BIBLIOTEKA SZKOLNA
W dziale ZE ZBIORÓW publikowane są informacje zarówno o nowościach biblioteki, jak i nieco starszych zbiorach polecanych Czytelnikom do przeczytania. Znaleźć tu również można informacje dotyczące publikacji o szkole, które dostępne są w czytelni biblioteki szkolnej.
E-kolekcja lektur szkolnych i literatury do słuchania
Wolne lektury przygotowały e-kolekcję lektur szkolnych do słuchania. Docelowo w ramach realizowanego projektu dostępnych ma być 111 audiobooków z lekturami szkolnymi, klasyką i współczesną literaturą.
Lista audiobooków z linkami do strony książki.
INFORMATOR BIBLIOTEKI O ZBIORACH
Literatura metodyczna dla nauczycieli
INFORMATOR „Ze zbiorów” zawiera informacje o książkach dotyczących zagadnień związanych z nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży, psychologią, edukacją prawną oraz ze zdrowiem. W informatorze znalazły się informacje o 120 publikacjach, które dostępne są w bibliotece szkolnej. Każda informacja o publikacji składa się z grafiki strony tytułowej książki, jej danych bibliograficznych oraz adnotacji treściowej. Prezentowane publikacje ułożone są w ramach działów chronologicznie wg daty wydania – od najstarszych do najnowszych pozycji.
NOWOŚCI 2023/2024
Fantasy, scence fiction
Baśń o złamanym sercu to urzekająca powieść fantasy i wspaniały początek nowej serii
uwielbianej autorki książek dla młodzieży i powrót do magicznego świata znanego z Caravalu.
W nowej książce Stephanie Garber znajdujemy niezwykłą historię, misternie rozwijane wątki, szybkie tempo, szalone zwroty akcji i barwne postaci z krwi i kości.
Na podstawie opisu wydawcy.
NOWOŚCI 2023/2024
Literatura młodzieżowa
„Requiem” to list pożegnalny dla analogowego świata, naiwnego i wciąż nieświadomego swoich ostatnich dni, pełnego głośnych placów zabaw i wiecznie zajętych boisk, amerykańskich snów emitowanych na kanałach kablówki, muzyki z kaset przewijanych ołówkiem, pirackich VHS-ów, oranżady, gum kulek, pstrokatej tandety z bazaru i marzeń o lepszej Polsce, którą niespodziewanie zalała powódź.
Codzienność opisana w powieści została odwzorowana z dbałością o najdrobniejsze detale, lecz z perspektywy ponad dwudziestu lat wydaje się zaskakująca, a nierzadko wręcz niewiarygodna. Warto odbyć tę podróż w czasie, spędzić ostatnie lato w mieście i przyjrzeć się z bliska światu, który utraciliśmy bezpowrotnie.
Na podstawie opisu wydawcy.
NOWOŚCI 2023/2024
Książki dla młodzieży
Jak poradzić sobie w świecie pełnym pułapek, nie dać się zmanipulować, osiągać swoje cele bez oszukiwania, szczerze i skutecznie, a czasami także przyjąć i docenić odmowę drugiej strony?
Z książki dowiesz się, jak lepiej poznać siebie, a dzięki temu lepiej poznać innych. I skuteczniej się z nimi komunikować. Bo o tym, że komunikacja jest kluczem do dobrych stosunków międzyludzkich i warto wiedzieć o niej więcej, nikogo chyba przekonywać nie trzeba…
Na podstawie opisu wydawcy.
NOWOŚCI 2022/2023
Memy są genami kultury. Ich przykładami są idee, melodie, plotki, teorie naukowe czy elementy programu nauczania. Marek Kaczmarzyk w swojej najnowszej książce wyjaśnia, w jaki sposób memy przenoszą się między umysłami oraz jakie ma to znaczenie dla uczenia się i rozwoju dziecka.
Autor próbuje odpowiedzieć na pytania:
Dlaczego uczniowie się rozpraszają?
Czy dziewczynki uczą się szybciej?
Jak zapamiętujemy informacje?
Czy dzieci potrzebują rówieśników?
Dlaczego gwiazdor kinowy staje się autorytetem, a nauczyciel nie?
PUBLIKACJE O SZKOLE
Mirys Ryszard: Powiązania edukacji zawodowej z lokalnym rynkiem pracy na przykładzie zawodu technik energetyk. Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2022
PUBLIKACJE O SZKOLE
Przegląd Edukacyjny, Łódź: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, 2022, nr 2/3
W publikacji znajduje się artykuł:
Jezierna Jadwiga: 25 lat Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych, s. 35
PUBLIKACJE O SZKOLE
Dobre Praktyki, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2022, nr 36
W publikacji znajduje się artykuł:
Bartczak-Bednarska, Langner Barbara: XXI Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych, s. 15
Uczniowie naszej szkoły zostali wymienieni w gronie laureatów konkursu „Fantastyczna polecajka” (III miejsce).
PUBLIKACJE O SZKOLE
Katalog dobrych praktyk, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2022, nr 39
W publikacji znajduje się artykuł:
Pasje i sukcesy uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych, s. 47
PUBLIKACJE O SZKOLE
Katalog dobrych praktyk, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2022, nr 35
W publikacji znajduje się artykuł:
Michalska Henryka: Współpraca z pracodawcami źródłem sukcesu uczniów, s. 7-15
PUBLIKACJE O SZKOLE
Katalog dobrych praktyk, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2022, nr 34
W publikacji znajdują się artykuły:
Michalska Henryka: Europejskie spotkania kultur narodowych, s. 66
Jezierna Jadwiga: 75 lecie szkoły – rok 2021/2022 rokiem jubileuszowym, s. 62-65
NOWOŚCI 2022/2023
Literatura faktu, reportaże
Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?
Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.
