BIBLIOTEKA SZKOLNA

W dziale ZE ZBIORÓW publikowane są informacje zarówno o nowościach biblioteki, jak i nieco starszych zbiorach polecanych Czytelnikom do przeczytania.

NOWOŚCI 2021

Literatura faktu

Książka przedstawia historie ludzi, którzy chcąc realizować swoje górskie pasje, w wyniku niesprzyjających okoliczności i błędów znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu, zmuszeni walczyć o swoje życie.
Brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, załamanie pogody czy może zwyczajny pech? Maciej Piera, autor popularnego vloga Szczytomaniak, próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego doszło do największych tragedii górskich i czy można było ich uniknąć. Poznamy też relacje ocalałych, uczestników akcji ratunkowych i świadków.


NOWOŚCI 2021

Czysty wymysl_okladka

Literatura faktu

Matt Alt, wybitny znawca kultury japońskiej, przeprowadza błyskotliwe i odkrywcze śledztwo, by pokazać, jak powstały kultowe japońskie wytwory, w czym tkwi tajemnica ich globalnego sukcesu i jak zdołały nas zmienić. To pierwsza kompleksowa książka o japońskiej popkulturze.
Jak niewinna portmonetka wyewoluowała w Hello Kitty, jedną z najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie? Skąd wzięło się kawaii i dlaczego to nie tylko styl, lecz wręcz stan umysłu? Co ma wspólnego kontrowersyjne japońskie forum z memami, które widzimy każdego dnia?
Poznaj historię japońskiej popkultury i jej twórców – których produkty podbiły masową wyobraźnię. Prawdziwa gratka dla każdego fana Japonii!


NOWOŚCI 2021

Samotny jak Szwed_okladka

Literatura faktu

Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Katarzyna Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania.
Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?
Autorka opowiada nie tylko o różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności.
Pięknym wizualnie uzupełnieniem książki są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza.


NOWOŚCI 2021

Chiny bez wzajemnosci_okładka

Literatura faktu

Grzegorz Kapla zabiera czytelnika w podróż po zaułkach współczesnych Chin – z Lijang w Yunnanie, przez Kunming, Guilin, Kanton, Hong Kong, Makau do Szanghaju.
Na chińskiej prowincji jesteś niewidzialny. Jakbyś nie istniał. Nie masz dostępu do internetu. Nie możesz sprawdzić na żadnej mapie gdzie jesteś ani dokąd idziesz. Nie możesz skontaktować się z nikim z tych, którym ufasz. Ten, kto pokona tę drogę będzie potrafił rozumieć i mówić, nie używając słów.


NOWOŚCI 2021

Okladka ksiazki_lek off

Dla młodzieży

Czujesz się zakładnikiem swojego lęku i niepokoju? Masz wrażenie, że cały czas stoisz gdzieś na uboczu, zamiast być w centrum własnego życia?  Niewielu dorosłych dostrzega, że twoje nastoletnie życie to nie idylla. Wiąże się z nim mnóstwo obowiązków – i to nie tylko tych szkolnych i rodzinnych. Już sam ich natłok bywa trudny do zniesienia, a do tego dochodzą jeszcze często skomplikowane relacje z rówieśnikami i niełatwe funkcjonowanie w mediach społecznościowych. A kiedy pojawia się stres i niepokój, spirala negatywnych emocji zaczyna się nakręcać.
W Lęk off znajdziesz: testy zwiększające samoświadomość i ćwiczenia, które pomagają lepiej zrozumieć własny lęk, narzędzia pokonywania lęku oraz praktyczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość i smutek.
Niezależnie od sytuacji ta książka uspokaja, dostarcza informacji i przynosi korzyści.


NOWOŚCI 2021

Roth_Wybrancy_okladka

Fantastyka, fantasy

Pisarka Veronica Roth dała się poznać szerokiej publiczności dzięki serii książek Niezgodna. Obecnie powraca z książką Wybrańcy, która rozpoczyna nową dylogię (cykl cykl literacki składający się z dwóch utworów) dla „młodych dorosłych” (young adult). O czym jest ta powieść?
Autorka zastosowała w powieści odwrócony porządek zdarzeń. Zamiast budować akcję swojej powieści powoli, aż do kulminacyjnego momentu, w którym zwyciężają główni bohaterowie, Veronica Roth zdecydowała się rozpocząć powieść Wybrańcy od triumfu. Wybrańcom, pięciorgu nastolatkom, udało się doprowadzić do upadku Mrocznego. Świat powoli zaczął wracać do normalności, ale nastolatkowie przyzwyczaili się do tego, że są Wybrańcami i ich celem jest uwolnienie świata od złych mocy. Powrót do zwykłego życia i zwykłych problemów wydaje się nierealny. Czy im się to uda? Czy będą mieli jeszcze okazję wykorzystać swoje magiczne zdolności? Przekonaj się.


