BIBLIOTEKA SZKOLNA
W dziale Polecamy prezentujemy aktualne wydarzenia czytelnicze, księgarskie i kulturalne organizowane przez instytucje zewnętrzne. Odsyłamy również do interesujących treści dostępnych w Internecie. Zachęcamy także do czytania artykułów dostępnych w prenumerowanych przez bibliotekę szkolną czasopismach.
Świat Wiedzy 2024, nr 12
Mikołajki w Wojewódzka Bibliotece Publicznej – wstęp wolny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na spotkanie organizowane z okazji MIKOŁAJEK 6.12.2024 r., godz. 17:00, sala konferencyjna biblioteki, II piętro.
Wspólnie z „Łódzkim Stowarzyszeniem Muzycznym Ocalić od Zapomnienia” biblioteka zaprasza na promocję nowego autorskiego albumu „2_4” zespołu 4 Szmery w składzie: Arkadiusz Kluczewski, Piotr Solnica, Robert Mastalerz.
4szmery – Polski zespół rockowy, który powstał w1998 roku w Bochni z inicjatywy Jarosława Srogi i Andrzeja Tabora. Już po kilku latach działalności zdobył sobie sporą popularność w całym kraju, głównie w kręgach motocyklowych, występując na większości zlotów i innych motoryzacyjnych imprezach plenerowych.
Wydając swoją pierwszą płytę „Live in Muzyczna Owczarnia” (2006) zespół dotarł do Fanów AC/DC wzbudzając również zainteresowanie organizatorów różnych festiwali tematycznych nie tylko w kraju (Ku Przestrodze, Solo życia, American cars mania), ale i za granicą (Litwa – Rocko Naktys).
Nagranie akustycznych wersji w rocznicę śmierci legendarnego Bona Scotta z AC/DC, na jedynym koncercie jaki się odbył w Polsce w studio programu III Polskiego Radia odbiło się szerokim echem w polskim rockowym świecie.
W roku 2019 zespół wydaje swój pierwszy autorski album „Roll”. W 2023 gra koncert w katowickim Spodku dla ponad pięciu tysięcy fanów. W 2024 zespół wydaje swój kolejny autorski album „2_4” i rusza w trasę koncertową.
WBP w Łodzi jest jednym z przystanków na tej trasie!
Spotkanie z Marcinem Mellerem – wstęp wolny
Mediateka MEMO, ul. Moniuszki 5 zaprasza na spotkanie Marcinem Mellerem, które odbędzie się 21 listopada 2024 roku o godz. 18.
Spotkanie poprowadzi Leszek Jażdżewski – inicjator i redaktor naczelny „LIBERTÉ!”.
Inspiracją wydarzenia jest najnowsza książka Marcina Mellera „Dzieci Lwa”, wzruszająca i pełna napięcia opowieść o młodości, przyjaźni, pierwszych miłościach i międzyludzkich relacjach, które – nawet jeśli zakończone – zostają z nami na całe życie.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Spotkanie z Krzysztofem Skibą – wstęp wolny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza – WSTĘP WOLNY – 20 listopada, godz. 17.
Bezpłatny koncert – Kuba Sokołowski zagra tematy z filmów i bajek
12.09.2024
W niedzielę, 15 września w ramach „Fortepianów Wolności” w unikatowej scenerii Księżego Młynu (Łódź, Stacja Księży Młyn/Koci Szlak) zagra wybitny pianista – Kuba Sokołowski. W programie tematy z filmów i bajek dla dzieci. Występ rozpocznie się o godz. 14, udział w nim jest bezpłatny.
Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Cztery strony – nowy projekt artystyczny na mapie łodzi
10.09.2024
„Cztery Strony” to tytuł nowej mozaiki ceramicznej, która powstała na ścianie bocznej budynku przy ulicy Struga 17 w Łodzi. Autorem projektu mozaiki jest twórca z Wrocławia – Otecki – jeden z najciekawszych street artystów w Polsce.
Realizacja powstawała ponad cztery tygodnie. Ma ponad 100 m2 powierzchni a większość kafli ceramicznych została przygotowana i wypalona specjalnie pod tę realizację.
Mozaika wpisuje się szeroki program działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej, który Łódzkie Centrum Wydarzeń organizuje od 10 lat. Celem programu jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe lub tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta.
Zobacz też inne projekty STREET ART
Wyzwanie czytelnicze 2024 z Lubimyczytać
Polski serwis internetowy poświęcony książkom Lubimyczytać.pl zaprasza do podjęcia wyzwania czytelniczego w roku 2024.
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać na styczeń 2024 roku brzmi:
Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą.
#WyzwanieLC2024
Zapytacie, ale po jakie tytuły sięgnąć? Serwis Lubimyczytać podpowiada.
Wyzwanie na czytanie to rywalizacja szczególnego rodzaju, bo tak naprawdę z samym lub samą sobą i ze swoimi czytelniczymi możliwościami. Do wyzwania może przystąpić każdy zarejestrowany użytkownik Lubimyczytać – po zalogowaniu wystarczy przejść na podstronę wyzwania i tam zaznaczyć, ile książek planuje się przeczytać w danym roku. Do wyzwania na czytanie można dołączyć w każdej chwili, choć najwygodniej, aby potem nie nadrabiać zaległości, zrobić to możliwie jak najbliżej początku roku.
Tablety graficzne do wypożyczenia na miejscu
15.12.2023
W Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5) można na miejscu pracować z tabletami graficznymi! To świetne rozwiązanie dla początkujących (i nie tylko) artystów-rysowników, którzy chcieliby poszerzyć swoje umiejętności i zaznajomić się z nowym sprzętem.
Udostępniane są tablety graficzne Wacomy Intuos M — można je wypożyczać na miejscu, tak samo, jak słuchawki, i podłączać do własnego laptopa (przez kabel lub bluetooth) oraz na stanowiskach komputerowych w Trianonie, Zakątku, Trzecim Wymiarze, Studiu foto i video i na laptopach w Sali gamingowej. Na wszystkich tych stanowiskach są zainstalowane sterowniki oraz program graficzny Corel Painter Essentials 8.
Sobotnie planszówki z SMF
10.11.2023
Dla wszystkich miłośników gier planszowych!
Stowarzyszenie Miłośników Erpegów i Fantastyki w Łodzi SMF Łódź w każdą sobotę spotyka się w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5) na wspólne granie (13-19:30)
Każdy może dołączyć!
Wstęp na zajęcia jest wolny. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Nie obowiązują zapisy.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi
23.10.2023
Wykłady cykliczne dla młodzieży i osób dorosłych w cyklu Muzeum sztuk
19.10.2023
Wykłady są podróżą przez epoki i style, ze szczególnym naciskiem na sztukę współczesną. Wykłady odbywają się w soboty o godzinie 12:12. Znakomici i doświadczeni prowadzący opowiadają o malarstwie rzeźbie, grafice, teatrze i tańcu
Najbliższe terminy wykładu:
21 października 2023, sobota, godzina 12.12
Wykład: Realistyczny portret rzymski – weryzm czy idealizacja? Wybrane przykłady portretów.
Prowadzi: Marta Wlazeł
18 listopada 2023, sobota, godzina 12.12
Wykład: Symbolika świątyni chrześcijańskiej. Gotyk i neogotyk.
Prowadzi: Małgorzata Wiktorko
Miejsce – ms2, ul. Ogrodowa 19
Cena biletu – 10 zł
W 80 minut dookoła świata” – podróż do Indonezji
17.10.2023
W Miejskiej Strefie Kultury – Ośrodek Karolew, o swojej podróży do Indonezji (z prezentacją multimedialną) opowie Piotr Sarnik.
Spotkanie odbędzie się 21 października w godzinach 17-19. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: (42) 687 02 07 / 501 939 033)
34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
2.10.2023
Międzynarodowy Festiwal Komiksu to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.
Festiwal odbędzie się 7-8 października 2023 na terenie Atlas Areny (ul. Bandurskiego 7, Łódź) i w pobliskiej Sport Arenie. Wydarzenia towarzyszące będą odbywały się także w kompleksie EC1 Łódź: w Centrum Nauki i Techniki oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
Program festiwalu dostępny na oficjalnej stronie Festiwalu.
Zapisy online do Biblioteki Miejskiej w Łodzi
22.05.2023
Od 22 maja do Biblioteki Miejskiej można zapisać się elektronicznie, online.
