pytania. Czego uczy nas historia? Czy można zapobiec kolejnym konfliktom i wojnom?

Nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna
Początek roku szkolnego
2.09.2020
Drodzy Czytelnicy.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021 w formie nauczania stacjonarnego. Biblioteka szkolna dostępna jest dla Was od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45-15:45.
Zapraszam do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
Jednocześnie bardzo proszę o zwrot wszystkich wypożyczonych w ubiegłym roku szkolnym książek w terminie do 15 września 2020 roku.
Informuję, że procedury korzystania z biblioteki szkolnej od 1 września 2020 roku dostępne są w dzienniku elektronicznym Librus – zakładka: Organizacja szkoły / Pliki szkoły.
Nauczyciel bibliotekarz
Jadwiga Jezierna
24.06.2020
Konkurs czytelniczy

Po raz kolejny biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs czytelniczy, który promuje indywidualną i klasową aktywność czytelniczą.
Tytuł najaktywniejszego czytelnika zdobył Stanisław Kula – klasa II TB.
Tytuł najaktywniejszej czytelniczo klasy zdobyła klasa II TB.
W konkursie można zdobywać punkty za aktywność czytelniczą, recenzje przeczytanych książek i zgłaszanie propozycji zakupu konkretnych tytułów do biblioteki szkolnej.
Gratulujemy zwycięzcom.
23.06.2020
Akcja „Wkręć się w pomaganie”
Serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzinom, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi oraz wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy w tym roku szkolnym ich rekordową ilość 🙂

Wspieramy zwierzęta ze schroniska dla zwierząt „Przytulisko” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie poprzez zbieranie na jego rzecz plastikowych nakrętek.
Akcję w szkole koordynuje opiekun Koła Ekologiczno-Chemicznego Barbara Grochowska i nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.
25.02.2020
II Szkolny Konkurs Literacki
Biblioteka szkolna zaprosiła po raz kolejny uczniów do zaprezentowania swojej twórczości literackiej w ramach II Szkolnego Konkursu Literackiego „Moja przestrzeń – moje emocje”.
W II
Szkolnym Konkursie Literackim „Moja przestrzeń – moje emocje” udział wzięło 21
uczniów z klas: I TA, I TB, I D, IC, III TA i IV TD, którzy zgłosili do oceny
Komisji Konkursowej 25 utworów.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się we wtorek 25 lutego 2020 roku. Obecnością
swą zaszczycili nas dyrektor szkoły Pani Henryka Michalska, wicedyrektorzy – Pani
Dorota Serwik-Porowska i Pan Piotr
Pluskota oraz konsultant Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i
Kształcenia Praktycznego ds. edukacji czytelniczej Pani Barbara Langner.
II Szkolny Konkurs Literacki zorganizowany został przez nauczyciela bibliotekarza Jadwigę Jezierną we współpracy z nauczycielami wiedzy o kulturze – Dorotą Białkowską i Moniką Stępniak-Jankowską.
Wyniki konkursu
I miejsce
Karina Michalak, kl. III TA za wiersze: „Słyszysz ten dźwięk” i „Obudowałeś
mnie murem”
II miejsce
Paulina Kamińska, kl. I D za wiersz „Okrutny los”
III miejsce
Patryk Matuszewski, kl. I C za wiersz „W mojej głowie”
Wyróżnienia
Dominik Bilecki, kl. I TA za wiersz „Smutku łzy”
Szymon Karczmarski, kl. I TA za wiersz „Lis w środku miasta”
Dawid Kotlicki, kl. I TA za wiersz „Sen”
Wiersze zgłoszone na konkurs pokazują wewnętrzną prawdę autora. To zbiór emocji ubranych w słowa. Próba wyartykułowania lęków i niepokojów, ale, choć dużo rzadziej, i radości z codziennych chwil. Przeważają tematy związane z poszukiwaniem sensu życia, odnajdywaniem własnej życiowej drogi, jak również związane z walką z przeciwnościami losu. Poezja młodych ludzi ukazuje autentyczne cierpienie, ból, rozgoryczenie i lęki. Mówi o budowaniu murów między ludźmi, ale i o próbie ich obalania. W wierszach można dostrzec też troskę o los naszej planety. Padają również pytania o postawy ludzi wobec nieznanego, obcego i nieoczekiwanego. Pytania o tolerancję, empatię i przyzwoitość.
Wybrane utwory zostały opublikowane w biuletynie pokonkursowym. Znalazły się w nim cztery nagrodzone i trzy wyróżnione wiersze. W opracowaniu umieszczono dodatkowo dziewięć utworów wskazanych do publikacji przez członków Komisji Konkursowej. W gronie tym znaleźli się: Kacper Baranowski, Arkadiusz Kozub, Karina Michalak, Hubert Nowicz, Amelia Piasecka (dwa wiersze), Antoni Przybył, Paweł Skowroński i Mikołaj Wołoszczyk. Całość ilustrowana jest pracami fotograficznymi uczniów i absolwentów naszej szkoły. Biuletyn dostępny jest w bibliotece szkolnej.
Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele: Dorota Serwik-Porowska, Dorota Białkowska, Jadwiga Jezierna i Monika Stępniak-Jankowska.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w II Szkolnym Konkursie Literackim i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorzy
Biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielkami języka polskiego
Dorotą Białkowską i Moniką Stępniak-Jankowską



