Z ŻYCIA BIBLIOTEKI

9.09.2020
Wkręć się w pomaganie

Koło Ekologiczno-Chemiczne i biblioteka szkolna po raz piąty ogłaszają zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz zwierząt z Przytuliska prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie. Akcja trwa cały rok szkolny.
Przytulisko ratuje życie psów i kotów. Karmi i leczy zwierzęta oraz szuka domów dla swoich podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji ubiegłorocznej.
Dzięki Wam udało nam się zebrać zebrać ogromną ilość nakrętek, które w trzech dużych transportach trafiły do schroniska (wrzesień 2019, styczeń 2020, czerwiec 2020).

Bądźcie z nami dalej! Zapraszamy!

8.09.2020
Zabytki Łodzi na ekslibrisach.

Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawki prezentowanej w gablotach biblioteki na II piątrze skrzydło A.
Zaprezentowane zostały na niej wybrane ekslibrisy Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, przedstawiające zabytki Łodzi.
Biblioteka szkolna zachęca do sięgnięcia do książki Kazimierza Zbigniewa Łońskiego „Zabytki Łodzi na ekslibrisach”. K. Z. Łoński tworzył swoje ekslibrisy głównie dla grona przyjaciół, znajomych i miłośników ekslibrisów. Te z zabytkami Łodzi wykonane zostały na prośbę łodzian, przede  wszystkim członków Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad zabytkami.

5.09.2020
Podróż w czasie przez Europę

Biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną zatytułowaną „Podróż w czasie przez Europę”. W wielkim skrócie przedstawiono zmiany jakie zachodziły na naszym kontynencie w ciągu wielu tysiącleci. Od epoki prehistorycznej po dzień współczesny.
Zapraszam do refleksyjnego czytania i odpowiedzenia sobie na pytania. Czego uczy nas historia? Czy można zapobiec kolejnym konfliktom i wojnom?

fot. Maruna

Nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna

2.09.2020
Początek roku szkolnego

Drodzy Czytelnicy.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021 w formie nauczania stacjonarnego. Biblioteka szkolna dostępna jest dla Was od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45-15:45.

Zapraszam do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
Jednocześnie bardzo proszę o zwrot wszystkich wypożyczonych w ubiegłym roku szkolnym książek w terminie do 15 września 2020 roku.

Informuję, że procedury korzystania z biblioteki szkolnej od 1 września 2020 roku dostępne są w dzienniku elektronicznym Librus – zakładka: Organizacja szkoły / Pliki szkoły.

Nauczyciel bibliotekarz
Jadwiga Jezierna

24.06.2020
Konkurs czytelniczy

Po raz kolejny biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs czytelniczy, który promuje indywidualną i klasową aktywność czytelniczą.

Tytuł najaktywniejszego czytelnika zdobył Stanisław Kula – klasa II TB.
Tytuł najaktywniejszej czytelniczo klasy zdobyła klasa II TB. 


W konkursie można zdobywać punkty za aktywność czytelniczą, recenzje przeczytanych książek i zgłaszanie propozycji zakupu konkretnych tytułów do biblioteki szkolnej.

Gratulujemy zwycięzcom.

23.06.2020
Akcja „Wkręć się w pomaganie”

Serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzinom, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi oraz wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy w tym roku szkolnym ich rekordową ilość 🙂

Wspieramy zwierzęta ze schroniska dla zwierząt „Przytulisko” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie poprzez zbieranie na jego rzecz plastikowych nakrętek.
Akcję w szkole koordynuje opiekun Koła Ekologiczno-Chemicznego Barbara Grochowska i nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.

25.02.2020
II Szkolny Konkurs Literacki

Biblioteka szkolna zaprosiła po raz kolejny uczniów do zaprezentowania swojej twórczości literackiej w ramach II Szkolnego Konkursu Literackiego „Moja przestrzeń – moje emocje”.

W II Szkolnym Konkursie Literackim „Moja przestrzeń – moje emocje” udział wzięło 21 uczniów z klas: I TA, I TB, I D, IC, III TA i IV TD, którzy zgłosili do oceny Komisji Konkursowej 25 utworów.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się we wtorek 25 lutego 2020 roku. Obecnością swą zaszczycili nas dyrektor szkoły Pani Henryka Michalska, wicedyrektorzy – Pani Dorota Serwik-Porowska i  Pan Piotr Pluskota oraz konsultant Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego ds. edukacji czytelniczej Pani Barbara Langner.

II Szkolny Konkurs Literacki zorganizowany został przez nauczyciela bibliotekarza Jadwigę Jezierną we  współpracy z nauczycielami wiedzy o kulturze – Dorotą Białkowską i Moniką Stępniak-Jankowską.