NOWOŚCI 2022/2023
Literatura młodzieżowa
Corey i Kyra były niegdyś najlepszymi, nierozłącznymi przyjaciółkami. Wszystko zmieniło się, gdy Corey wyprowadziła się z ich rodzinnej miejscowości, a Kyrze pozostało oczekiwanie na odwiedziny przyjaciółki. Niestety, na kilka dni przed planowaną podróżą, Corey otrzymuje wiadomość o śmierci Kyry. Mimo to wraca do miejscowości Lost Creek, gdzie kiedyś wspólnie mieszkały, aby zrozumieć, co faktycznie się stało, poznać „na nowo” dawnych znajomych, sąsiadów, osoby, które kiedyś wydawały się jej bliskie. Odkrywa mrożące krew w żyłach sekrety i próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci przyjaciółki…
Pełna zadumy nad naturą ludzką opowieść o wykluczeniu, alienacji, samotności… Brak zrozumienia ze strony otoczenia czy wręcz poczucie zagrożenia doprowadzają bohaterów do zaskakujących zachowań.
NOWOŚCI 2022/2023
Literatura młodzieżowa
Kontynuacja losów Miki, bohaterki „5 sekund do Io”. Nie milkną echa strzelaniny, do jakiej doszło w szkole dziewczyny. Policja prowadzi śledztwo, a Mika przeżywa ciężkie chwile wśród kolegów, który uważają, że skoro znała napastnika, mogła zapobiec tragedii. Na dodatek uczucie, które zakwitło między nią a Jankiem, napotyka pierwsze przeszkody, gdy na jaw wychodzą kolejne tajemnice chłopaka. Również w wirtualnym świecie jest niespokojnie – zbliża się premiera nowej interaktywnej gry rozgrywającej się na mroźnym księżycu Tytanie, która już przed premierą wzbudza euforię, ale i wątpliwości… Czy Mika zdecyduje się po raz kolejny zanurzyć w wirtualnym świecie, by ocalić nie tylko siebie?
NOWOŚCI 2022/2023
Literatura młodzieżowa – nagroda IBBY dla najlepszej książki młodzieżowej roku 2015
Akcja książki toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której wchodzi szesnastoletnia bohaterka Mika. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io.
Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.
NOWOŚCI 2022/2023
Literatura obyczajowa, romans
Miłość potrafi spaść z siłą żywiołu. Nie ma przed nią ucieczki nawet dla… księdza. Bez względu na przeciwności, bez względu na cenę, jaką przyjdzie płacić przez resztę życia. Czy było warto?
To opowieść o młodym duchownym, od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz. Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu?
Autorzy powieści odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie toczy się akcja tej opowieści, a jest ich sporo – Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Udało im się przywołać tamtą atmosferę, dawne klimaty wiejskich plebanii i magnackich posiadłości, wielkie bale i tupot końskich kopyt na bruku miasteczek o znajomo brzmiących nazwach, gdzie jeszcze z rzadka słychać język polski.
Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań stał się fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie…
NOWOŚCI 2022/2023
Horror
Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego.
Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera.
Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami?
I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?
NOWOŚCI 2022/2023
Historia edukacji
Książka prezentuje wyjątkową generację pedagogów – pionierów powszechnego nauczania w wielokulturowym mieście – jednym z największych polskich ośrodków przemysłowych. Autor z pieczołowitością odtworzył warunki pracy zawodowej i życia codziennego nauczycieli, weryfikując stereotypy o ówczesnym szkolnictwie.
Opracowanie, mimo stricte naukowego charakteru, przyciąga barwnym stylem narracji, erudycją informacji, bogactwem kontekstów, ogromem intrygujących faktów i unikalnym zbiorem fotografii, udostępnionych ze zbiorów specjalnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Obszerna baza źródłowa, jaka stanowi fundament tej książki, w dużym stopniu pozostawała dotąd zapomniana lub w ogóle nieznana.
NOWOŚCI 2021/2022
Dietetyka
Brak równowagi metabolicznej jest przyczyną powstawania nietolerancji pokarmowych, stanów zapalnych i wreszcie cukrzycy, miażdżycy, demencji lub chorób autoimmunologicznych. Autorka podaje praktyczne wskazówki, które pomocne są w przywróceniu równowagi w organizmie. Omawia jak zadbać o prawidłowy metabolizm komórkowy, od którego zaczyna się powrót do zdrowia. Publikacja pokazuje, jak należy dobierać produkty, które będą prawidłowo wspierać organizm.
NOWOŚCI 2021/2022
Literatura piękna / proza
Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o marniejącą przyjaźń przez wzgląd na stare dobre czasy? A może pewnym rzeczom należy pozwolić umrzeć? Czy rodzice mieli rację mówiąc, że w pewnym wieku prawdziwych przyjaciół policzymy na palcach jednej ręki?
„Książka o przyjaźni” to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. To podróż przez doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale.
.
NOWOŚCI 2021/2022
Humor / Literatura faktu
„Polska w anegdotach” to zbiór 1117 zabawnych, ekspresyjnych bądź refleksyjnych opowiastek o bardziej lub mniej znanych postaciach historycznych. Są tu niezłomne, ale i słabe charaktery, zadziwiające emocje, cięte riposty, ciekawe bon moty i literackie kalambury.
Ryszard Szurkowski, legendarny kolarz szosowy, usłyszał kiedyś od dziennikarza:
– Jeździł pan przez wiele lat z kolarskim peletonem, zwiedził pan dziesiątki krajów, kilka kontynentów, tyle pan widział. Co pan najbardziej zapamiętał?
– Przednie koło – odpowiedział.
NOWOŚCI 2021/2022
Literatura faktu / Publicystyka
Ta książka to relacje ratowników TOPR-u, świadków wypadków i ich ofiar, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I…kobiet- matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Nie ma w niej nadziei. Wszystkie iskry wiary, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: „Żarty się skończyły!”. Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z literackim romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują patrząc na Tatry?