Jak się zapisać? Sprawdź na stronie Biblioteki Miejskiej.:
Festiwal Literatury Podróżniczej w Łodzi
17.04.2023
Dom Literatury w Łodzi i Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki ogłaszają na pierwszą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej. W programie znajdą się spotkania z podróżnikami, autorami książek podróżniczych, ale też pokazy filmów animowanych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. – Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
Program
21 kwietnia (piątek)
g. 19.00 pokaz filmów animowanych związanych z Arktyką i Antarktydą i prezentacja wystawy zdjęć z podróży balonowej na biegun północny Salomona Augusta Andréego;
22 kwietnia (sobota)
g. 11.00 spotkanie dla dzieci z Pawłem Wakułą, autorem książki o największych podróżnikach „Jajecznica Kolumba”;
g. 16.00 spotkanie z Markiem Kamińskim, autorem książki „Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998”, prowadzenie Łukasz Barys;
g. 17.15 spotkanie z Dagmarą Bożek, autorką książki „Polarniczki”, prowadzenie Marta Zdanowska;
g. 18.30 spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Migot. Z krańca Grenlandii”, prowadzenie Paulina Frankiewicz;
g. 19.45 spotkanie z Katarzyną Dąbkowską, współautorką książki o Henryku Arctowskim, prowadzenie Mateusz Sidor;
23 kwietnia (niedziela)
g. 16.00 spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, autorami książki „Królik po islandzku”, prowadzenie Maciej Robert;
g. 17.15 spotkanie z Markiem Lewandowskim, autorem książki „Między lodem a mgłą, czyli w siwym Nigdzie”, prowadzenie Rafał Gawin;
g. 18.30 spotkanie z Dominikiem Szczepańskim, uczestnikiem „Selma Expeditions”, prowadzenie Ewa Tyszko;
g. 19.45 spotkanie z Adamem Wajrakiem, autorem książki „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”, prowadzenie Maciej Robert
Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem w Teatrze Nowym
1.03.2023
W niedzielę 5 marca o 16.00 Teatr Nowy zaprasza na Małą Scenę na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem i jego wierszami miłosnymi.
Jerzy Jarniewicz jest łódzkim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim, profesorem nauk humanistycznych i wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, w tym nagrodzony Nagrodą Literacką Nike „Mondo Cane”, wyróżnione Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius „Puste Noce” i nominowane do niej tomy „Na dzień dzisiejszy i na chwilę obecną” (2012) oraz „Woda na Marsie” (2015).
Wiersze wespół z autorem czytać będą: Katarzyna Żuk i Paweł Kos.
Laserowe show
3.02.2023
Pokaz iluminacji w Parku Miliona Świateł w Łodzi powoli dobiega końca, ale jego twórcy przygotowali specjalne pokazy laserowe. W weekend, 4–5 lutego, w parku Źródliska, w godz. 17:00–21:00, będzie można podziwiać przygotowane atrakcje.
Maciej Świerkocki laureatem Nagrody Uniwersytetu Łódzkiego im. Tadeusza Kotarbińskiego
Politechnika Łódzka oceniona przez resort nauki
1.02.2023
Politechnika Łódzka otrzymała od resortu nauki ostateczne oceny ewaluacji 12 dyscyplin. Najwyższe stopnie A+ przyznano za technologię żywności i żywienia, inżynierię chemiczną, a także za nauki chemiczne.
Ocenę A uczelnia otrzymała za nauki fizyczne, matematykę, informatykę techniczną i telekomunikację, inżynierię materiałową, nauki o zarządzaniu i jakości oraz inżynierię mechaniczną. Ocenę B+ otrzymały architektura i urbanistyka, automatyka, elektronika i elektrotechnika, a także inżynieria lądowa i transport.
Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego
31.01.2023
Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał pisarz i tłumacz literatury anglojęzycznej Maciej Świerkocki za wybitną pracę z zakresu humanistyki i książkę „Łódź Ulissesa”, która prowadzi czytelnika przez przekład dzieła Jamesa Joyce’a.
Więcej na temat nagrody na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.
Iga Świątek rzuca wyzwanie czytelnikom
30.01.2023
Portal czytelniczy Lubimy czytać donosi o wyzwaniu czytelniczym Igi Świątek, do którego zachęca również swoich fanów.
Stan czytelnictwa w Polsce
Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport w sprawie stanu czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii. Tym samym trend spadkowy w czytelnictwie został powstrzymany. Pełny raport można przeczytać na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.
Zwierzęta w literaturze
24.12.2022
Remigiusz Koziński w portalu czytelniczym Lubimy czytać zaprasza czytelników do spojrzenia na świat oczami innych gatunków, by zrozumieć ich głosy nie tylko w noc zimowego przesilenia. Uprzedza jednocześnie, że nie zawsze to, co można usłyszeć, będzie miłe.
Najnowocześniejsza biblioteka publiczna w Łodzi
21.11.2022
22 listopada w zabytkowych wnętrzach willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 5 zostanie otwarta nowoczesna mediateka. Łódzką mediatekę MeMo będzie koordynować Biblioteka Miejska w Łodzi.
Mediateka MEMO, to zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury. To miejsce, które będzie łączyć tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. To przestrzeń, w której każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.
Na trzech piętrach powstały tematyczne czytelnie, sala z komiksami, grami planszowymi i bawialnia dla młodszych dzieci. Przygotowane zostały profesjonalnie wyposażone studia nagrań dźwięku i montażu, sala muzyczna i studio fotograficzne.
Wielkie otwarcie już 22 listopada o godzinie 11.30.
Nominacje do Nagrody BohaterONy 2022
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi otrzymało nominację do Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich w kategorii: Instytucja.
Komitet Organizacyjny Nagrody docenił Muzeum za gromadzenie obiektów związanych z działalnością niemieckiego obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi, pozyskanie i przechowywanie dokumentów i pamiątek związanych z historią obozu, a w rezultacie edukowanie społeczeństwa o kolejnej mrocznej wojennej karcie historii, oraz za przygotowanie projektu „Nauczono nas płakać bez łez”.
Głosowanie trwa do 8 listopada br. włącznie. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu jeden raz dziennie na jednego Nominowanego. By głosowanie zostało zarejestrowane należy oddać głos w każdej z siedmiu kategorii.
Czy znasz te miejsca w Łodzi?
3.11.2022
Sprawdź, czy znasz wszystkie te miejsca.
Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia ośmiu miejsc związanych z książką:
Mural z Wiedźminem (ul. Piotrkowskiej 182)
Fraszki Jana Sztaudyngera (ul. Żwirki 8 ; Dworzec Łódź Fabryczna)
Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24)
Dom Literatury (ul. Roosevelta 17)
Biblioteka Wolność (pl. Wolności 4)
Antykwariat Book się rodzi (ul. Piotrkowskiej 37)
Księgarnia Do Dzieła (ul. Próchnika 3)
Miejsca prezentuje ŁÓDŹ. Pl
Sztuka czy sztuczka?
20.10.2022
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Sztuka czy sztuczka” Pawła Kicmana o znaczeniu sztucznej inteligencji (SI) w sztuce.
Nowa Fantastyka, 2022, nr 10, s. 8-10
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Festiwal Grozy i Fantastyki
4.05.2022
W dniach 6-8 maja 2022 roku w Łodzi na terenie EC1 Miasto Kultury odbędzie się premierowa edycja Festiwalu Grozy i Fantastyki Centrum Kultury i Nauki EC1. Festiwal kierowany jest do osób kochających różne odcienie grozy i szeroko pojętej fantastyki, komiksu i kryminału. Będzie to niezapomniany weekend dla miłośników książek, gier, wystaw i filmów. Wszystko w klimacie baśni, fantazji oraz horroru, thrillerów i kryminału.
W programie: spotkania z wydawcami i autorami, panele dyskusyjne, premiery książkowe oraz gier planszowych, przedstawienia teatralne, wystawy pasjonatów sztuki, seanse filmowe, a w nich również horror ekstremalny, unikatowe gadżety i rękodzieło, warsztaty plastyczne, zawody w grach planszowych, kreacje cosplayerów.
Szczegóły na stronie Festiwalu
Eric-Emmanuel Schmitt – PREMIERA ONLINE
29.04.2022
9 maja o godz. 18 Empik zaprasza na premierę online. Gościem będzie Éric-Emmanuel Schmitt, autor książki „Raje utracone”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom.
Najnowsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta przenosi nas do początków cywilizacji. Tak odległych, że spowija je gęsta mgła mitów i legend. A jednak zmagania Noama i Nury – którzy muszą stawić czoła końcowi świata, jaki znają – dzisiaj, u progu katastrofy klimatycznej, wyglądają niepokojąco aktualnie. Przyszłość odbija się tu w przeszłości niczym w tafli Jeziora. „Raje utracone” to pierwszy tom serii, w której Schmitt odmalowuje monumentalną panoramę losów świata. Pokazuje, że historie, które sobie opowiadamy, najwięcej mówią o nas samych. A nasze „raje utracone” to tak naprawdę dawne złudzenia – i lepiej je porzucić, by wziąć odpowiedzialność za to, co przyniesie jutro.
Spotkanie autorskie
28.03.2022
1 kwietnia o godzinie 17.00 biblioteka „Ferment” (Wróblewskiego 67) zaprasza na spotkanie z Ałbeną Grabowską, autorką ponad 20 książek, w tym zekranizowanego cyklu „Stulecie Winnych”.
Wstęp wolny.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki i otrzymania autografu Ałbeny Grabowskiej.
Solidarni z Ukrainą | Cолідарні з Україною
25.03.2022
Łódzkie biblioteki organizują zbiórki na rzecz Ukrainy.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Biblioteka Miejska w Łodzi
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Pomóżmy na miarę naszych możliwości
Spotkanie autorskie
24.03.2022
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Muzeum Kinematografii w Łodzi zapraszają na spotkanie autorskie z Anną Michalską i Jakubem Wiewiórskim – autorami książki „Nakręcone w Łodzi” (Wyd. Muzeum Kinematografii).
Spotkanie odbędzie się 31 marca 2022 r. o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Biblioteki (II p.).
Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Wstęp bezpłatny.
Nowa filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi
1.03.2022
Biblioteka Miejska w Łodzi oddała do użytku kolejną wyremontowaną filię – Bibliotekę FERMENT.
Ta ogromna przestrzeń o powierzchni 600 m2 mieści się na dole wieżowca przy ulicy Wróblewskiego 67. To nowe aranżacje, odświeżony księgozbiór (ok. 25 tys. książek), nowy zespół bibliotekarzy, a także nowa oferta spotkań i warsztatów.
275 rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej
20.01.2022
Pierwszą polską Bibliotekę Narodową uruchomiono w 1747 roku w Warszawie. W XVIII wieku instytucja ta należała do największych publicznie dostępnych bibliotek w całej Europie. Pod koniec 2020 roku zbiory Biblioteki Narodowej liczyły prawie 10 000 000 woluminów.
Z okazji tej rocznicy portal Lubimyczytać.pl zaprezentował artykuł : Ciekawostki i zdjęcia: kiedyś i dziś
„Chłopi” Reymonta w odcinkach
18.01.2022
Czy wiesz, że….
120 lat temu, 18 stycznia 1902 roku, w „Tygodniku Ilustrowanym” opublikowano pierwszy odcinek powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. To najwybitniejsze dzieło w dorobku pisarza ukazywało się w odcinkach przez sześć lat, do 26 stycznia 1908 roku.
Więcej na stronie Instytutu Książki.
Tadeusz Borowski w bibliotece cyfrowej Wolne Lektury
14.01.2022
Wraz z początkiem roku utwory Tadeusza Borowskiego trafiły do domeny publicznej. To oznacza, że można je już czytać za darmo.
Wolne Lektury opublikowały na początek dwa opowiadania Borowskiego – Proszę państwa do gazu i Ludzie, którzy szli. Było to możliwe, dzięki darczyńcom, którzy wsparli finansowo rozwój biblioteki w 2021 roku.
W planie wydawniczym Wolnych Lektur na ten rok znalazł się cały tom opowiadań Borowskiego pt. Pożegnanie z Marią oraz poetyckie utwory autora. Pojawią się one w serwisie w najbliższych miesiącach.
Omówienie biblioteki cyfrowej Wolne Lektury w zakładce Biblioteki.
Otwarcie filii Biblioteki Miejskiej
22.12.2021
Biblioteka Miejska w Łodzi otworzyła nową osiedlową Bibliotekę Tatarak. To miejsce z bogatym księgozbiorem, na który składa się około 9 000 książek oraz audiobooków. Znajdują się tam także książki z dużym drukiem dla osób słabowidzących. Nowa filia znajduje się w wolnostojącym, parterowym budynku, zlokalizowanym przy ulicy Turoszowskiej 9a. Tatarak będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-19:00.
Słuchowisko „Ciotka Ester” Teatru Powszechnego
Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na słuchowisko o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi i okrytych złą sławą Bałutach…
Premiera 15 grudnia o 13:00 na YouTubie.
Słuchowisko zostało zrealizowane na podstawie książki Ariego Aksztajna „Ciotka Ester” we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Fragmenty książki czyta i wyreżyserował Jan Wojciech Poradowski – aktor Teatru Powszechnego.
„Ciotka Ester” to powieść o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi. Historia żydowskiego chłopca, Abrama Lajba, który tułając się po okrytych złą sławą Bałutach, odkrywa przed czytelnikami świat pełen magicznych miejsc.
Arie Aksztajn (1929-2015) urodził się na Bałutach, w czasie wojny przebywał w getcie łódzkim. Był deportowany do Auschwitz Birkenau, a potem innych obozów. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Izraela. Był żołnierzem, podróżnikiem, potem zajął się malarstwem i rzeźbą, a w końcu pisaniem. Do końca życia mieszkał w miasteczku Rosz Pina w Galilei.
(Materiały informacyjne pochodzą z newslettera Teatru Powszechnego)
Aplikacja Biblioteki Miejskiej w Łodzi
Biblioteka Miejska w Łodzi udostępniła aplikację dzięki której czytelnik:
- ma dostęp do swojego konta;
- ma Łódzką Kartę Biblioteczną, zwaną „Fiszką”, w zasięgu ręki;
- może rezerwować tytuły i przedłużać termin zwrotu wypożyczonych pozycji;
- ma możliwość sprawdzenia, co aktualnie znajduje się w Szuflandii i naszych filiach bibliotecznych;
- ma dostęp do aktualności biblioteki;
- dowie się, jakie wydarzenia przygotowały dla czytelników filie (kalendarz wydarzeń);
- może uregulować opłatę biblioteczną.
XV edycja Festiwalu Literackiego Puls Literatury w Łodzi
Festiwal odbędzie się w dniach 10-18 grudnia 2021 roku pod hasłem „Pamięci, przemów!”
Tegoroczna edycja poświęcona jest różnorodnym formom pamięci historycznej w literaturze polskiej oraz historiom alternatywnym i historiom fantazmatów.
Program Festiwalu można znaleźć pod tym adresem.
Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej. Większość wydarzeń stacjonarnych odbywać się będzie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) . Transmisje online z wydarzeń dostępne będą na profilach facebookowych Pulsu Literatury oraz Domu Literatury w Łodzi oraz na kanale YouTube Domu Literatury w Łodzi.
Gala Nagrody im. Juliana Tuwima odbędzie się w Monopolis (ul. Kopcińskiego 62 A). Nominowani do nagrody: Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk oraz Paweł Sołtys.
V Festiwal Kryminału
Festiwal Kryminału dedykowany jest miłośnikom tego gatunku. Promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. Organizowany jest przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi.
W ramach Festiwalu odbędą się spotkania autorskie. Gośćmi wydarzenia będą: Agnieszka Płoszaj, Ryszard Ćwirlej, Mariusz Czubaj, Wojciech Miłoszewski.
Kalendarz spotkań
17.11.2021 godz. 18.00
Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i rozmowa o książce “ Wszyscy słyszeli jej krzyk”.
Prowadzenie – Andrzej Rostocki
18.11.2021 godz. 18.00
Spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim i rozmowa o najnowszej książce “Bez reszty”
Prowadzenie – Marcin Filipowicz
24.11.2021 godz. 18.00
Spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o książce „Bigamista”.
Prowadzenie – Andrzej Rostocki
25.11.2021 godz. 18.00
Spotkanie z Mariuszem Czubajem i rozmowa podsumowująca cykl powieściowy “Polski psychopata”.
Prowadzenie – Maria Berkan-Jabłońska
Zapisy – Poleski Ośrodek Kultury, Łódź, ul. Krzemieniecka 6 : 426870207 w. 21
Ogólnopolska akcja czytelnicza Czytaj PL 2021
Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nie z tej Ziemi”. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników.
Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca. Przez ten czasmożna za darmo czytać 12 książek, udostępnionych w tym roku przez Organizatorów: Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Woblink. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki, zaś akcja dofinansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biblioteka szkolna zachęca do wzięcia udziału w akcji!!!
Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której znajduje się 12 wyjątkowych książek. Dołącz do akcji – kod QR i szczegóły postępowania krok po kroku.
Lista dostępnych książek:
Kryminały
Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (2020, Wydawnictwo Marginesy)
Robert Małecki „Żałobnica” (2021, Wydawnictwo Czwarta Strona) –
Fantastyka
Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (2021, Wydawnictwo Literackie)
Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (2021, Wydawnictwo SQN)
Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (2020, Wydawnictwo Rebis) _ prequel bestsellerowego cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew”.
Literatura piękna polska
Kornel Filipowicz „Formikarium” (2021, Wydawnictwo Znak)
Literatura obyczajowa
Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (2021, Wydawnictwo Filia)
Literatura faktu, reportaż
Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (2020, Wydawnictwo Karakter)
Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (2020, Wydawnictwo Otwarte)
Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (2019, Wydawnictwo Poznańskie)
Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (2021, Wydawnictwo Dowody na istnienie)
Biografia
Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia” (2009, Wydawnictwo Literackie)
Zobacz krótkie omówienie pozycji książkowych.
Leki z komputera
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Leki z komputera Sary Janowskiej., doktorantki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W pracy naukowej zajmuje się poszukiwaniami, syntezą oraz badaniem właściwości nowych leków.
Focus, 2021, nr 10, s. 40-44
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Teatr Powszechny w Łodzi informuje, że 2 października rozpocznie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Sprzedaż biletów ruszy 21 września o 13:00 – równolegle w kasie Teatru, online i w biletomacie.
W bibliotece dostępny jest program Festiwalu.
W ramach festiwalu będzie można spektakle w reżyserii Luka Percevala, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystyny Jandy, Wiktora Rubina, Michała Zadary, Pawła Łysaka, Wojtka Ziemilskiego i Michała Siegoczyńskiego.
Szczegóły
Tematem tej edycji Festiwalu jest „Artysta w kryzysie”.Temu tematowi będzie poświęcony panel dyskusyjny.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi i dofinansowany z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Booker 2021 – finaliści
Lubimyczytać.pl podaje szóstkę pisarzy nominowanych do Nagrody Bookera – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii, która przyznawana jest za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni trzeciego listopada.
Gdzie przechowywać prąd?
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Gdzie przechowywać prąd?” Marcina Bójko, dziennikarza specjalizującego się w naukach ścisłych i nowych technologiach.
Focus, 2021, nr 8, s. 40-45
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Zdrowie wdychane z dymem
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Zdrowie wdychane z dymem”.
Focus, 2021, nr 7, s. 32-33
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Tomik poezji Baczyńskiego na liście „Pamięć świata”
Rękopiśmienny tomik poetycki W żalu najczystszym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został uhonorowany wpisem na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Rękopis powstał jako prezent ślubny dla małżonki Barbary Drapczyńskiej 93.06.1942). Ślubny podarek, jakim był tomik, jest wyborem i graficznym opracowaniem tych utworów, które Baczyński uznał za godne upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu jego i małżonki. Siłę przekazu podnosi fakt, że zarówno autor, jak i adresatka w niespełna dwa lata po ślubie zginęli w powstaniu warszawskim, zaś rękopis ten jest materialnym dowodem ich wzajemnej miłości i oddania. Tomik W żalu najczystszym, obok Tek Górskiego i Balladyny J. Słowackiego, jest trzecim obiektem wpisanym na Listę w tym roku.
Prestiżowa Polska Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata” obejmuje najcenniejsze zabytki piśmiennictwa związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Program „Pamięć Świata” powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości.
Więcej…
Testosteron zrehabilitowany
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Testosteron zrehabilitowany” Roberta Sapolskiego, amerykańskiego biologa i neurologa, naukowo związanego z Stanford Uniwersity.
Focus, 2021, nr 6, s. 58-61
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Mity przemiany materii
Biblioteka szkolna poleca artykuł „8 mitów przemiany materii” Jana Stradowskiego, lekarza i z zamiłowania biologa i przyrodnika.
Focus, 2021, nr 6, s. 14-22
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Konkurs na mural
Serdecznie zapraszamy do udziału
w konkursie na projekt muralu artystycznego!
Konkurs skierowany jest do:
pracowników spółki Veolia Energia Łódź
uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi
Studentów Politechniki Łódzkiej.
Organizatorem konkursu jest
Veolia Energia Łódź S.A. z siedzibą w Łodzi.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie projektu murala, który będzie ozdobą jednej ze ścian w sali kreatywnej – Campus Tech Veolia, która zostanie uruchomiona w roku szkolnym 2021/2022 na terenie Szkoły Patronackiej – Zespołu Szkół Politechnicznych im. KEN w Łodzi.
Mural swoją treścią powinien nawiązywać do tematyki działalności Grupy Veolia (obejmującej sektory wody, odpadów i energii) i korespondować z jednym z poniższych haseł:
Odnawiamy zasoby świata
Zielona energia
Nowa Energia dla Łodzi
Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 projekty wykonane dowolną techniką (ręcznie lub w programie graficznym) . Należy przesłać je mailowo w formacie pdf lub jpg z dopiskiem „Mural w ZSP” na adres: anna.kuron@veolia.com.
Prace można przesyłać do 6 czerwca 2021 roku.
Laureat I miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 1500 zł oraz możliwość wykonania muralu. Organizator przewiduje przyznanie maksymalnie dwóch nagród dodatkowych w kwocie po 500 zł.
Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 30 czerwca 2021 roku.
Czas przewidziany na realizację zwycięskiego projektu to okres od 1 lipca 2021 roku do 10 sierpnia 2021 roku.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia wraz z klauzulą informacyjną dostępne są na stronie https://energiadlalodzi.pl/konkurs-na-mural-artystyczny/
Biblioteka Narodowa o Konstytucji 3 maja
W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, ustawę zasadniczą. Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 maja 1791 znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.
Biblioteka Narodowa przygotowała kolekcję cyfrową na polona.pl poświęconą Konstytucji 3 maja. Znajdują się w niej m.in. pierwsze wydania, egzemplarz paryskiej edycji tekstu konstytucji, przekłady, opracowania, fotografie. Na szczególną uwagę zasługuje rysunek Jana Piotra Norblina przedstawiający zaprzysiężenie konstytucji.
Pory roku a zdrowie
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Jak nasze ciało rusza na wojnę wiosną i zimą” Jana Stradowskiego, lekarza, a z zamiłowania biologa i przyrodnika.
Focus, 2021, nr 5, s. 14-22
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej
21 kwietnia 2021 roku Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat.
Polacy częściej i chętniej sięgają po książki w formie papierowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).
Najczęściej Polacy sięgają po literaturę sensacyjno-kryminalną (24%), popularną (20%), biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).
Zapoznaj się z Raportem Biblioteki Narodowej.
Sposób na konkursy fotograficzne
Biblioteka szkolna poleca artykuł „ Jak robić zdjęcia, które wygrywają konkursy ”. Rob Read, organizator konkursu fotograficznego, podpowiada jak zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu. W artykule zaprezentowano pięć najczęściej popełnianych błędów przez uczestników konkursów fotograficznych.
Digital Photographer, 2021, nr 1, s. 96-99
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej
Trudna odporność stadna
Biblioteka szkolna poleca artykuł „ Trudna odporność stadna” Ewy Nieckuły, dziennikarki popularyzującej biologię, antropologię i psychologię ewolucyjną.
Focus, 2021, nr 4, s. 28-31
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
Bezpłatny koncert online – Stabat Mater
Polska Opera Królewska w Warszawie zaprasza w Wielki Piątek, 2 kwietnia o godzinie 19.00 na bezpłatny koncert online Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.
Giovanni Battista Pergolesi, przedwcześnie zmarły w wieku 26 lat włoski kompozytor epoki baroku, stworzył arcydzieło, będące opowieścią o Matce Boskiej bolejącej pod krzyżem.
