Biblioteki stacjonarne

Od 28 listopada biblioteki publiczne i naukowe mogą ponownie udostępniać zbiory, pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i 15 metrów kwadratowych powierzchni na osobę. Zakaz udostępniania przez nie zbiorów obowiązywał od 7 listopada.

Biblioteka Miejska w Łodzi
FILIE – adresy
Szuflandiasamoobsługowa wypożyczalnia 24/7 – Rynek Manufaktury (przy wejściu do kina)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Łódź, ul. Gdańska 100/102

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego
Łódź, ul. Wólczańska 202

Łódzka Akademicka Sieć Biblioteczna

Biblioteki cyfrowe

Wolne lektury

Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad  5500 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej. W zasobach biblioteki znajdują się również utwory, które autorzy lub spadkobiercy praw udostępnili na jednej z wolnych licencji: CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 lub Licencji Wolnej Sztuki 1.3.

Wolne Lektury są projektem fundacji Nowoczesna Polska,  realizowanym we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Informacje pochodzą ze strony Wolne Lektury.

Lektury.gov.pl

Lektury.gov.pl to serwis, który zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na stronie można znaleźć podział lektur na szkołę podstawową ( klasy 1-3 ; 4-6 ; 7-8) i liceum (poziom podstawowy i poziom rozszerzony).

Polona

Biblioteka cyfrowa Polone to cenne źródło książek drukowanych, manuskryptów, opracowań i wielu innych materiałów, które mogą być dla Was przydatne (nie tylko w sytuacji czasowego ograniczenia pracy stacjonarnej bibliotek).
Jest to obecnie największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z trzech największych tego typu w Europie.
Polona zawiera m.in. 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
POLONA to także:
Panel Prasy – zdigitalizowana prasa prezentowana jest nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób poprzez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
Panel Instytucji – instytucje kultury w porozumieniu z BN (Biblioteką Narodową) publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.
Dostęp do Polony jest BEZPŁATNY.

Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej

Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej działa przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (Łódź, ul. Gdańska 100/102).

W Bibliotece gromadzone są dokumenty związane z regionem – ziemią łódzką. Ponadto w bibliotece publikowane są tematyczne wystawy online.
Kolekcje:
Główna kolekcja to Materiały Regionalne – kolekcja obejmuje dokumenty dotyczące Łodzi i regionu. W pierwszej kolejności w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej publikowane są archiwalne czasopisma, ikonografia, książki oraz mapy.
Kultura +
Książki
Czasopisma
Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Informacje pochodzą ze strony Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej.

NINATEKA

Codziennie o godz. 20.00 na stronie głównej Ninateki odbywają się pokazy fabuł, dokumentów i spektakli pod hasłem „Zostań w domu z Ninateką”.

NINATEKA to wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii i zajęć rozszerzających wiedzę o muzyce, filmie i teatrze.

Kategorie materiałów audiowizualnych:
Film (fabuły, animacje, bajki, dokumenty, filmy eksperymentalne, o filmie);
Teatr (spektakle, opera, słuchowiska, taniec, o teatrze);
Muzyka (koncerty, muzyka poważna, muzyka ludowa, muzyka popularna, o muzyce) ;
Sztuka (architektura, fotografia, performans, wideo-art., wystawy, o sztuce);
Literatura (słuchowiska, poezja, proza, dramat, o literaturze);
Publicystyka (audycje radiowe, debaty i konferencje, historia i polityka, rozmowy, wydarzenia, program tv).
W znalezieniu interesujących  materiałów pomagają filtry EDU – używając ich można wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.

Selekcji materiałów do NIANIOTEKI dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Partnerami są m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna imienia Leona Schillera w Łodzi oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Założenie darmowego konta EDU pozwala na darmowe wykorzystanie materiałów.
Konto EDU jest skierowane do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE. Dodatkowo posiadacz konta zyskuje również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową. 

Aby założyć konto EDU, należy się zarejestrować (opcja nie mam jeszcze konta), a następnie po zalogowaniu zmienić tryb konta na konto dla nauczyciela lub ucznia i wypełnić formularz rejestracyjny.