Autorka „Topr 2. Nie każdy wróci” – Beata Sabała-Zielińska – to rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Zajmuje się głównie tematyką górską.
W bibliotece szkolnej dostępna jest także jej książka „Pięć stawów. Domek bez adresu”.
NOWOŚCI 2021/2022
Kryminał / Sensacja
Powieść sensacyjna mistrza kryminału. O czającym się w ludziach złu i o długach, które zawsze trzeba spłacać.
Wilki to niewielka wieś zagubiona gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Miejscową społecznością wstrząsnęła tragedia, kiedy zamordowano tam młodą dziewczynę. Policja szybko typuje podejrzanego – mieszkającego niedaleko miejsca zbrodni właściciela łajby, Traszkę, znanego ze skłonności do agresji odludka.
Są jednak osoby, które nie wierzą w jego winę. Szybko wychodzi też na jaw, że zabójstwo dziewczyny to tylko jedna z wielu tajemnic, od lat toczących niepozorną wieś jak choroba, i dalsze grzebanie w przeszłości może być śmiertelne niebezpieczne.
To pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z Prostej sprawy (książka dostępna w bibliotece”.
NOWOŚCI 2021/2022
Fantastyka dla młodzieży
Ana Dakkar jest uczennicą pierwszej klasy Akademii Hardinga i Pencrofta. Po stracie rodziców pozostał jej tylko brat. Do absolwentów tej pięcioletniej szkoły średniej należą najlepsi na świecie oceanografowie, żołnierze, marynarze i badacze głębin morskich. Najważniejszym wydarzeniem roku szkolnego jest trwający cały weekend egzamin na morzu. Ana ma nadzieję, że uda jej się pomyślnie przejść tę próbę. Wszytko się jednak komplikuje, a zimna wojna, która toczy się od półtora wieku między HP a inną szkołą, Instytutem Landa, nie ułatwia zadania.
W rozgrywce ze śmiertelnie niebezpiecznymi wrogami Ana zyska wspaniałych przyjaciół i dowie się czegoś niezwykłego o swoim dziedzictwie. Będzie też mogła sprawdzić, czy rzeczywiście ma umiejętności przywódcze.
NOWOŚCI 2021/2022
Horror
Opowiadania, które odkryją na nowo świat, który myślicie, że znacie, i odsłonią ten mroczny, o którego istnieniu trudno wam będzie zapomnieć. Mort Castle, nazywany Charlesem Dickensem horroru, zabiera czytelnika w podróż, w której zło zdaje się czaić tuż za rogiem, by wyciągnąć na światło dzienne najciemniejsze skrywane pragnienia.
NOWOŚCI 2021/2022
Psychologia / Poradniki
Autor opisał 50 efektów psychospołecznego postępowania człowieka, które pojawiają się u każdego, kto nie tylko myśli, ale przede wszystkim czuje. Ich poznanie pomoże czytelnikowi zrozumieć zarówno samego siebie, jak i ludzi z otoczenia.
Każdy rozdział książki opisuje osobny efekt i skonstruowany jest w identyczny sposób. Rozdziały rozpoczynają się od krótkich wstępów, które mają ułatwić czytelnikowi doświadczenie opisywanego zjawiska i/lub skłonić do refleksji na jego temat. Następnie podawana jest konkretna wiedza. Tu czytelnik znajdzie klarowną definicję zjawiska i sprawdzoną teorię evidence based. Przedostatnia część to zastosowanie praktyczne: „Co to dla mnie oznacza?”, dzięki któremu czytelnik dowie się, jak dane zjawisko może wpływać na jego życie i co można z tym fantem zrobić. Całość opatrzona jest obszerną bibliografią.
NOWOŚCI 2021/2022
Muzyka popularna / Publicystyka
„Zero zahamowań, czyli filolog słucha piosenek” to zbiór subiektywnych szkiców interpretacyjnych tekstów piosenek z gatunku muzyki popularnej.
„Literatura, którą wziąłem tu na tapet, jest jednak specyficzna. Nie znajdziemy jej w książkach czy tomach wierszy, za to trudno się od niej opędzić. Atakuje nas w samochodach, autobusach, na wyciągach narciarskich, w wesołych miasteczkach, na festynach i różnego rodzaju świętach ulicznych, w czasie imprez sportowych, na plażach, w barach, smażalniach, lodziarniach, dobiega z telewizorów i radioodbiorników od sąsiadów lub ze słuchawek współpasażerów tramwajów, którzy za głośno czegoś słuchają. Jest to bowiem szeroko pojęta poezja śpiewana. Teksty literackie, które powstały po to, by ktoś napisał do nich muzykę i ktoś je zaśpiewał. Ku naszemu utrapieniu.” – Michał Rusinek
PUBLIKACJE O SZKOLE 2021/2022
Katalog dobrych praktyk, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2021, nr 31
W publikacji znajduje się artykuł:
Jezierna Jadwiga: Jak uczyć wrażliwości i empatii w szkole technicznej , s. 38-41
NOWOŚCI 2021/2022
Losy Łodzi
Zbiór dziewięciu filmów dokumentalnych w reżyserii Mikołaja Szczęśnego, dotyczących historii Łodzi. Zestaw w ramach serii historycznej wydało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Zawiera opracowania historyczne zatytułowane:
Pomnik Tadeusza Kościuszki, Więzienie przy ulicy Gdańskiej, Tragedia Radogoska, Więzienie na Radogoszczu, Makieta Getta, Kuźnia Romów, Polskie symbole narodowe, Życie codzienne w okresie II wojny światowej, Stacja Radegast – budynek i okolice.