Mimo niewielkiej obsady (sopran, alt, dwoje skrzypiec i basso continuo) dzieło urzeka linią melodyczną i efektownym przebiegiem instrumentalnym. Właśnie ta ujmująca siła ekspresji zapewniła Pergolesiemu wiodące miejsce wśród licznych twórców mierzących się z tematyką religijną.
Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 rok
„Klara i słońce” to pierwsza książka Kazuo Ishiguro, ukazująca się po tym, jak w 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla.
Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia kontynuuje trend fantastyczny i po „Nie opuszczaj mnie”- 2005 (o klonach) i „Pogrzebanym olbrzymie” – 2015 (o średniowiecznej Brytanii pochłoniętej przez mgłę zapomnienia) w najnowszej powieści mierzy się z tematem sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach. „Klara i słońce” to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki, która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?
Jak noblista widzi przyszłość ludzkości? Przekonaj się.
Książka w sprzedaży od 24 marca 2021
Pandemia za rogiem
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Pandemia za rogiem” Ewy Nieckuły, dziennikarki popularyzującej biologię, antropologię i psychologię ewolucyjną.
Focus, 2021, nr 3, s.26-30
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
Polska literatura podstawą gier komputerowych
Czy wiesz który z polskich autorów zainspirował twórców gier komputerowych?
Biblioteka szkolna poleca artykuł na portalu Lubimyczytać.pl.
Jak powstają szczepionki przeciw Cowid-19?
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Jak powstają szczepionki przeciw Cowid-19?”
Focus, 2021, nr 2, s. 6-7
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
Teatr Powszechny online
Teatr Powszechny zaprasza na spektakle online:
„Tango Łódź” – 13, 14, 20 i 21 marca o 19:15 – Spektakl stawia pytania o Łódź. Jaka była? Jaka jest? Czy rzeczywiście – jak mówi jeden z bohaterów spektaklu – „Bóg pokarał to miasto przemysłem”?
„Ferragosto” – 26, 27 i 28 marca o 19:15 – spektakl przedstawia losy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza, eseisty, dziennikarza i emigranta politycznego.
Bilety na spektakle online kosztują symboliczne 20 groszy (na bilecie kupionym online znajduje się dokładna instrukcja, gdzie i jak obejrzeć spektakl). Bilety obowiązują tylko na wybrany termin i godzinę. Spektakl będzie można oglądać tylko w czasie rzeczywistym – nie będzie można go obejrzeć wcześniej ani później. Spektaklu nie można zatrzymać ani przewijać.
Spacer online po obiektach Centralnego Muzeum Włókiennictwa
E-przewodnik za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych przybliża dzieje, elementy architektury i ciekawostki o ponad 20 historycznych obiektach Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego w XIX w. Miasta, na którego historię niewątpliwie wpłynęły losy, dorobek i społeczne zaangażowanie rodziny Geyerów.
Oprócz całego kompleksu Białej Fabryki – najbardziej znanej części spuścizny rodu Geyerów – e-przewodnik prezentuje również dawną Nową Fabrykę, obecnie znaną jako Ogrody Geyera, pobliskie wille mieszkalne rodziny Geyerów i założony przez nich park, któremu w latach 90. ubiegłego wieku nadano im. Władysława Reymonta.
E-przewodnik to także źródło wiedzy o należącym do muzeum Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. W jego obrębie znajdują się drewniane domy przeniesione z różnych stron regionu, stanowiące przykład dawnej unikatowej zabudowy robotniczej, a także Kościół pw. św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej. Prawdziwą perłą architektoniczną jest także opisana w przewodniku, pieczołowicie odrestaurowana willa z Rudy Pabianickiej, dawna letnia posiadłość jednego z łódzkich przemysłowców.
E-przewodnik powstał w ramach projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Biblioteka szkolna poleca artykuł „Terapia na odległość” Ewy Pągowskiej. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie: Czy zdalna pomoc psychologiczna ma sens?
Focus, 2021, nr 1 s. 58-60
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
Secesja – wystawa online
Wystawa prezentowana jest w serwisie Europeana, będącym połączeniem biblioteki cyfrowej, wirtualnego muzealnictwa i archiwum. Stanowi przegląd dzieł sztuki secesyjnej w kontekście historycznym, z akcentem na istotne przykłady stylu. Dzięki niej mamy możliwość poznania narodzin secesji, źródeł jej inspiracji i zgłębienia niezwykłych przejawów stylu w różnych formach wyrazu, począwszy od szkła, przez ceramikę i biżuterię, po architekturę, wystrój wnętrz i reklamę.
Wystawa prezentowana jest w kolejności zagadnień zatytułowanych: Narodziny secesji, Sukces komercyjny, Inspiracja naturą , Kobiety w secesji, Sztuka drukarska, Architektura i wnętrza i Rzemiosło artystyczne.
Darmowy dostęp do platformy Legimi
Biblioteka Miejska w Łodzi oferuje dla swoich czytelników darmowe kody dostępu do platformy Legimi, dzięki którym możliwe jest korzystanie z 60 tysięcy tytułów. Kody można odbierać w dowolnej filii – osobiście lub mailowo.
Każdy czytelnik może otrzymać jeden kod w miesiącu, który będzie ważny przez 30 dni. Dopiero po wykorzystaniu raz otrzymanego kodu można korzystać z następnego. Biblioteka informuje, że kod nie zostanie wydany jeśli konto czytelnicze będzie obciążone zaległościami.
Dostęp do usługi został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Dyrektor z ogłoszenia. Wystawa online
22.01.2021
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego zaprasza na wystawę online „Dyrektor z ogłoszenia” poświęconą sylwetce pierwszego dyrektora biblioteki Jana Augustyniaka w 50. rocznicę śmierci. Jan Augustyniak był wybitnym łodzianinem, twórcą łódzkiego bibliotekarstwa.
Pracownicy i czytelnicy biblioteki zapamiętali go jako człowieka o wielkim sercu, znajdującego czas na prywatne rozmowy z osobami korzystającymi z biblioteki, gotowego zawsze wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących.
Wykład online – 21.01.2021
Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na wykład online „Patrzeć i widzieć”. Autorzy wykładu piszą: „Hasłami przewodnimi spotkania będą analizowanie i patrzenie. Oglądając wybrane dzieła z muzealnej kolekcji badać bowiem będziemy m.in. zagadnienia kompozycji, perspektywy i kolorystyki zastanawiając się, czy i jak konkretne zabiegi zastosowane przez artystę działają na nas –odbiorców. Porozmawiamy też o tym, w jaki sposób patrzymy na obrazy, na czym skupiamy wzrok i dlaczego.”
Wykład 20.01.2021 17:00 – 17:45
Jak się zapisać ?
- Zarezerwuj miejsce wysyłając maila na adres: edu.herbst@msl.org.pl.
- Kup bilet za pomocą platformy internetowej bilety.msl.org.pl. – koszt 1 zł
- Otrzymasz na adres e-mail link do spotkania na platformie ZOOM.
Złote Lwy 2020 dla filmu animowanego
„Złote Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior za obraz filmowy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” .
W konkursie głównym rywalizowało 14 filmów i po raz pierwszy w historii Festiwalu nagrodę główną otrzymała pełnometrażowa animacja nad którą Mariusz Wilczyński, absolwent łódzkiej ASP, reżyser, malarz i scenograf, pracował 14 lat.
To opowieść o czasie i przemijaniu, w którym reżyser powraca do lat dzieciństwa i młodości, spędzonych w Łodzi. Głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek i Barbara Krafftówna.
Teatr Nowy online
Teatr Nowy zaprasza online na:
Miniatury teatralne
„Opowieści z Baru Kokos”
Cykl zabawnych miniatur teatralnych zrealizowanych w oparciu o satyryczne teksty Anatola Potemkowskiego w reżyserii Macieja Wojtyszki.
Monodramy
„Amant na czerwonym dywanie”
Autorski spektakl Wojtka Oleksiewicza Cztery opowiadania. Cztery niezależne historie. Cztery pary i ich cztery problemy.
„Ostatnie słowo”
Monodram Wojciecha Bartoszka jest adaptacją opowiadania Sławomira Mrożka „Ostatnie słowo”.
„Bogom nocy równi”
Spektakl opowiada o działaniu polskiego agenta wywiadu na pograniczu polsko-sowieckim. Oparty jest na mającej autobiograficzny charakter książce Sergiusza Piaseckiego „Bogom nocy równi”.