NOWOŚCI 2021

Taylor_Nieznajomi_okladka

Kryminał, sensacja, thriller

Troje zwykłych ludzi, którzy nie mają pojęcia, że jest ktoś czwarty. Ktoś, kto wciągnie ich w swój misterny morderczy plan. A może znajdą się w nim przypadkowo?
Ursula, żyjąca z poczuciem, że to przez nią zginął jej ukochany, próbująca ratować maltretowaną przez męża kobietę, Alice, nie mająca szczęścia w miłości i Gareth, który wciąż wierzy w odnalezienie zaginionego przed laty ojca – choć się nie znają, znajdą się pewnego wieczoru w śmiertelnym niebezpieczeństwie i będą zmuszeni połączyć siły, żeby przeżyć.


NOWOŚCI 2021

Donlea_Dom samobojcow_okladka

Kryminał, sensacja, thriller

Rok temu na terenie prestiżowej szkoły z internatem zamordowano dwóch uczniów. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Między innymi to, dlaczego niektórzy z uczniów, którzy przeżyli tamtą przerażającą noc, wracają do opuszczonego domu i odbierają sobie życie? Rekonstruktor sądowy Rory Moore i partnerujący jej psycholog Lane Phillips próbują odkryć prawdę.
Czy uda się im opracować profil psychologiczny sprawcy, zanim będzie za późno?


NOWOŚCI 2021

Green_absolutnie_okladka

Fantastyka, horror

Dwudziestotrzyletnia April May napotyka na ulicy trzymetrowego transformersa w samurajskiej zbroi. Z kumplem uwiecznia ją na krótkim filmiku, który umieszcza na YouTubie. Gdy takie same roboty pojawiają się w kilkunastu miastach na świecie – od Pekinu po Buenos Aires – April, jako pierwszy świadek tego wydarzenia, sama staje się przedmiotem ogromnego zainteresowania mediów. Musi jednak zmierzyć się z konsekwencjami niespodziewanej sławy – z tym, jak popularność wpływa na relacje z ludźmi, bezpieczeństwo i poczucie tożsamości. Dodatkowo publiczność bacznie jej się przygląda, z nadzieją, że uda jej się odgadnąć nie tylko kim są tajemniczy przybysze, ale też po co pojawili się wśród nas.

NOWOŚCI 2021

Chlopiec z lasu_Coben_okladka

Kryminał, sensacja, thriller

W 1986 roku w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain w New Jersey odnaleziono dziecko, którego stan był tragiczny. Kompletnie wystraszony chłopiec, brudny, wręcz dziki nie potrafił niczego powiedzieć. Nikt nie zgłaszał zginięcia, nikt nie wiedział kim jest i jak długo przebywał w lesie. On sam, nawet po latach, nie potrafił sobie przypomnieć, co się wydarzyło. Po trzydziestu latach od tego wydarzenia sam angażuje się w śledztwo mające na celu odnalezienie zaginionej nastolatki. Czy historia zaginionej dziewczyny pomoże mu odkryć zakamarki własnej przeszłości?


NOWOŚCI 2021

Powrot z bambuko_K. Nosowska_okladka

Literatura faktu, eseje, publicystyka

Katarzyna Nosowska, artystka i wokalistka zespołu Hej w książce „Powrót z bambuko” mówi o tym, co dzieje się, gdy świat, który nas otacza, staje na głowie. Radzi, uczy dystansu do swoich poczynań i dodaje słów otuchy. Rozpala swoiste światełko nadziei i nie stroni od dobrego humoru, dlatego książkę tę czyta się dosłownie jednym tchem. Książka humorystyczna, ale i skłaniająca do myślenia.


NOWOŚCI 2021

Prosta sprawa_Chmielarz_okladka

Kryminał, sensacja, thriller

„Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna mistrza kryminału, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Powieść pisana była w czasie lockdownu i początkowo publikowana była w odcinkach na profilu autora, wzbudzając zainteresowanie czytelników. Teraz ukazała się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.


NOWOŚCI 2021

Grzyby_okladka ksiazki

Do biblioteki przekazane zostały książki – nagrody zdobyte przez ZSP w V edycji konkursu „Edukujemy – pomagamy”:
„Grzyby” – przewodnik po świecie grzybów;
„Hotele dla owadów” – 30 projektów domków dla owadów do samodzielnego wykonania;
„Rośliny i zwierzęta” – przewodnik po świecie roślin i zwierząt;
„Zwierzęta Polski” – przegląd najciekawszych i najpiękniejszych gatunków naszej fauny;
„Bogactwa naturalne Polski” – popularne wydawnictwo, odpowiadające na pytania: jakie mamy bogactwa?, gdzie je wydobywamy?, jak je wykorzystujemy?