Wyniki konkursu

I miejsce
Karina Michalak, kl. III TA za wiersze: „Słyszysz ten dźwięk” i „Obudowałeś mnie murem”
II miejsce
Paulina Kamińska, kl. I D za wiersz „Okrutny los”
III miejsce
Patryk Matuszewski, kl. I C za wiersz „W mojej głowie”

Wyróżnienia
Dominik Bilecki, kl. I TA za wiersz „Smutku łzy”
Szymon Karczmarski, kl. I TA za wiersz „Lis w środku miasta”
Dawid Kotlicki, kl. I TA za wiersz „Sen”

Wiersze zgłoszone na konkurs pokazują wewnętrzną prawdę autora. To zbiór emocji ubranych w słowa. Próba wyartykułowania lęków i niepokojów, ale, choć dużo rzadziej, i radości z codziennych chwil. Przeważają tematy związane z poszukiwaniem sensu życia, odnajdywaniem własnej życiowej drogi, jak również  związane z walką z przeciwnościami losu. Poezja młodych ludzi ukazuje autentyczne cierpienie, ból, rozgoryczenie i lęki. Mówi o budowaniu murów między ludźmi, ale i o próbie ich obalania. W wierszach można dostrzec też troskę o los naszej planety. Padają również pytania o postawy ludzi wobec nieznanego, obcego i nieoczekiwanego. Pytania o tolerancję, empatię i przyzwoitość.

Wybrane utwory zostały opublikowane w biuletynie pokonkursowym. Znalazły się w nim cztery nagrodzone i trzy wyróżnione wiersze. W opracowaniu umieszczono dodatkowo  dziewięć utworów wskazanych do publikacji przez członków Komisji Konkursowej. W gronie tym znaleźli się: Kacper Baranowski,  Arkadiusz Kozub, Karina Michalak, Hubert Nowicz, Amelia Piasecka (dwa wiersze), Antoni Przybył, Paweł Skowroński i Mikołaj Wołoszczyk. Całość ilustrowana jest pracami fotograficznymi uczniów i absolwentów naszej szkoły. Biuletyn dostępny jest w bibliotece szkolnej.

Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele: Dorota Serwik-Porowska, Dorota Białkowska, Jadwiga Jezierna i Monika Stępniak-Jankowska.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w II Szkolnym Konkursie Literackim i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorzy 
Dorota Białkowska
Jadwiga Jezierna
Monika Stępniak-Jankowska

17.02.2020
I edycja konkursu  „ Bo fizyką należy się bawić ”

I edycja konkursu „Bo fizyką należy się bawić! ” odbyła się pod hasłem pod hasłem „ Człowiek i Księżyc. ”
Patronatem konkurs objęli: Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Organizatorką tego konkursu jest nauczycielka fizyki Ewa Marczewska we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem Jadwigą Jezierną i nauczycielem języka polskiego Dorotą Białkowską.

W ramach I edycji konkursu BO FIZYKĄ NALEŻY SIĘ BAWIĆ! przeprowadzono dwa konkursy:
łódzki konkurs dla szkół podstawowych „Bo fizyką należy się bawić! ” pod hasłem „ Człowiek i Księżyc. ”
Kategorie:
zakładka do książki promująca dowolną książkę z dziedziny astronomii i praca plastyczna dotycząca tematu lądowania człowieka na Księżycu.
oraz szkolny konkurs „Bo fizyką należy się bawić! pod hasłem „Człowiek i Księżyc.”
kategorie:
zdjęcie Księżyca i recenzja książki science fiction lub popularno-naukowej dotyczącej Księżyca.

Uroczyste podsumowanie I edycji konkursu „Bo fizyką należy się bawić! ” z udziałem Pana Remigiusza Jabłońskiego – prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Pana Janusza Kulińskiego – skarbnika Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego odbyło się 17 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi.

Podczas uroczystości uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, zwiedzali szkołę. Uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z kierunkami kształcenia oferowanymi przez Zespół Szkół Politechnicznych. Dodatkową atrakcją był udział młodzieży w fizycznych „zabawach” z Księżycem, w ramach których przewidziane było układanie puzzli „Mapa Księżyca”, a także porównanie, za pomocą odpowiednich modeli, ciężaru 1 kg masy na Ziemi i na Księżycu, jak również względnych rozmiarów Ziemi i Księżyca i ich wzajemnej odległości.  

W łódzkim konkursie udział wzięło 33 uczestników z 8 szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 10 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 30 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 45 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 48 w Łodzi, Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi.

Szczegółowa relacja na stronie wydarzeń szkolnych.

10.02.2020
Wkręć się w pomaganie

I Ty możesz pomóc.
Biblioteka szkolna i Koło Ekologiczno-Chemiczne koordynują akcję wspierania psów i kotów  ze schroniska dla zwierząt.