PUBLIKACJE O SZKOLE
Katalog dobrych praktyk w edukacji, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, nr 28
W dziale „Kronika wydarzeń” pojawiły się artykuły dotyczące działań naszej szkoły:
- Projekt P-TECH, Fijitsu i Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi
- Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych po raz 24 zakończony
- Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej World Space Week w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi
Wydarzenia rekomendowały: Henryka Michalska, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi i Grażyna Adamiec, ŁCDNiKP
NOWOŚCI 2021/2022
Kryminał, sensacja, thriller
Takiej książki jeszcze nie czytaliście!
To zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki, przedstawionych w niebanalny sposób.
Dwanaście unikatowych opowiadań, które wybitni przedstawiciele literackiego świata przygotowali w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie! Dwanaście różnych spojrzeń na najwybitniejsze muzealne zbiory. Dwanaście historii, w których sztuka jest na wyciągnięcie ręki.
Muśnięcie pędzla, nienagannie wyrzeźbiony kształt, symbolika, złote zdobienia i tajemnice ukryte w dusznych muzealnych piwnicach. W świecie, w którym sztuka odgrywa ogromną rolę, wszystko jest możliwe…
Autorzy: Grabowska Ałbena | Witkiewicz Magdalena | Jax Joanna | Rogala Małgorzata | Kacprzak Katarzyna | Bochus Krzysztof | Chmielarz Wojciech | Ostrowski Jacek | Duszyński Tomasz | Rogoziński Alek | Kapla Grzegorz | Zakrzewska Agnieszka.
NOWOŚCI 2021/2022
Literatura młodzieżowa – thriller
Wciągający thriller dla młodzieży, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku!
Powieść Mirjam Mous to intrygująca historia na miarę ponadczasowych kryminałów Agathy Christie.
Nastoletni Mink jest zafascynowany światem magii i iluzjonistów. Tam też chce odbyć swoją szkolną praktykę, ale nie znajduje magika, który zgodziłby się go przyjąć. Kiedy znajduje mentora, dziennikarza Hermana poleconego przez przyjaciółkę, ten ginie w tajemniczych okolicznościach. Pełen obaw, ale i chęci do walki ze złem, postanawia stawić czoła przeciwnościom i zdemaskować mordercę Hermana, a zarazem ujawnić sekret, który dziennikarz zdradził mu przed śmiercią…
NOWOŚCI 2021/2022
Manga fantasy
Przygodowa manga fantasy. Yuuji Itadori nie jest zwykłym nastolatkiem, choć może tak wyglądać. Cechuje go wielka siła. Nie interesują go jednak zajęcia sportowe, choć jest w nim potencjał do takiej aktywności. Cały czas poświęca szkolnemu klubowi okultystycznemu. Nie wie jednak, że to hobby zmieni jego życie. Stanie się tak, gdy klubowi koledzy znajdą przeklęty przedmiot i złamią pieczęć, która uwolni potężną grozę.
NOWOŚCI 2021/2022
Literatura młodzieżowa
Rodzice Leny zginęli w wypadku, jednak ich śmierć owiana jest tajemnicą. Dziewczyna mieszka z ciotką i z dwoma młodszymi kuzynami. Gdy Lena przegląda rzeczy po rodzicach, odnajduje wśród nich stary zegar, który wzbudza jej zainteresowanie. Przypadkowe uruchomienie zegara diametralnie zmienia jej dotychczasowe życie. Zyskuje tajemniczych przyjaciół i potężnych wrogów. Przenosi się do niezwykłego miejsca, gdzie spotyka chłopaka o imieniu Dante. Kim jest tajemniczy nieznajomy i jaki to wszystko ma związek z wypadkiem jej rodziców?
NOWOŚCI 2021/2022
Literatura faktu, reportaż
Autor opowiada w przystępny sposób nie tylko o bliskich mu od dziecka górach Norwegii, ale także o najpiękniejszych i najbardziej fascynujących masywach górskich na całym świecie. Dowiadujemy się między innymi o tym, jak istnienie gór interpretowali przez lata naukowcy oraz geolodzy i jakimi tropami próbowali dociekać przyczyn ich istnienia. W opowieść autor wplata również swoje osobiste zmagania związane z odkrywaniem gór, wędrowaniem na dużych wysokościach i pokonywaniem własnych słabości.
Książka ta to opowieść o nierozerwalnej więzi między człowiekiem a naturą. Stanowi fascynującą podróż do serca gór, które zawsze odgrywały w dziejach świata niezwykle ważną rolę i budziły wiele emocji. Potężne masywy górskie wywoływały lęk i obawę, ale dostrzegano w nich także piękno i symboliczne znaczenia. Przez wieki zmieniał się także stosunek ludzkości do gór: bywały obiektem kultu, stanowiły naturalną barierę, budziły zainteresowanie artystów i poetów, a także fascynację naukowców, podróżników i wspinaczy.
ZE ZBIORÓW
Literatura piękna
Munro nazywana jest współczesną mistrzynią krótkich form prozatorskich, co zresztą podkreślił Komitet Noblowski w 2013 roku w uzasadnieniu przyznania jej literackiego Nobla: „Jej opowiadania charakteryzuje klarowna konstrukcja i psychologiczny realizm. Niektórzy krytycy nazywają ją kanadyjskim Czechowem”.
W „Księżycach Jowisza” można odnaleźć opowiadania o: zdradzie, pojednaniu, miłości, czy żałobie po ukochanej osobie. Ale najważniejsze w prezentowanych utworach są przemiany bohaterów, ich konfrontacje z sobą samym pełne gniewu, urazy i nieskończonego współczucia, które bohaterowie komunikują czytelnikom z elektryzującą mocą. Tematyka zbioru zdominowana jest przez rozpacz i smutek kobiet.
