BIBLIOTEKA SZKOLNA

W dziale ZE ZBIORÓW publikowane są informacje zarówno o nowościach biblioteki, jak i nieco starszych zbiorach polecanych Czytelnikom do przeczytania.

NOWOŚCI

okładka

Film
Przyrodniczy film dokumentalny w reżyserii Łukasza Dębskiego opowiada o mało znanych, a niezwykle interesujących rzekach Województwo Łódzkiego i o ludziach mieszkających nad ich brzegami. Ich historie, połączone z historią rzek, świadczą o uniwersalnych zależnościach pomiędzy człowiekiem a przyrodą.
Film jest dziełem o wysokich walorach artystycznych i poznawczych, czego dowodzą cztery nagrody zdobyte na festiwalach krajowych i zagranicznych – już dwa miesiące od premiery.

W zasobach biblioteki znajdują się również filmy z serii Zielone skarby Łodzi – 12 części .

NOWOŚCI

okładka

Literatura młodzieżowa

„Ballada ptaków i węży” – nowa, czwarta powieść, która ukazała się w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży Suzanne Collins Igrzyska śmierci i stanowi prequel znanych nam z trylogii wydarzeń. Tym samym cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk! Czy powieść „Ballada ptaków i węży” przyniesie odpowiedź na wiele pytań, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii?
Tomy 1-3 dostępne są także w bibliotece (Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia, Kosogłos)
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI

okładka

Literatura piękna
Długo wyczekiwana powieść finalisty National Book Award.

Książka „Każdy” stanowi niełatwą podróż przez ludzkie emocje.
Hamburg, Terminal nr 1. O umówionej porze kilkuletni Janis wychodzi z toalety i rozgląda się za tatą. Chłopiec nie ma przy sobie nic – żadnych dokumentów czy bagażu, jedynie zwitek amerykańskich dolarów. Obsługa lotniska próbuje zidentyfikować małego pasażera, ale Janis nie zamierza odpowiadać na pytania.
Kim jest chłopiec? Kim jest człowiek, który go zostawił? I co kryje się za tą historią?
Intensywna, elektryzująca opowieść o każdym z nas – o marzeniach, emocjach i skrywanych pragnieniach.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.


NOWOŚCI

Literatura faktu

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach.
Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z  czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiada rodzina Krzeptowskich oraz ludzie przez lata z nim związani.
To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI

okładka

Literatura piękna

Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku.
Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI

okładaka

Science-fiction ; Fantazy

„Cyberpunk. Odrodzenie” Andrzeja Ziemiańskiego pozwala zanurzyć się w otchłani gigantycznego, rozświetlonego neonami miasta, w którym rządzą zbrodnia i nauka przyszłości.
Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią i danymi. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI

okładka

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Stanowi wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości.
Książka zawiera dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, w tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
To swoiste laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.


ZE ZBIORÓW

okładka

Literatura piękna

Ponadczasowa opowieść o prześladowaniach na tle rasowym. Poznaj wyjątkowe dzieło Harper Lee, poszerzając własne horyzonty.
Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. W obliczu panującego wokół rasizmu prosta sprawa sądowa urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie rasowe powracają pytania o granice ludzkiej tolerancji. Harper Lee przedstawia poruszającą historię odwołując się do najważniejszych wartości w życiu człowieka – miłości, współczucia i dobroci.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy

NOWOŚCI

Kryminał ; Thriller

Helene Flood, norweska psycholożka specjalizująca się w zagadnieniach wstydu, przemocy i poczucia winy, napisała przejmujący thriller o destrukcyjnych emocjach w związku i wpływie rodzinnego dziedzictwa na wybory, jakich dokonujemy jako dorośli ludzie.
Bohaterka jest wykwalifikowaną specjalistką, która prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną dla trudnej młodzieży. Nie brakuje jej więc cierpliwości i doskonale wie, w jaki sposób rozpoznawać nawet najbardziej misterne kłamstwa.
Sara wiedzie spokojne życie u boku swego męża.Do czasu, gdy mąż pewnego ranka zostawia jej informację o tym, że wyjechał z przyjaciółmi na weekend. Kobieta nie przeczuwa niczego złego. Wszystko zmienia się, gdy kilka godzin później…
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy

NOWOŚCI

okładka

Kryminał ; Thriller

Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono zamordowaną kobietę. Przy ofierze znaleziono monetę łudząco przypominającą tę, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu. Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem. Człowiekiem, który zniknął.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI

okładka

Thriller

Norweski mistrz kryminałów i thrillerów powraca z „Królestwem”, jedną z najbardziej oczekiwanych książek roku. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Historia wyciąga na światło dzienne mroczne rodzinne sekrety, prowadząc do zaskakującego finału.
Jo Nesbø kreśli mroczny świat w sposób nieoczywisty, co rusz zaskakując czytelnika nagłymi zwrotami akcji. Jego nowy thriller opowiada o przeznaczeniu, przywiązaniu do rodziny i więzów krwi z wielowątkową intrygą w tle.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

PUBLIKACJE O SZKOLE

okładka ksiązki

Mistrzowie, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Cz. 2

Konsultanci Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego wybrali sto czterdzieści osób szczególnie wyróżniających się w swojej pracy. To najbardziej, zdaniem konsultantów, kreatywni i zaangażowani w pracę dydaktyczną i wychowawczą nauczyciele i dyrektorzy łódzkich placówek edukacyjnych. Wśród wybranych znaleźli się: Ewa Marczewska (s. 16-18), Henryka Michalska (s. 25-32), Monika Stępniak Jankowska (s. 110-111)
O ich dokonaniach można przeczytać w w.w. publikacji.

NOWOŚCI

okładka czasopisma

W piątym numerze Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat” znajduje się dziewięć artykułów poświęconych  twórczości Olgi Tokarczuk.

Oprócz tego biblioteka dysponuje książkami napisanymi przez Olgę Tokarczuk:
Bieguni; Dom dzienny, dom nocny; E.E; Gra na wielu bębenkach; Księgi Jakubowe; Lalka i perła; Opowiadania bizarne; Ostatnie historie; Prawiek i inne czasy; Prowadź swój próg przez kości umarłych; Szafa.

Przyznanie Nagrody Nobla polskiej pisarce zobowiązuje do zapoznania się z jej twórczością.

PUBLIKACJE O SZKOLE

okładka ksiązki

Przekraczając  granicę. Wymiana międzynarodowa, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Prezentacje dorobku nauczycieli, zeszyt nr 2.

W publikacji znajdują się artykuły:
Henryka Michalska: O Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi
Henryka Michalska: Przekraczając granice
Renata Masica, Piotr Pluskota: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
Renata Masica, Piotr Pluskota : Projekt wymiany polsko-niemieckie „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku prac
Renata Masica, Piotr Pluskota : Łączenie światów – zmniejszanie barier w komunikacji z osobami niedosłyszącymi.
Prezentacja autorów innowacji – wymiany międzynarodowej w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi (Piotr Pluskota, Renata Masica, Monika Jaskuła, Krzysztof Muszyński)
Tak pracujemy – galeria zdjęć