Wspieramy zwierzęta ze schroniska dla zwierząt „Przytulisko” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie poprzez zbieranie na jego rzecz plastikowych nakrętek. Akcję w szkole koordynuje opiekun Koła Ekologiczno-Chemicznego Barbara Grochowska i nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.

Dzięki Waszej wrażliwości w ramach akcji „Wkręć się w pomaganie” przekazaliśmy w I semestrze dwa transporty z zebranym materiałem do schroniska. Przytulisko środki pozyskane z nakrętek przeznacza na karmę dla swoich podopiecznych – psów i kotów. Zwierzęta  zadbane i zaopiekowane czekają na swoich nowych właścicieli.

Serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzinom, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi oraz wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.

Zbieramy dalej. Zachęcamy do dalszego przynoszenia nakrętek.

Nakrętki można przynosić do sali nr 32 ( Barbara Grochowska) lub do biblioteki ( Jadwiga Jezierna).

Dziękujemy wszystkim czynnie wspierającym akcję „Wkręć się w pomaganie” i  zachęcamy niezdecydowanych do dołączenia do grona osób, dla których los zwierząt nie jest obojętny .

Koordynatorzy Barbara Grochowska i Jadwiga Jezierna

12.12.2019
Sukces w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Owad w obiektywie”

Patryk Wszelaki został podwójnym laureatem III edycji wojewódzkiego konkursu fotograficznego dla uczniów szkół średnich i studentów „Owad w obiektywie”.

Patryk zdobył I miejsce w kategorii „Z życia owada” oraz  I miejsce w kategorii „Owad chroniony”.

Nagrody rozdane zostały 12 grudnia 2019 roku na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Konkurs rozgrywany był w pięciu kategoriach: Owad i roślina, Z życia owada, Makro, Owady chronione, Zdjęcie artystyczne. Patryk  zgłosił prace konkursowe do wszystkich pięciu kategorii.

Głównym celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi przyrodniczych zainteresowań z nakierowaniem na ekologicznie niezwykle ważną i bardzo różnorodną grupę zwierząt, jakimi są owady.

Konkurs jest organizowany przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Fundację Biodiversitatis we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Łodzi, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz firmą PRECOPTIC (oficjalny przedstawiciel firmy Nikon na Polskę).

Trzecia edycja konkursu „Owad w Obiektywie” została objęta patronatami przez:  Hannę Zdanowską Prezydenta Miasta Łodzi,  prof. dr hab. Elżbietę Żądzińską – Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Andrzeja Kruka – Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki, oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi.

Gratuluję sukcesu!
Nauczyciel wspierający Jadwiga Jezierna

4.12.2019
Pierwsze kroki w bibliotece szkolnej

W naszej bibliotece odbyło się potkanie nauczycieli bibliotekarzy z niskim stażem pracy w bibliotece szkolnej.

Spotkanie zorganizowane zostało przez konsultanta Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego ds. edukacji czytelniczej Panią Barbarę Langner.
Prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną na temat organizacji pracy biblioteki szkoły zawodowej oraz form pracy z czytelnikiem wygłosił nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń zawodowych.

30.11.2019
„Upoluj swoją książkę”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę”. Patronem  akcji było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Akcję przeprowadzili biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski.

Koordynatorkami akcji w szkole byli nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Jezierna i opiekun Samorządu Uczniowskiego Anna Zdanowska.

W ramach  ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę” można było przez cały listopad otrzymać za darmo dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Na terenie szkoły umieszczone zostały plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona  można było otrzymać  na jeden miesiąc  darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Projekt „Upoluj swoją książkę” miał za zadanie promowanie czytelnictwa przy użyciu nowych technologii poprzez  popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki).

Akcja organizowana była z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com.

11.10.2019
Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok.

To największy sukces polskiej literatury od 23 lat, kiedy nagrodę w tej samej dziedzinie przyznano Wisławie Szymborskiej. Pisarka jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej tę nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).
Akademia nagrodziła Olgę Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

O książkach Olgi Tokarczuk dostępnych w bibliotece szkolnej informuje gazetka ścienna. Zapraszamy do lektury.

8.10.2019
Galeria Młodych Twórców

W Galerii Młodych Twórców zaprezentowano prace plastyczne i fotograficzne nagrodzone i wyróżnione w ostatniej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych.

Na wystawie zaprezentowano prace 15 uczniów z 9 szkół:
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu;
Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi;
Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli;
Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku;
Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi;
Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach;
Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach;
Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim;
Zespołu Szkół  Zawodowych w Ozorkowie.

Więcej na temat XXIII edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych można znaleźć na stronie projektu.

Wszyscy zainteresowani zaprezentowaniem swoich pasji plastycznych, fotograficznych, bądź innych, proszeni są a o kontakt z opiekunem Galerii Młodych Twórców – nauczycielem bibliotekarzem Jadwigą Jezierną.