ZE ZBIORÓW
Zdrowie
Autorzy pokazali w jak niezwykły sposób mogą wpływać na ludzkie ciało ćwiczenia fizyczne. Jak wywierają one wpływ na mózg i geny, jak powodują, że czujesz się lepiej, a nawet wolniej się starzejesz. Opierając się na osiągnięciach współczesnych nauk medycznych autorzy pokazali wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie spalania tłuszczu i „super interwałów” – forma treningu trwającego mniej niż 5 minut, która może być bardziej efektywna niż jedna godzina ćwiczeń. Książka spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na ćwiczenia.
Inne książki z bibliotecznej półki z dziedziny zdrowia, które mogą cię zainteresować.
PUBLIKACJE O SZKOLE
Katalog dobrych praktyk, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2021, nr 29
W publikacji znajduje się artykuł:
Jezierna Jadwiga: Razem, choć osobno, s. 121-122.
Opisuje przebieg szkolnej akcji „Razem, choć osobno” , która odbyła się w grudniu 2020 roku.
NOWOŚCI 2021
Literatura podróżnicza
Książka jest zapisem wyjątkowej podróży głównie autostopem, ale też jachtostopem i związanych z nią przemyśleń. Wyróżnia ją połączenie z filmem. Pod tytułami kilku rozdziałów znajduje się kod QR, który umożliwia wizualizację fragmentu wyprawy.
Książka zabiera czytelnika w podróż przez: Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Argentynę, Paragwaj, wyspy Kanaryjskie i Karaibskie.
Autor przybliża portrety spotkanych ludzi, opowiada o historii i egzotyce odwiedzanych miejsc.
Zgodnie z dewizą podróżnika świat, wbrew pozorom, jest mały i dostępny dla każdego. Wystarczy tylko chcieć.
NOWOŚCI 2021
Książka dla młodzieży
Zero nigdy jeszcze nie dotknął żadnej żywej istoty, nie doświadczył zimna ani gorąca, nie wie, co to wiatr i śnieg. Żył w Świecie, strzeżonej przestrzeni, gdzie został wyszkolony do pilotowania wojskowych dronów. Jego przewodniczką była Madar: głos, który go nagradzał i pocieszał. Kiedy pewnego dnia w Świecie zapadła ciemność, Zero uznał, że to nowy sprawdzian jego umiejętności. Zdołał wydostać się na zewnątrz. Do prawdziwego świata, w którym występują śnieg i mróz, a komunikacja nie odbywa się za pośrednictwem ekranów dotykowych… Czy nauczy się w nim funkcjonować? Wróci czy zmierzy się z nowym życiem?
NOWOŚCI 2021
Książka dla młodzieży
Zanim doszło do tego tragicznego zdarzenia, Tom był zwyczajnym nastolatkiem. Teraz w jego mózgu tkwi fragment roztrzaskanego iPhone’a. Chłopak wie i widzi więcej, niż kiedykolwiek mógł sobie wyobrazić. Ma nad wszystkim kontrolę, bo zyskał niezwykłą moc. Ma też wybór: wykorzystać ją, żeby zemścić się na członkach ulicznego gangu i pomścić krzywdę Lucy, czy milczeć? Cena jego decyzji może być bardzo wysoka, a jej konsekwencje – przerażające…
NOWOŚCI 2021
Książka dla młodzieży
W mroźną noc sylwestrową w Helu zostaje popełnione morderstwo. Kto mógłby chcieć zabić lubianego przez wszystkich szefa miejscowego chóru? Dochodzenie nie przynosi efektów i sprawa pozostaje nierozwiązana.
Pół roku później do nadmorskiego miasta przyjeżdżają Marta i Olgierd. Kiedyś byli małżeństwem, teraz spędzają razem urlop jako przyjaciele, choć każde z nich skrycie oczekuje czegoś więcej. Prywatne śledztwo w sprawie niewyjaśnionego morderstwa znowu jednak wystawi ich relację na próbę. Niektórych tajemnic lepiej nie odkrywać…
ZE ZBIORÓW
Przemoc i agresja
Autor omawia zagadnienie nowych mediów, poświęcając sporo uwagi ich młodym użytkownikom i dysfunkcjonalnemu korzystaniu z nowych technologii, którego jednym z przejawów jest agresja elektroniczna (cyberbullying), realizowana za pośrednictwem Internetu, ale także np. telefonów komórkowych. W książce przedstawiono liczne przykłady, a także omówiono cechy cyberbullyingu oraz jego sprawców i ofiar. Opisano również konsekwencje agresji internetowej oraz metody profilaktyki i interwencji w tej dziedzinie, możliwe do zastosowanie głównie w szkole, przez nauczycieli i pedagogów, a także w domu, przez rodziców i opiekunów młodego człowieka.
Inne książki z bibliotecznej półki dotyczące przemocy i agresji, które mogą cię zainteresować.
ZE ZBIORÓW
Uzależnienia medialne to poradnik dotyczący coraz szerszego problemu – nieprawidłowego i dysfunkcjonalnego wykorzystywania tzw. nowych mediów – w szczególności Internetu. Książka porusza problem uzależnień kompleksowo – opisując sposoby ich rozwoju, typy, przyczyny i źródła, nakreśla podstawowe czynniki sprzyjające nałogowi, a także drogi wyjścia z niego. Skupia się nie tylko na problemach i sposobach ich przezwyciężenia, ale także na profilaktyce i działaniach służących przeciwdziałaniu powstawania uzależnień. Kompetentna, podana w przystępny oraz czytelny i nowoczesny sposób wiedza dla każdego, kto ma styczność ze współczesnymi technologiami.
Inne książki z bibliotecznej półki, dotyczące tematu nałogów i uzależnień, które mogą cię zainteresować.
ZE ZBIORÓW
Powieść o fatalizmie uczuć – biografia fabularyzowana
W październiku 1991 roku Polskę obiegła tragiczna wiadomość: Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU. Jego towarzyszka umiera chwilę potem w karetce pogotowia. Zabójstwo wybitego muzyka jazzowego i jego przyjaciółki stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zdradzie. Miłości, która może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego, to opowieść o tym, jak silne mogą być emocje i do czego może posunąć się zraniony człowiek.