ZE ZBIORÓW

Okładka ksiazki

Książki  Macieja Frączyka, czyli Niekrytego Krytyka – polskiego władcy YouTube, krytyka filmów, seriali, gier, książek i reklam, a także internetowych celebrytów. Autor w satyryczno-żartobliwy, charakterystyczny dla siebie sposób mierzy się z różnymi tematami. To pierwsze na polskim rynku publikacje literackie oparte na formule show typu „stand up”. W bibliotece dostępne są tytuły:
„Disco polo, wiedźmin i gumy kulki”
Autor zadaje pytanie: Czy w czasach przedsmartfonowych i przedfejsbukowych można było w ogóle żyć? 
„Historia wszechświata wg Niekrytego Krytyka”
Publikacja przedstawia niezliczoną ilość wydarzeń, które na zawsze zmieniły ludzkość. Autor odpowiada na pytania typu: Czy teoria względności ma na gatunek homo sapiens większy wpływ niż instagramowe konto Kim Kardashian?


ZE ZBIORÓW

Okladka ksiazki

Wywiad

„Życie to jednak strata jest”- Andrzej Stasiuk, Dorota Wodecka. Fotografie Adam Golec.
Wywiad rzeka Doroty Wodeckiej z Andrzejem Stasiukiem, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego. To wzruszający zapis rozmów o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce.


ZE ZBIORÓW

Felietony

„W krzywym zwierciadle” to zbiór felietonów, w których znakomity aktor objawia swój kolejny talent: literacki. Znajdziemy w nich subtelny i wyrafinowany humor oraz cenne refleksje i znakomite puenty. Świat widziany oczyma Macieja Stuhra może wydawać się światem odbitym w krzywym zwierciadle – ale bez wątpienia wart jest poznania.

NOWOŚCI 2020

okładka

Film

Przyrodniczy film dokumentalny w reżyserii Łukasza Dębskiego opowiada o mało znanych, a niezwykle interesujących rzekach Województwo Łódzkiego i o ludziach mieszkających nad ich brzegami. Ich historie, połączone z historią rzek, świadczą o uniwersalnych zależnościach pomiędzy człowiekiem a przyrodą.
Film jest dziełem o wysokich walorach artystycznych i poznawczych, czego dowodzą cztery nagrody zdobyte na festiwalach krajowych i zagranicznych – już dwa miesiące od premiery.

W zasobach biblioteki znajdują się również filmy z serii Zielone skarby Łodzi – 12 części .

NOWOŚCI 2020

okładka

Literatura młodzieżowa

„Ballada ptaków i węży”
– nowa, czwarta powieść, która ukazała się w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży Suzanne Collins Igrzyska śmierci i stanowi prequel znanych nam z trylogii wydarzeń. Tym samym cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk! Czy powieść „Ballada ptaków i węży” przyniesie odpowiedź na wiele pytań, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii?
Tomy 1-3 dostępne są także w bibliotece (Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia, Kosogłos)
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI 2020

okładka

Literatura piękna
Długo wyczekiwana powieść finalisty National Book Award.

Książka „Każdy” stanowi niełatwą podróż przez ludzkie emocje.
Hamburg, Terminal nr 1. O umówionej porze kilkuletni Janis wychodzi z toalety i rozgląda się za tatą. Chłopiec nie ma przy sobie nic – żadnych dokumentów czy bagażu, jedynie zwitek amerykańskich dolarów. Obsługa lotniska próbuje zidentyfikować małego pasażera, ale Janis nie zamierza odpowiadać na pytania.
Kim jest chłopiec? Kim jest człowiek, który go zostawił? I co kryje się za tą historią?
Intensywna, elektryzująca opowieść o każdym z nas – o marzeniach, emocjach i skrywanych pragnieniach.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.


NOWOŚCI 2020

Literatura faktu

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach.
Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z  czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiada rodzina Krzeptowskich oraz ludzie przez lata z nim związani.
To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI 2020

okładka

Literatura piękna

Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku.
Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI 2020

okładaka

Science-fiction ; Fantazy

„Cyberpunk. Odrodzenie” Andrzeja Ziemiańskiego pozwala zanurzyć się w otchłani gigantycznego, rozświetlonego neonami miasta, w którym rządzą zbrodnia i nauka przyszłości.
Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią i danymi. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI 2020

okładka

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Stanowi wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości.
Książka zawiera dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, w tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
To swoiste laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.