Spektakle
„Kościuszko. Ostatnia bitwa”
Spektakl opisuje wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, od upadku insurekcji z 1794. Przedstawiona w nim teza może wydać się kontrowersyjna: na ile można zrezygnować z własnych ideałów i metod ich realizacji, aby ocalić to co stanowi sens i generalny punkt odniesienia dla tychże właśnie ideałów?
„Kobro” – w przygotowaniu.
Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki związanej z Łodzią zostanie tym razem pokazana oczami córki, Niki. Za próbą rozrachunku dziecka z rodzicami kryją się pytania o cenę, jaką płaci artysta, gdy tworzy, o to czy połączenie działalności artystycznej z życiem prywatnym jest możliwe.
V edycja plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku
Biblioteka szkolna zachęca do głosowania w ogólnopolskim plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku, odbywającym się z inicjatywy Wydawnictwa Naukowego PWN. Ma on na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
Swoje propozycje słów konkursowych można zgłaszać do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej słownika języka polskiego sjp.pwn.pl.
Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia 2020 roku.
Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Tę wyjątkową listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniana jest istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Regulamin
Organizator plebiscytu – Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Niedożywienie z przekarmienia
Biblioteka szkolna poleca artykuł „ Niedożywienie z przekarmienia” Jana Stradowskiego, lekarza.
Focus, 2020, nr 12 s. 28
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
BookTarg – II edycja 12-18.11.2020
ŁĄCZĄ NAS KSIĄŻKI
9 bloków tematycznych, 56 spotkań!
Harlan Coben, Camilla Läckberg, Guillaume Musso i inni…
Między 12 -18 listopada odbywać się będzie II edycja BookTargu, wielkiego wirtualnego święta książek. Organizatorzy – Allegro, Lubimyczytać.pl oraz Legimi – zapraszają do udziału w spotkaniach autorskich oraz korzystania z licznych książkowych promocji, przygotowanych specjalnie na tę okazję.
BookTarg podzielony jest na bloki tematyczne: epicki, kryminalny, fantastyczny, romantyczny, publicystyczny, translatorski, branżowy, filmowy oraz dziecięco-młodzieżowy.
Wydarzenia odbywać się będą online wg harmonogramu.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie!
Jubileusz 75-lecia Teatru Powszechnego w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi powstał w 1945 roku przy ulicy Legionów (a dawniej ulicy Obrońców Stalingradu) i od 75 lat nieprzerwanie gra dla swoich widzów. Działalność zainaugurował premierą sztuki Wsiewołoda Iwanowa„Partyzant”. Jego artystyczne oblicze kształtowali kolejni jego Dyrektorzy.
Teatr Powszechny w Łodzi otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Oprócz tego 25 odznaczeń otrzymali zarówno aktorzy, jak i „ludzie cienia”, czyli osoby, które nie wychodzą do braw, ale dzięki nim Teatr działa – rzemieślnicy teatralni, garderobiana, akustyk, oświetleniowiec, pracownicy zajmujący się marketingiem i sprzedażą.
Prezentacja zespołu i nagrodzonych na YouTube i stronie Teatru Powszechnego.
V Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego – transmisja live!
Festiwal jest dużym wydarzeniem cyklicznym poświęconym dorobkowi artystycznemu wybitnego autora polskiej piosenki. Festiwal gości zarówno młodych, debiutujących aktorów i wokalistów, czołowych artystów scen polskich, jak i postaci ze świata sztuki. W ramach Festiwalu artyści wykonują utwory Wojciecha Młynarskiego na swój indywidualny sposób.
Ze względów epidemiologicznych organizatorzy przenieśli Festiwal do Internetu dając wszystkim możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Transmisja live z finału V Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego
rozpocznie się 7.11.2020 r. o godz. 19.00.
Lista tegorocznych finalistów dostępna jest na oficjalnej stronie Festiwalu.
Festiwal Kryminału online
III Festiwal Kryminału zrealizowany zostanie online w dniach 17-26 listopada 2020 roku. Dedykowany jest miłośnikom kryminału. Promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych.
W ramach Festiwalu Poleski Ośrodek Sztuki filia „Karolew” zaprasza :
17.11 (wtorek) o godz. 18 na spotkanie z spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i prezentację najnowszej książki „Szybki szmal”. Prowadzenie-Andrzej Rostocki.
18.11 (środa) o godzinie 18 na spotkanie z Mariuszem Czubajem i prezentację najnowszej książki „Cios kończący”. Prowadzenie – Dorota Samborska.
23.11 (poniedziałek) o godzinie 18 na spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i prezentacja najnowszej książki „Kwestia ceny”. Prowadzenie – Maria Berkan-Jabłońska.
26.11 (czwartek) o godzinie 18 na spotkanie z Piotrem Sowińskim i prezentacja najnowszej książki „Łowcy”. Prowadzenie – Marcin Filipowicz.
Więcej w kalendarzu wydarzeń Poleskiego Ośrodka Sztuki filia „Karolew”.
Pięć apetytów człowieka
Biblioteka szkolna poleca artykuł „ Pięć apetytów człowieka ” Moniki Selimi, dietetyczki i dziennikarki.
Focus, 2020, nr 10, s. 28-31
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
II edycja Nocy Księgarń: 15-17 października 2020
Już wkrótce w ponad 100 księgarniach w całej Polsce odbędzie się druga edycja akcji Noc Księgarń. To wielkie wydarzenie czytelnicze, w którym przewidziano zarówno wydarzenia dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. Zaplanowano ponad 200 wydarzeń i dziesiątki spotkań z autorami książek.
W „Nocy Księgarń” wezmą udział cenieni pisarze, artyści, twórcy książki dziecięcej, a także debiutanci i lokalni autorzy. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak czy Kamil Janicki.
Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną festiwal Noc Księgarń 2020 odbędzie się jedynie za pośrednictwem Internetu. Przez cztery wieczory, od 14 do 17 października, organizatorzy będą nadawać prosto z księgarń! W programie wydarzeń znaleźć można informacje o transmisjach i wydarzeniach w formie wirtualnej.
Organizator Nocy Książek – dystrybutor książek OSDW Azymut, promuje również kampanię „Książka na telefon”, której celem jest wsparcie lokalnych księgarni.
Wirusy służą człowiekowi
Biblioteka szkolna poleca artykuł „ Wirusy służą człowiekowi ” Marcina Powęski, biologa i dziennikarza.
Focus, 2020, nr 6-7, s. 28-33
Czasopismo dostępne w bibliotece szkolnej.
Cyfrowe Archiwum Łodzian
Miastograf.pl to cyfrowe archiwum materiałów o Łodzi, zawierające pamiątki pochodzące ze zbiorów prywatnych łodzian oraz z doniesień prasowych.
Można tu znaleźć zdjęcia zmieniającego się miasta, ciekawe wycinki prasowe przyporządkowane do konkretnych adresów na mapie oraz fragmenty historii mówionych.
Celem portalu jest dokumentowanie zarówno życia codziennego, jak i ważnych wydarzeń z przeszłości widzianych oczami mieszkańców.
Na Miastografie można:
przeglądać tysiące materiałów o Łodzi dzięki rozbudowanej wyszukiwarce oraz przypisaniu treści do mapy;
znaleźć informacje o swojej dzielnicy, okolicy, a może i rodzinie; dodawać własne zdjęcia, zaznaczać je na mapie i tworzyć swoją historię z miastem w tle;
tworzyć własne kolekcje materiałów o swojej ulicy, osiedlu, rodzinie;
poznać wspomnienia łodzian i umówić się na nagranie wspomnień własnych, członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół.
Pomysłodawcą strony jest Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie. Stowarzyszenie od wielu lat zajmuje się historią Łodzi. Gromadzi historie mówione, dokumentując wspomnienia mieszkańców. Prowadzi również badania naukowe nad historią Łodzi i rozpowszechnia wiedzę o jej przeszłości w formie spotkań, wystaw czy gier miejskich. Jest organizatorem festiwalu “Miastograf”, popularyzującego wśród łodzian zainteresowanie własnym miastem.
Teatr Powszechny – transmisja spektaklu
1 czerwca o 21:00 w Teatrze Telewizji na żywo z Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi transmitowana będzie komedia Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć”. Będzie to pierwszy w Polsce w czasie pandemii Teatr Telewizji na żywo.