NOWOŚCI 2021
Literatura faktu
Książka przedstawia historie ludzi, którzy chcąc realizować swoje górskie pasje, w wyniku niesprzyjających okoliczności i błędów znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu, zmuszeni walczyć o swoje życie.
Brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, załamanie pogody czy może zwyczajny pech? Maciej Piera, autor popularnego vloga Szczytomaniak, próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego doszło do największych tragedii górskich i czy można było ich uniknąć. Poznamy też relacje ocalałych, uczestników akcji ratunkowych i świadków.
NOWOŚCI 2021
Literatura faktu
Matt Alt, wybitny znawca kultury japońskiej, przeprowadza błyskotliwe i odkrywcze śledztwo, by pokazać, jak powstały kultowe japońskie wytwory, w czym tkwi tajemnica ich globalnego sukcesu i jak zdołały nas zmienić. To pierwsza kompleksowa książka o japońskiej popkulturze.
Jak niewinna portmonetka wyewoluowała w Hello Kitty, jedną z najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie? Skąd wzięło się kawaii i dlaczego to nie tylko styl, lecz wręcz stan umysłu? Co ma wspólnego kontrowersyjne japońskie forum z memami, które widzimy każdego dnia?
Poznaj historię japońskiej popkultury i jej twórców – których produkty podbiły masową wyobraźnię. Prawdziwa gratka dla każdego fana Japonii!
NOWOŚCI 2021
Literatura faktu
Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Katarzyna Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania.
Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?
Autorka opowiada nie tylko o różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności.
Pięknym wizualnie uzupełnieniem książki są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza.
NOWOŚCI 2021
Literatura faktu
Grzegorz Kapla zabiera czytelnika w podróż po zaułkach współczesnych Chin – z Lijang w Yunnanie, przez Kunming, Guilin, Kanton, Hong Kong, Makau do Szanghaju.
Na chińskiej prowincji jesteś niewidzialny. Jakbyś nie istniał. Nie masz dostępu do internetu. Nie możesz sprawdzić na żadnej mapie gdzie jesteś ani dokąd idziesz. Nie możesz skontaktować się z nikim z tych, którym ufasz. Ten, kto pokona tę drogę będzie potrafił rozumieć i mówić, nie używając słów.
NOWOŚCI 2021
Dla młodzieży
Czujesz się zakładnikiem swojego lęku i niepokoju? Masz wrażenie, że cały czas stoisz gdzieś na uboczu, zamiast być w centrum własnego życia? Niewielu dorosłych dostrzega, że twoje nastoletnie życie to nie idylla. Wiąże się z nim mnóstwo obowiązków – i to nie tylko tych szkolnych i rodzinnych. Już sam ich natłok bywa trudny do zniesienia, a do tego dochodzą jeszcze często skomplikowane relacje z rówieśnikami i niełatwe funkcjonowanie w mediach społecznościowych. A kiedy pojawia się stres i niepokój, spirala negatywnych emocji zaczyna się nakręcać.
W Lęk off znajdziesz: testy zwiększające samoświadomość i ćwiczenia, które pomagają lepiej zrozumieć własny lęk, narzędzia pokonywania lęku oraz praktyczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość i smutek.
Niezależnie od sytuacji ta książka uspokaja, dostarcza informacji i przynosi korzyści.
NOWOŚCI 2021
Fantastyka, fantasy
Pisarka Veronica Roth dała się poznać szerokiej publiczności dzięki serii książek Niezgodna. Obecnie powraca z książką Wybrańcy, która rozpoczyna nową dylogię (cykl cykl literacki składający się z dwóch utworów) dla „młodych dorosłych” (young adult). O czym jest ta powieść?
Autorka zastosowała w powieści odwrócony porządek zdarzeń. Zamiast budować akcję swojej powieści powoli, aż do kulminacyjnego momentu, w którym zwyciężają główni bohaterowie, Veronica Roth zdecydowała się rozpocząć powieść Wybrańcy od triumfu. Wybrańcom, pięciorgu nastolatkom, udało się doprowadzić do upadku Mrocznego. Świat powoli zaczął wracać do normalności, ale nastolatkowie przyzwyczaili się do tego, że są Wybrańcami i ich celem jest uwolnienie świata od złych mocy. Powrót do zwykłego życia i zwykłych problemów wydaje się nierealny. Czy im się to uda? Czy będą mieli jeszcze okazję wykorzystać swoje magiczne zdolności? Przekonaj się.
NOWOŚCI 2021
Kryminał, sensacja, thriller
Troje zwykłych ludzi, którzy nie mają pojęcia, że jest ktoś czwarty. Ktoś, kto wciągnie ich w swój misterny morderczy plan. A może znajdą się w nim przypadkowo?
Ursula, żyjąca z poczuciem, że to przez nią zginął jej ukochany, próbująca ratować maltretowaną przez męża kobietę, Alice, nie mająca szczęścia w miłości i Gareth, który wciąż wierzy w odnalezienie zaginionego przed laty ojca – choć się nie znają, znajdą się pewnego wieczoru w śmiertelnym niebezpieczeństwie i będą zmuszeni połączyć siły, żeby przeżyć.
NOWOŚCI 2021
Kryminał, sensacja, thriller
Rok temu na terenie prestiżowej szkoły z internatem zamordowano dwóch uczniów. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Między innymi to, dlaczego niektórzy z uczniów, którzy przeżyli tamtą przerażającą noc, wracają do opuszczonego domu i odbierają sobie życie? Rekonstruktor sądowy Rory Moore i partnerujący jej psycholog Lane Phillips próbują odkryć prawdę.
Czy uda się im opracować profil psychologiczny sprawcy, zanim będzie za późno?