17.02.2020
I edycja konkursu „ Bo fizyką należy się bawić ”
I edycja konkursu „Bo fizyką należy się bawić! ” odbyła się pod hasłem pod hasłem „ Człowiek i Księżyc. ”
Patronatem konkurs objęli: Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Organizatorką tego konkursu jest nauczycielka fizyki Ewa Marczewska we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem Jadwigą Jezierną i nauczycielem języka polskiego Dorotą Białkowską.
W ramach I edycji konkursu BO FIZYKĄ NALEŻY SIĘ BAWIĆ! przeprowadzono dwa konkursy:
łódzki konkurs dla szkół podstawowych „Bo fizyką należy się bawić! ” pod hasłem „ Człowiek i Księżyc. ”
Kategorie:
zakładka do książki promująca dowolną książkę z dziedziny astronomii i praca plastyczna dotycząca tematu lądowania człowieka na Księżycu.
oraz szkolny konkurs „Bo fizyką należy się bawić! ” pod hasłem „Człowiek i Księżyc.”
kategorie:
zdjęcie Księżyca i recenzja książki science fiction lub popularno-naukowej dotyczącej Księżyca.
Uroczyste podsumowanie I edycji konkursu „Bo fizyką należy się bawić! ” z udziałem Pana Remigiusza Jabłońskiego – prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Pana Janusza Kulińskiego – skarbnika Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego odbyło się 17 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi.
Podczas uroczystości uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, zwiedzali szkołę. Uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z kierunkami kształcenia oferowanymi przez Zespół Szkół Politechnicznych. Dodatkową atrakcją był udział młodzieży w fizycznych „zabawach” z Księżycem, w ramach których przewidziane było układanie puzzli „Mapa Księżyca”, a także porównanie, za pomocą odpowiednich modeli, ciężaru 1 kg masy na Ziemi i na Księżycu, jak również względnych rozmiarów Ziemi i Księżyca i ich wzajemnej odległości.
W łódzkim konkursie udział wzięło 33 uczestników z 8 szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 10 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 30 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 45 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 48 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi.
Szczegółowa relacja na stronie wydarzeń szkolnych.