„Wykapany zięć” pokazuje perypetie współczesnej polskiej rodziny i międzypokoleniowe zgrzyty. Ukazuje, jak silna jest potrzeba znalezienia prawdziwej miłości i bliskości. Spektakl przedstawia świat współczesnego polskiego blokowiska, wykorzystując do tego konwencję komiksowego skrótu.
Bohaterowie „Wykapanego zięcia” to popularne komediowe typy: dziewczyna szukająca męża, przyszły pan młody, rodzice, babcia, stróż…
Ogólnopolski konkurs plastyczny „Człowiek w ruchu”
Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach wydłużył termin nadsyłania prac plastycznych na 20 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Człowiek w ruchu” do 15 czerwca 2020 r.
W konkursie udział wziąć może młodzież w wieku do 19 lat. Maksymalny format prac to A3. Prace powinny być wykonane jedynie w technice płaskiej (malarstwo, rysunek, grafika).
Jeden autor może nadesłać jedną pracę.
Organizator oczekuje jak najwięcej radości, żywiołowości i wyobraźni w nadesłanych pracach, prezentacji własnego świata barw i form plastycznych.
Dzień Teatru Publicznego 2020
W ramach Dnia Teatru Publicznego 2020 Teatr Narodowy w Warszawie proponuje wirtualne spotkania z polską poezją z przestrzeni kilku wieków w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego.
Niepublikowane wcześniej filmy z interpretacjami polskiej poezji pokazywane będą do 23 maja 2020 roku na stronie internetowej Teatru Narodowego (Cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier), a także na profilach w portalach społecznościowych Teatru: Facebook oraz Instagram.
Przedstawienia Teatru Narodowego online
Teatr Narodowy w Warszawie rekomenduje realizacje Teatru Telewizji i rejestracje spektakli Teatru Narodowego ze zbiorów NINATEKA.pl.
Szeroki wybór obejmuje mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta, a także wybitne realizacje twórców młodszego pokolenia.
Rekomendacje Teatru dla:
HAMLETA Stanisława Wyspiańskiego w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego
MSZY ZA MIASTO ARRAS Andrzeja Szczypiorskiego, monodram Janusza Gajosa
MIŁOŚCI NA KRYMIE Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego
KOSMOSU Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego
ŚLUBÓW PANIEŃSKICH Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta
UDRĘKI ŻYCIA HANOCHA LEVINA w reżyserii Jana Englerta
DAILY SOUP AMANITY MUSKARII w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
POŻEGNANIA wg Stanisława Dygata w reżyserii Agnieszki Glińskiej
MROKU Mariusza Bielińskiego w reżyserii Artura Tyszkiewicza
PCHŁY SZACHRAJKI Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk
Wirtualne Targi Książki
Od 20-26 maja Empik zaprasza na Wirtualne Targi Książki. To cały tydzień premier, nowości i spotkań z autorami przy wirtualnych stoiskach wydawców. Nie zabraknie też licznych rabatów przy zakupach książek.
To wydarzenie skupiające wszystkie najważniejsze premiery książkowe tej wiosny. Czytelnicy będą mogli w bezpiecznej przestrzeni zacisza domowego spotkać się z polskimi i zagranicznymi autorami, zakupić wyczekiwane tytuły w wersji papierowej lub cyfrowej. Dostępne będą specjalne okazje cenowe i rabaty sięgające nawet do 65%.
Podczas Targów organizowanych przez Empik będzie można w wirtualnej przestrzeni spotkać się m.in. z: Martą Dymek, Adamem Wajrakiem, Beatą Pawlikowską, Katarzyną Bonda, Januszem L. Wiśniewskim, Alkiem Rogozińskim, Pauliną Młynarską, Manuelą Gretkowską, Janiną Bąk, Magdaleną Witkiewicz, Markiem Krajewskim i Nelą Małą Reporterką. Obecni będą też: Andrew Sean Greer, Brandon Mull, Dmitry Glukhovsky, Andre Aciman i Regina Brett i wielu innych.
Spotkanie autorskie
Empik zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline.
14 maja o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Dianą Brzezińską, promujące jej nową książkę „Obiecasz mi” (Wydawnictwo Otwarte). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. „Obiecasz mi” to trzecia część bestsellerowej serii kryminalnej o losach podkomisarza Krystiana i profilerki Ady.
Inna niż wszystkie dotąd Noc Muzeów w Łodzi
Ze względów sanitarno-epidemiologicznych łódzka edycja wydarzenia odbędzie się w Internecie.
16 maja (sobota) na profilu Łodzi na Faceobook’u facebook.com/lodzpl będzie można zobaczyć m.in. transmisje live oraz specjalnie przygotowane materiały filmowe.
Do na co dzień niedostępnych miejsc wszyscy zainteresowani będą mogli także zajrzeć odwiedzając witryny www i profile poszczególnych muzeów i instytucji.
Łódzka noc muzeów online potrwa ponad 12 godzin i zgromadzi kilkudziesięciu partnerów.
W ofercie znaleźć będzie można m.in.:
ZDJĘCIA 360 Z NAJPIĘKNIEJSZYCH WNĘTRZ
ATLAS NOWOCZESNOŚCI W MS2
REMONTOWANE WNĘTRZA PAŁACU IZRAELA POZNAŃSKIEGO
GABINET ILUZJI OPTYCZNYCH
Krzysztof Babij z Biura Promocji i Nowych Mediów Urzędu Miasta Łodzi zapowiada:
„Online będzie można też zwiedzać zagraniczne muzea, które przygotują specjalne materiały i pozdrowienia dla łodzian. Odwiedzimy między innymi instytucje kultury z naszych miast partnerskich: Tampere, Stuttgartu Gratz’u. Szykujemy także niespodziankę z odległego Meksyku.”
Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii
Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii to akcja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Biblioteka zachęca do spisywania swoich przeżyć, doznań i reflekcji związanych z życiem w czasie pandemii. Formę, objętość czy gatunek literacki zapisków biblioteka pozostawia do wyboru czytelnikom. Teksty mogą dotyczyć konkretnych wydarzeń, osób lub życia w okresie kwarantanny. W tym względzie biblioteka pozostawia uczestnikom pełną dowolność.
Akcja skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców województwa łódzkiego i przebiegać będzie w dwóch etapach:
etap pierwszy od 04.05-31.12.2020 r. – nadsyłanie tekstów do biblioteki.
etap drugi – I kwartał roku 2021 – opracowanie tekstów i publikacja w formie książki elektronicznej na stronie internetowej biblioteki.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej WBP.
#premieraonline
Empik zaprasza 7 maja o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem, połączone z premierą książki „Cham z kulą w głowie” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Streaming ze spotkania będzie dostępny na Facebook.com/empikcom.
„Cham z kulą w głowie” to epicka powieść, utrzymana w klimacie kryminału noir. Drugiej wojny światowej nie było. Warszawa nigdy nie została zniszczona… Ale nagle świat zaczyna pogrążać się w chaosie.
METROPOLITAN OPERA
Nowojorska Metropolitan Opera codziennie udostępnia bezpłatne retransmisje wybranych spektakli, prezentowanych wcześniej w ramach cyklu „The Met: Live in HD”. W tym tygodniu emitowane są spektakle o wyjątkowo dużej różnorodności stylów muzycznych i epok. Od „Wesela Figara” W. A. Mozarta aż po operę współczesnej fińskiej kompozytorki Kaija Saariaho „L’amour de loin” („Miłowanie z oddali”). Największą atrakcją jest „Cyganeria” G. Pucciniego z 1977 r. z udziałem Luciana Pavarottiego i Renaty Scotto w rolach Rudolfa i Mimì.
Empik zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline.
5 maja o godz. 18:00, dzień przed wydaniem nowej książki, mistrz thrillerów psychologicznych Wojciech Chmielarz opowie o pracy nad książką. Zdradzi, czego po jego najnowszej opowieści mogą spodziewać się czytelnicy.
Rozmowę, tłumaczoną również na język migowy, poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
Streaming ze spotkania będzie dostępny na Facebook.com/empikcom.
Quiz
Onet KULTURA zaprasza do zabawy.
Rozpoznasz dzieło sztuki po jego fragmencie?
Sprawdź swoją wiedzę z dziedziny malarstwa.
SeparatedLife – wirtualny spektakl
Na Międzynarodowy Dzień Tańca Teatr Wielki w Łodzi przygotował wirtualny spektakl baletowy.
Premiera online 29 kwietnia o godzinie 18:00.