NOWOŚCI 2021
Fantastyka, horror
Dwudziestotrzyletnia April May napotyka na ulicy trzymetrowego transformersa w samurajskiej zbroi. Z kumplem uwiecznia ją na krótkim filmiku, który umieszcza na YouTubie. Gdy takie same roboty pojawiają się w kilkunastu miastach na świecie – od Pekinu po Buenos Aires – April, jako pierwszy świadek tego wydarzenia, sama staje się przedmiotem ogromnego zainteresowania mediów. Musi jednak zmierzyć się z konsekwencjami niespodziewanej sławy – z tym, jak popularność wpływa na relacje z ludźmi, bezpieczeństwo i poczucie tożsamości. Dodatkowo publiczność bacznie jej się przygląda, z nadzieją, że uda jej się odgadnąć nie tylko kim są tajemniczy przybysze, ale też po co pojawili się wśród nas.
NOWOŚCI 2021
Kryminał, sensacja, thriller
W 1986 roku w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain w New Jersey odnaleziono dziecko, którego stan był tragiczny. Kompletnie wystraszony chłopiec, brudny, wręcz dziki nie potrafił niczego powiedzieć. Nikt nie zgłaszał zginięcia, nikt nie wiedział kim jest i jak długo przebywał w lesie. On sam, nawet po latach, nie potrafił sobie przypomnieć, co się wydarzyło. Po trzydziestu latach od tego wydarzenia sam angażuje się w śledztwo mające na celu odnalezienie zaginionej nastolatki. Czy historia zaginionej dziewczyny pomoże mu odkryć zakamarki własnej przeszłości?
NOWOŚCI 2021
Literatura faktu, eseje, publicystyka
Katarzyna Nosowska, artystka i wokalistka zespołu Hej w książce „Powrót z bambuko” mówi o tym, co dzieje się, gdy świat, który nas otacza, staje na głowie. Radzi, uczy dystansu do swoich poczynań i dodaje słów otuchy. Rozpala swoiste światełko nadziei i nie stroni od dobrego humoru, dlatego książkę tę czyta się dosłownie jednym tchem. Książka humorystyczna, ale i skłaniająca do myślenia.
NOWOŚCI 2021
Kryminał, sensacja, thriller
„Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna mistrza kryminału, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Powieść pisana była w czasie lockdownu i początkowo publikowana była w odcinkach na profilu autora, wzbudzając zainteresowanie czytelników. Teraz ukazała się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.
NOWOŚCI 2021
Do biblioteki przekazane zostały książki – nagrody zdobyte przez ZSP w V edycji konkursu „Edukujemy – pomagamy”:
„Grzyby” – przewodnik po świecie grzybów;
„Hotele dla owadów” – 30 projektów domków dla owadów do samodzielnego wykonania;
„Rośliny i zwierzęta” – przewodnik po świecie roślin i zwierząt;
„Zwierzęta Polski” – przegląd najciekawszych i najpiękniejszych gatunków naszej fauny;
„Bogactwa naturalne Polski” – popularne wydawnictwo, odpowiadające na pytania: jakie mamy bogactwa?, gdzie je wydobywamy?, jak je wykorzystujemy?
ZE ZBIORÓW
Książki Macieja Frączyka, czyli Niekrytego Krytyka – polskiego władcy YouTube, krytyka filmów, seriali, gier, książek i reklam, a także internetowych celebrytów. Autor w satyryczno-żartobliwy, charakterystyczny dla siebie sposób mierzy się z różnymi tematami. To pierwsze na polskim rynku publikacje literackie oparte na formule show typu „stand up”. W bibliotece dostępne są tytuły:
„Disco polo, wiedźmin i gumy kulki”
Autor zadaje pytanie: Czy w czasach przedsmartfonowych i przedfejsbukowych można było w ogóle żyć?
„Historia wszechświata wg Niekrytego Krytyka”
Publikacja przedstawia niezliczoną ilość wydarzeń, które na zawsze zmieniły ludzkość. Autor odpowiada na pytania typu: Czy teoria względności ma na gatunek homo sapiens większy wpływ niż instagramowe konto Kim Kardashian?
ZE ZBIORÓW
Wywiad
„Życie to jednak strata jest”- Andrzej Stasiuk, Dorota Wodecka. Fotografie Adam Golec.
Wywiad rzeka Doroty Wodeckiej z Andrzejem Stasiukiem, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego. To wzruszający zapis rozmów o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce.
ZE ZBIORÓW
Felietony
„W krzywym zwierciadle” to zbiór felietonów, w których znakomity aktor objawia swój kolejny talent: literacki. Znajdziemy w nich subtelny i wyrafinowany humor oraz cenne refleksje i znakomite puenty. Świat widziany oczyma Macieja Stuhra może wydawać się światem odbitym w krzywym zwierciadle – ale bez wątpienia wart jest poznania.
NOWOŚCI 2020
Film
Przyrodniczy film dokumentalny w reżyserii Łukasza Dębskiego opowiada o mało znanych, a niezwykle interesujących rzekach Województwo Łódzkiego i o ludziach mieszkających nad ich brzegami. Ich historie, połączone z historią rzek, świadczą o uniwersalnych zależnościach pomiędzy człowiekiem a przyrodą.
Film jest dziełem o wysokich walorach artystycznych i poznawczych, czego dowodzą cztery nagrody zdobyte na festiwalach krajowych i zagranicznych – już dwa miesiące od premiery.
W zasobach biblioteki znajdują się również filmy z serii Zielone skarby Łodzi – 12 części .
NOWOŚCI 2020
Literatura młodzieżowa
„Ballada ptaków i węży” – nowa, czwarta powieść, która ukazała się w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży Suzanne Collins Igrzyska śmierci i stanowi prequel znanych nam z trylogii wydarzeń. Tym samym cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk! Czy powieść „Ballada ptaków i węży” przyniesie odpowiedź na wiele pytań, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii?