ZE ZBIORÓW

okładka

Literatura piękna

Ponadczasowa opowieść o prześladowaniach na tle rasowym. Poznaj wyjątkowe dzieło Harper Lee, poszerzając własne horyzonty.
Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. W obliczu panującego wokół rasizmu prosta sprawa sądowa urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie rasowe powracają pytania o granice ludzkiej tolerancji. Harper Lee przedstawia poruszającą historię odwołując się do najważniejszych wartości w życiu człowieka – miłości, współczucia i dobroci.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy

NOWOŚCI 2020

Kryminał ; Thriller

Helene Flood, norweska psycholożka specjalizująca się w zagadnieniach wstydu, przemocy i poczucia winy, napisała przejmujący thriller o destrukcyjnych emocjach w związku i wpływie rodzinnego dziedzictwa na wybory, jakich dokonujemy jako dorośli ludzie.
Bohaterka jest wykwalifikowaną specjalistką, która prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną dla trudnej młodzieży. Nie brakuje jej więc cierpliwości i doskonale wie, w jaki sposób rozpoznawać nawet najbardziej misterne kłamstwa.
Sara wiedzie spokojne życie u boku swego męża.Do czasu, gdy mąż pewnego ranka zostawia jej informację o tym, że wyjechał z przyjaciółmi na weekend. Kobieta nie przeczuwa niczego złego. Wszystko zmienia się, gdy kilka godzin później…
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy

NOWOŚCI 2020

okładka

Kryminał ; Thriller

Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono zamordowaną kobietę. Przy ofierze znaleziono monetę łudząco przypominającą tę, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu. Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem. Człowiekiem, który zniknął.
Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

NOWOŚCI 2020

okładka

Thriller

Norweski mistrz kryminałów i thrillerów powraca z „Królestwem”, jedną z najbardziej oczekiwanych książek roku. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Historia wyciąga na światło dzienne mroczne rodzinne sekrety, prowadząc do zaskakującego finału.
Jo Nesbø kreśli mroczny świat w sposób nieoczywisty, co rusz zaskakując czytelnika nagłymi zwrotami akcji. Jego nowy thriller opowiada o przeznaczeniu, przywiązaniu do rodziny i więzów krwi z wielowątkową intrygą w tle.

Na podstawie informacji pochodzącej od wydawcy.

PUBLIKACJE O SZKOLE

okładka ksiązki

Mistrzowie, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Cz. 2

Konsultanci Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego wybrali sto czterdzieści osób szczególnie wyróżniających się w swojej pracy. To najbardziej, zdaniem konsultantów, kreatywni i zaangażowani w pracę dydaktyczną i wychowawczą nauczyciele i dyrektorzy łódzkich placówek edukacyjnych. Wśród wybranych znaleźli się: Ewa Marczewska (s. 16-18), Henryka Michalska (s. 25-32), Monika Stępniak Jankowska (s. 110-111)
O ich dokonaniach można przeczytać w w.w. publikacji.

NOWOŚCI 2020

okładka czasopisma

W piątym numerze Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat” znajduje się dziewięć artykułów poświęconych  twórczości Olgi Tokarczuk.

Oprócz tego biblioteka dysponuje książkami napisanymi przez Olgę Tokarczuk:
Bieguni; Dom dzienny, dom nocny; E.E; Gra na wielu bębenkach; Księgi Jakubowe; Lalka i perła; Opowiadania bizarne; Ostatnie historie; Prawiek i inne czasy; Prowadź swój próg przez kości umarłych; Szafa.

Przyznanie Nagrody Nobla polskiej pisarce zobowiązuje do zapoznania się z jej twórczością.

PUBLIKACJE O SZKOLE

okładka ksiązki

Przekraczając  granicę. Wymiana międzynarodowa, Łódź: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, 2020, Prezentacje dorobku nauczycieli, zeszyt nr 2.

W publikacji znajdują się artykuły:
Henryka Michalska: O Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi
Henryka Michalska: Przekraczając granice
Renata Masica, Piotr Pluskota: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
Renata Masica, Piotr Pluskota : Projekt wymiany polsko-niemieckie „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku prac
Renata Masica, Piotr Pluskota : Łączenie światów – zmniejszanie barier w komunikacji z osobami niedosłyszącymi.
Prezentacja autorów innowacji – wymiany międzynarodowej w Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi (Piotr Pluskota, Renata Masica, Monika Jaskuła, Krzysztof Muszyński)
Tak pracujemy – galeria zdjęć