Choreografię przygotował Grzegorz Brożek. Muzykę specjalnie skomponował Cezary Kurowski z wokalizą Olgi Maroszek. Wystąpi 36 artystów Teatru Wielkiego w Łodzi.
Kompozytor tak mówi o projekcie tanecznym łódzkich artystów:
„SeparatedLife jest ilustracją tego, jak ludzie reagują na stan zagrożenia, tego, że każdy jest inny, że każdy ma swój sposób radzenia sobie z pandemią… Każdy z ruchów tancerzy jest tutaj wartością symboliczną”.
Wystawa Michała Batorego online
Z racji wprowadzenia stanu epidemii nie można oglądać długo zapowiadanej wystawy Michała Batorego, jednego z najwybitniejszych współczesnych plakacistów na świecie. Na szczęście jego przejmujące prace, które zawisły w Muzeum Fabryki w Manufakturze w Łodzi, można oglądać w serwisie You Tube. A po otwarciu placówki – do 31 maja.
Anna Mokrosińska, dyrektor Muzeum Fabryki tak o niej mówi: „Ta wystawa jest niezwykła ze względu na sposób ekspozycji, jak i formaty prac. Całość jest naprawdę przejmująca i wspaniale wypełnia potrzebę obcowania ze sztuką. Szkoda byłoby zamknąć te prace na cztery spusty” .
To miała być największa dotychczasowa wystawa Michała Batorego. Prace planowano pokazać szerokiej publiczności w czterech łódzkich przestrzeniach: Muzeum Fabryki, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Alliance Française Łódź, oraz Galerii Ultramaryna. Artysta sam zdecydował, które prace zawisną w Muzeum Fabryki.
Michał Batory jest wybitnym plakacistą, prezentował swoje prace na całym świecie, m.in.: w Meksyku, Izraelu, Chinach, Kanadzie, Ekwadorze. Jest też laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2010 roku triumfował na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku gdzie doceniono jego plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam”. Jest też autorem koncepcji graficznej okładki bestsellera tegoż autora – „Jedenaście minut”.Michał Batory tworzy plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla najważniejszych festiwali we Francji, ale także w wielu innych krajach, w Belgii, Szwajcarii, Film z wystawy można oglądać w serwisie YouTube
Ogólnopolska akacja czytelnicza Czytaj PL
W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej CZYTAJ PL przygotowano 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków!
Specjalnej edycji akcji Czytaj PL towarzyszy hasło #PolećDalej!
Na trudny czas kwarantanny przygotowano 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków! Akcja trwa od 15 kwietnia do 3 maja!
Lista dostępnych książek.
Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2013. Nasza szkoła na jesieni tego roku szkolnego po raz pierwszy wzięła udział w tym projekcie („Upoluj swoją książkę” – 30.11.2019)
Biblioteka Miejska w Łodzi
Biblioteka Miejska w Łodzi uruchomiła usługę Legimi – czyli dostęp do ponad 60 000 e-booków. Łodzianie mogą bezpłatnie skorzystać z wykupionego przez Bibliotekę abonamentu – wystarczy tylko pobrać kod dostępu.
Kody wysyłane są drogą elektroniczną. Aktywowany kod zapewnia dostęp do Legimi przez 30 dni. Ważne, aby kod aktywować nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym się go otrzymało – w przeciwnym wypadku straci swoją ważność.
Kody są wydawane WYŁĄCZNIE zarejestrowanym czytelnikom i tylko mieszkańcom Łodzi. Procedura rejestracji opisana jest na stronie Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Jedno Miasto. Jedna Biblioteka. Jedna karta biblioteczna.
Biblioteka Miejska w Łodzi to stosunkowo nowa instytucja kultury na mapie naszego miasta. Działa od 1 stycznia 2018 roku. Powstała z połączenia pięciu publicznych bibliotek dzielnicowych. W skład Biblioteki Miejskiej w Łodzi weszły: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Bałuty, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Śródmieście oraz Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew oraz ich 73 filie.
Od stycznia 2019 roku do wszystkich bibliotek obowiązuje jedna Łódzka Karta Biblioteczna, zwana „Fiszką”. „Fiszka” ma uwzględniać potrzeby różnych grup odbiorców – karta różowa dedykowana jest dzieciom w wieku 0-4 lata, niebieska – czytelnikom w wieku 4-18 lat, czarna zaś osobom dorosłym.
„Fiszka” uprawnia także do zniżek na oferty partnerów Biblioteki: miejskich instytucji kultury i podmiotów komercyjnych, których lista jest sukcesywnie uzupełniana i zamieszczana na stronie Biblioteki.
Biblioteki posiadają również wspólny katalog on-line i korzystają z jednego kalendarza wydarzeń. Nowy katalog Biblioteki Miejskiej ma umożliwić przeglądanie i zamawianie książek oraz multimediów dostępnych we wszystkich filiach Biblioteki, w tym natychmiastowy dostęp do zasobów on-line.
Serwis informacyjny CULTURE
Culture.pl to serwis informujący o najważniejszych zjawiskach i tendencjach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o twórcach i dziełach.
Serwis podzielony jest na kategorie: architektura, design, film, literatura, muzyka, sztuki wizualne. Całość dopełnia „Indeks twórców i dzieł”.
Na Culture.pl publikowane są na bieżąco recenzje, analizy i omówienia autorstwa dotyczące profesjonalistów fascynujących się historią i socjologią kultury, estetyką i poszczególnymi dziedzinami twórczości.
Portal Culture.pl prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza.
Warto przeczytać m.in. artykuł „Murale – miejskie malarstwo” , w którym historyczka architektury Anna Cymer pisze m.in. o Łodzi, jako mieście murali i prezentuje mural Bruno Althamera przedstawiający portret zmarłej piosenkarki Kory Jackowskie j(Warszawa. Artysta tak zaprojektował mural, aby korona drzewa tworzyła fryzurę artystki, dzięki czemu dzieło zmienia się wraz z porami roku.
Kultura online
MUZYCZNY WIRTUALNIE
Teatr Muzyczny w Łodzi zapowiada na swojej stronie: „WYJĄTKOWE SYTUACJE WYMAGAJĄ WYJĄTKOWYCH ROZWIĄZAŃ. TO MY PRZYJDZIEMY DO CIEBIE.”
Teatr proponuje udział w cyklu koncertów online.
Wirtualne spacery
MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza do Muzeum on-line.
Wielu prezentowanym dziełom towarzyszą opisy historyków sztuki. O niektórych z nich opowiadają też sami artyści.
Ponadto w dziale TEORIA umieszczone zostały różnorodne materiały, które uzupełniają dzieła sztuki o narracje, tłumaczące ich konteksty. Np.: „Przewodnik po sztuce”- seria krótkich filmów, w których artysta Zbigniew Libera opowiada o twórczości i życiu artystów kluczowych dla tożsamości Muzeum Sztuki w Łodzi.
ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU
Zamek Królewski na Wawelu umożliwia zajrzenie do swoich wnętrz publikując serię filmów „Przez dziurkę od klucza”, w których kustosze zamku zabierają widzów do niedostępnych na co dzień wawelskich wnętrz i ciekawie opowiadają o jego zbiorach.
MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
Online dostępny jest wirtualny spacer po wystawie stałej podzielonej tematycznie na: Żydowskie kobiety, Tysiąc lat w godzinę, Życie religijne, Śladami jidysz.
OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA
Na stronie Ogrodu Botanicznego w Łodzi i Palmiarni pojawiać się mają linki zapraszające do udziału w spacerach online po Ogrodzie i Palmiarni.
Literacka Mapa Województwa Łódzkiego
Biblioteka szkolna poleca projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi im. Józefa Piłsudskiego Literacka Mapa Województwa Łódzkiego.
Na interaktywnej mapie województwa łódzkiego prezentowane są ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali.
Ponadto mapa przedstawiała pomniki, tablice pamięci i inne zabytki kultury związane z twórcami, a także ulice, place, parki, instytucje czy wydarzenia kulturalne nazwane ich imieniem.
Literackia Mapa Województwa Łódzkiego ukazuje także miejsca siedzib muzeów literackich, izb pamięci, działalności grup i stowarzyszeń literackich.
Celem projektu jest ukazanie ciekawych miejsc, obiektów, a także instytucji i organizacji literackich działających na terenie województwa łódzkiego.
Mapa jest aktualizowana i uzupełniana. Twórcy projektu zapraszają do jej współtworzenia.