10.02.2020
Wkręć się w pomaganie
I Ty możesz pomóc.
Biblioteka szkolna i Koło Ekologiczno-Chemiczne koordynują akcję wspierania psów i kotów ze schroniska dla zwierząt.
Wspieramy zwierzęta ze schroniska dla zwierząt „Przytulisko” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie poprzez zbieranie na jego rzecz plastikowych nakrętek. Akcję w szkole koordynuje opiekun Koła Ekologiczno-Chemicznego Barbara Grochowska i nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.
Dzięki Waszej wrażliwości w ramach akcji „Wkręć się w pomaganie” przekazaliśmy w I semestrze dwa transporty z zebranym materiałem do schroniska. Przytulisko środki pozyskane z nakrętek przeznacza na karmę dla swoich podopiecznych – psów i kotów. Zwierzęta zadbane i zaopiekowane czekają na swoich nowych właścicieli.
Serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzinom, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi oraz wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Zbieramy dalej. Zachęcamy do dalszego przynoszenia nakrętek.
Nakrętki można przynosić do sali nr 32 ( Barbara Grochowska) lub do biblioteki ( Jadwiga Jezierna).
Dziękujemy wszystkim czynnie wspierającym akcję „Wkręć się w pomaganie” i zachęcamy niezdecydowanych do dołączenia do grona osób, dla których los zwierząt nie jest obojętny .
Koordynatorzy Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna
12.12.2019
Sukces w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Owad w obiektywie”
Patryk Wszelaki został podwójnym laureatem III edycji wojewódzkiego konkursu fotograficznego dla uczniów szkół średnich i studentów „Owad w obiektywie”.
Patryk zdobył I miejsce w kategorii „Z życia owada” oraz I miejsce w kategorii „Owad chroniony”.


Nagrody rozdane zostały 12 grudnia 2019 roku na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Konkurs rozgrywany był w pięciu kategoriach: Owad i roślina, Z życia owada, Makro, Owady chronione, Zdjęcie artystyczne. Patryk zgłosił prace konkursowe do wszystkich pięciu kategorii.
Głównym celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi przyrodniczych zainteresowań z nakierowaniem na ekologicznie niezwykle ważną i bardzo różnorodną grupę zwierząt, jakimi są owady.
Konkurs jest organizowany przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Fundację Biodiversitatis we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Łodzi, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz firmą PRECOPTIC (oficjalny przedstawiciel firmy Nikon na Polskę).
Trzecia edycja konkursu „Owad w Obiektywie” została objęta patronatami przez: Hannę Zdanowską Prezydenta Miasta Łodzi, prof. dr hab. Elżbietę Żądzińską – Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Andrzeja Kruka – Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki, oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi.
Gratuluję sukcesu!
Nauczyciel wspierający Jadwiga Jezierna
4.12.2019
Pierwsze kroki w bibliotece szkolnej
W naszej bibliotece odbyło się potkanie nauczycieli bibliotekarzy z niskim stażem pracy w bibliotece szkolnej.
Spotkanie zorganizowane zostało przez konsultanta Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego ds. edukacji czytelniczej Panią Barbarę Langner.
Prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną na temat organizacji pracy biblioteki szkoły zawodowej oraz form pracy z czytelnikiem wygłosił nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń zawodowych.
30.11.2019
„Upoluj swoją książkę”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”. Patronem akcji było Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Akcję przeprowadzili biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski.
Koordynatorkami akcji w szkole byli nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna i opiekun Samorządu Uczniowskiego Anna Zdanowska.
W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę” można było przez cały listopad otrzymać za darmo dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Na terenie szkoły umieszczone zostały plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona można było otrzymać na jeden miesiąc darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
Projekt „Upoluj swoją książkę” miał za zadanie promowanie czytelnictwa przy użyciu nowych technologii poprzez popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki).
Akcja organizowana była z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.

11.10.2019
Nobel dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok.
To największy sukces polskiej literatury od 23 lat, kiedy nagrodę w tej samej dziedzinie przyznano Wisławie Szymborskiej. Pisarka jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej tę nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).
Akademia nagrodziła Olgę Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.
O książkach Olgi Tokarczuk dostępnych w bibliotece szkolnej informuje gazetka ścienna. Zapraszamy do lektury.

8.10.2019
Galeria Młodych Twórców

W Galerii Młodych Twórców zaprezentowano prace plastyczne i fotograficzne nagrodzone i wyróżnione w ostatniej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych.
Na wystawie zaprezentowano prace 15 uczniów z 9 szkół:
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu;
Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi;
Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli;
Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku;
Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi;
Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach;
Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach;
Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim;
Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie.

Więcej na temat XXIII edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych można znaleźć na stronie projektu.
Wszyscy zainteresowani zaprezentowaniem swoich pasji plastycznych, fotograficznych, bądź innych, proszeni są a o kontakt z opiekunem Galerii Młodych Twórców – nauczycielem bibliotekarzem Jadwigą Jezierną.