Tomy 1-3 dostępne są także w bibliotece (Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia, Kosogłos)
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Literatura piękna
Długo wyczekiwana powieść finalisty National Book Award.
Książka „Każdy” stanowi niełatwą podróż przez ludzkie emocje.
Hamburg, Terminal nr 1. O umówionej porze kilkuletni Janis wychodzi z toalety i rozgląda się za tatą. Chłopiec nie ma przy sobie nic – żadnych dokumentów czy bagażu, jedynie zwitek amerykańskich dolarów. Obsługa lotniska próbuje zidentyfikować małego pasażera, ale Janis nie zamierza odpowiadać na pytania.
Kim jest chłopiec? Kim jest człowiek, który go zostawił? I co kryje się za tą historią?
Intensywna, elektryzująca opowieść o każdym z nas – o marzeniach, emocjach i skrywanych pragnieniach.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Literatura faktu
Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach.
Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiada rodzina Krzeptowskich oraz ludzie przez lata z nim związani.
To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Literatura piękna
Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku.
Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Science-fiction ; Fantazy
„Cyberpunk. Odrodzenie” Andrzeja Ziemiańskiego pozwala zanurzyć się w otchłani gigantycznego, rozświetlonego neonami miasta, w którym rządzą zbrodnia i nauka przyszłości.
Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią i danymi. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Stanowi wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości.
Książka zawiera dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, w tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
To swoiste laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
ZE ZBIORÓW
Literatura piękna
Ponadczasowa opowieść o prześladowaniach na tle rasowym. Poznaj wyjątkowe dzieło Harper Lee, poszerzając własne horyzonty.
Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. W obliczu panującego wokół rasizmu prosta sprawa sądowa urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie rasowe powracają pytania o granice ludzkiej tolerancji. Harper Lee przedstawia poruszającą historię odwołując się do najważniejszych wartości w życiu człowieka – miłości, współczucia i dobroci.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy
NOWOŚCI 2020
Kryminał ; Thriller
Helene Flood, norweska psycholożka specjalizująca się w zagadnieniach wstydu, przemocy i poczucia winy, napisała przejmujący thriller o destrukcyjnych emocjach w związku i wpływie rodzinnego dziedzictwa na wybory, jakich dokonujemy jako dorośli ludzie.
Bohaterka jest wykwalifikowaną specjalistką, która prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną dla trudnej młodzieży. Nie brakuje jej więc cierpliwości i doskonale wie, w jaki sposób rozpoznawać nawet najbardziej misterne kłamstwa.
Sara wiedzie spokojne życie u boku swego męża.Do czasu, gdy mąż pewnego ranka zostawia jej informację o tym, że wyjechał z przyjaciółmi na weekend. Kobieta nie przeczuwa niczego złego. Wszystko zmienia się, gdy kilka godzin później…
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy
NOWOŚCI 2020
Kryminał ; Thriller
Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono zamordowaną kobietę. Przy ofierze znaleziono monetę łudząco przypominającą tę, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu. Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem. Człowiekiem, który zniknął.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
NOWOŚCI 2020
Thriller
Norweski mistrz kryminałów i thrillerów powraca z „Królestwem”, jedną z najbardziej oczekiwanych książek roku. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Historia wyciąga na światło dzienne mroczne rodzinne sekrety, prowadząc do zaskakującego finału.
Jo Nesbø kreśli mroczny świat w sposób nieoczywisty, co rusz zaskakując czytelnika nagłymi zwrotami akcji. Jego nowy thriller opowiada o przeznaczeniu, przywiązaniu do rodziny i więzów krwi z wielowątkową intrygą w tle.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.
PUBLIKACJE O SZKOLE
Mistrzowie, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Cz. 2
Konsultanci Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego wybrali sto czterdzieści osób szczególnie wyróżniających się w swojej pracy. To najbardziej, zdaniem konsultantów, kreatywni i zaangażowani w pracę dydaktyczną i wychowawczą nauczyciele i dyrektorzy łódzkich placówek edukacyjnych. Wśród wybranych znaleźli się: Ewa Marczewska (s. 16-18), Henryka Michalska (s. 25-32), Monika Stępniak Jankowska (s. 110-111)
O ich dokonaniach można przeczytać w w.w. publikacji.
NOWOŚCI 2020
W piątym numerze Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat” znajduje się dziewięć artykułów poświęconych twórczości Olgi Tokarczuk.
Oprócz tego biblioteka dysponuje książkami napisanymi przez Olgę Tokarczuk:
Bieguni; Dom dzienny, dom nocny; E.E; Gra na wielu bębenkach; Księgi Jakubowe; Lalka i perła; Opowiadania bizarne; Ostatnie historie; Prawiek i inne czasy; Prowadź swój próg przez kości umarłych; Szafa.
Przyznanie Nagrody Nobla polskiej pisarce zobowiązuje do zapoznania się z jej twórczością.
PUBLIKACJE O SZKOLE
Prezentacje dorobku edukacyjnego nauczycieli
Przekraczając granicę. Wymiana międzynarodowa, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Prezentacje dorobku nauczycieli, zeszyt nr 2.
W publikacji znajdują się artykuły:
Henryka Michalska: O Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi
Henryka Michalska: Przekraczając granice
Renata Masica, Piotr Pluskota: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
Renata Masica, Piotr Pluskota : Projekt wymiany polsko-niemieckie „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku prac
Renata Masica, Piotr Pluskota : Łączenie światów – zmniejszanie barier w komunikacji z osobami niedosłyszącymi.
Prezentacja autorów innowacji – wymiany międzynarodowej w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi (Piotr Pluskota, Renata Masica, Monika Jaskuła, Krzysztof Muszyński)
Tak pracujemy – galeria zdjęć