Biblioteki stacjonarne
Biblioteka Miejska w Łodzi
FILIE – adresy
Szuflandia – samoobsługowa wypożyczalnia 24/7 – Rynek Manufaktury (przy wejściu do kina)
Aplikacja Biblioteki Miejskiej Łodzi – szybki dostęp do swojego konta i wiele innych korzyści
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Łódź, ul. Gdańska 100/102
Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego
Łódź, ul. Wólczańska 202
Łódzka Akademicka Sieć Biblioteczna
Biblioteki cyfrowe
Wolne lektury
Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 5900 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Misją serwisu jest umożliwianie korzystania z dóbr kultury wszystkim, niezależnie od wieku, pochodzenia, zamożności czy odległości od najbliższej biblioteki.
Dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.
Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej. W zasobach biblioteki znajdują się również utwory, które autorzy lub spadkobiercy praw udostępnili na jednej z wolnych licencji: CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 lub Licencji Wolnej Sztuki 1.3.
Wolne Lektury są projektem fundacji Nowoczesna Polska, realizowanym we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Informacje pochodzą ze strony Wolne Lektury.
Lektury.gov.pl
Lektury.gov.pl to serwis, który zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na stronie można znaleźć podział lektur na szkołę podstawową ( klasy 1-3 ; 4-6 ; 7-8) i liceum (poziom podstawowy i poziom rozszerzony).
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej zawiera znaczące utwory literatury polskiej wolne od praw autorskich i jest dostępna bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Poszczególne teksty utworów literackich prezentowane są w całości. Użytkownik znajdzie tu alfabetyczny indeks autorów, tytuły w porządku chronologicznym, noty biograficzne i ilustracje z zakresu literatury i kultury.
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej została zrealizowana przez Uniwersytet Gdański w ramach projektu UNESCO „Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata”.
Staropolska
Staropolska to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Jego zasadniczą częścią jest BIBLIOTEKA UTWORÓW staropolskiego piśmiennictwa z okresów średniowiecza, renesansu i baroku oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Można zapoznać się tu z utworami Mikołaja Reja, Szymona Szymonowica, Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna i wielu innych pisarzy i poetów.
Zawiera również inne ciekawe działy jak np.:
KONTEKSTY – gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce.
TRADYCJA – bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.
LINKI- zakładka oferuje dostęp do najważniejszych światowych bibliotek, portali i stron WWW o pokrewnej tematyce.
Integralną część serwisu stanowi SŁOWNIK STAROPOLSKI, ściśle skorelowany z zasobem tekstów zgromadzonych na stronach Staropolskiej.
Europeana
Europeana (bilioteka cyfrowa, wirtualne muzealnictwo i archiwum) udostępnia zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki. Użytkownicy mają dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych (książek, muzyki, dzieł sztuki i innych) z narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomagają w poszukiwaniach potrzebnych treści. Wszystkie zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Biblioteka udostępnia też w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierające również dzieła chronione prawami autorskimi, a także dostęp do EUscreen – bazy filmów o tematyce kulturalnej. Współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie. Została otwarta 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE: i2010 na rzecz bibliotek cyfrowych.
Polona
Biblioteka cyfrowa Polona to cenne źródło książek drukowanych, manuskryptów, opracowań i wielu innych materiałów, które mogą być dla Was przydatne (nie tylko w sytuacji czasowego ograniczenia pracy stacjonarnej bibliotek).
Jest to obecnie największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z trzech największych tego typu w Europie.
Polona zawiera m.in. 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
POLONA to także:
Panel Prasy – zdigitalizowana prasa prezentowana jest nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób poprzez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
Panel Instytucji – instytucje kultury w porozumieniu z BN (Biblioteką Narodową) publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.
Dostęp do Polony jest BEZPŁATNY.
Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej
Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej działa przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (Łódź, ul. Gdańska 100/102).
W Bibliotece gromadzone są dokumenty związane z regionem – ziemią łódzką. Ponadto w bibliotece publikowane są tematyczne wystawy online.
Kolekcje:
Główna kolekcja to Materiały Regionalne – kolekcja obejmuje dokumenty dotyczące Łodzi i regionu. W pierwszej kolejności w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej publikowane są archiwalne czasopisma, ikonografia, książki oraz mapy.
Kultura +
Książki
Czasopisma
Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Informacje pochodzą ze strony Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej.
NINATEKA
NINATEKA to wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii i zajęć rozszerzających wiedzę o muzyce, filmie i teatrze.
Kategorie materiałów audiowizualnych:
Film (fabuły, animacje, bajki, dokumenty, filmy eksperymentalne, o filmie);
Teatr (spektakle, opera, słuchowiska, taniec, o teatrze);
Muzyka (koncerty, muzyka poważna, muzyka ludowa, muzyka popularna, o muzyce) ;
Sztuka (architektura, fotografia, performans, wideo-art., wystawy, o sztuce);
Literatura (słuchowiska, poezja, proza, dramat, o literaturze);
Publicystyka (audycje radiowe, debaty i konferencje, historia i polityka, rozmowy, wydarzenia, program tv).
W znalezieniu interesujących materiałów pomagają filtry EDU – używając ich można wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.
Selekcji materiałów do NIANIOTEKI dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Partnerami są m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna imienia Leona Schillera w Łodzi oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.
Założenie darmowego konta EDU pozwala na darmowe wykorzystanie materiałów.
Konto EDU jest skierowane do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE. Dodatkowo posiadacz konta zyskuje również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową.
Aby założyć konto EDU, należy się zarejestrować (opcja nie mam jeszcze konta), a następnie po zalogowaniu zmienić tryb konta na konto dla nauczyciela lub ucznia i wypełnić formularz rejestracyjny.
Fototeka
Fototeka prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Zdjęcia opatrzone są opisem zawierającym: tytuł i rok produkcji filmu, nazwiska reżysera i osób widocznych na zdjęciu, ich funkcje i role, słowa kluczowe, właściciela autorskich praw majątkowych, autora zdjęć itd. Wszystkie zdjęcia prezentowane w serwisie są opatrzone logo Filmoteki Narodowej i mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie dozwolonego użytku osobistego i innych licencji ustawowych określonych w przepisach dotyczących ochrony praw autorskich.