WARSZTAT 2
Pakowanie prezentów na gwiazdkę
Kupiliśmy prezent i co dalej? Możemy zapakować go w gotową torbę prezentową lub pudełko. Ale możemy też bardziej spersonalizować opakowanie i spowodować, że będzie one jedyne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Czy warto? Tak! Osoba obdarowana doceni zaangażowanie i poczuje się wyjątkowo. Jeśli więc chcesz obdarować bliską Ci osobę świątecznym upominkiem zatroszcz się również o jego oprawę. Opakowanie prezentu nie musi być pokazem artystycznych zdolności, ważne, żeby było wykonane z miłością i czułością. Paczka prezentowa może przejąć również funkcję kartki pocztowej, na której napiszesz słowa podziękowania, wparcia lub przeprosisz za złe chwile. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i kreatywność.
Do dzieła!
Do pakowania prezentów można użyć gotowych elementów, które dostępne są w sklepach z artykułami papierniczymi i akcesoriami do scrapbookingu lub wykorzystać to, co znajdziemy w domu, ogrodzie, parku… Do ozdabiania paczek prezentowych można użyć stare kartki świąteczne, skrawki papierów, kartony, szyszki, guziki, wstążki i sznurki, elementy popsutych dekoracji, okienka kartonowe, które pozostają po rozpakowaniu elementów gier planszowych itd. Do łączenia elementów papierowych, metalowych, drewnianych i innych znakomicie sprawdzi się niedrogi klej magiczny introligatorski, dostępny na stoiskach papierniczych. Przydatne mogą okazać się też dziurkacze ozdobne.
Galeria pomysłów
Biblioteka szkolna przygotowała kilka przykładów kreatywnego pakowania prezentów, które mogą Cię zainspirować do tworzenia własnych kompozycji.
Wzór 1 „Kartonowa bombka”
Wielkość poszczególnych elementów dekoracyjnych należy dostosować do wielkości paczki prezentowej.
Potrzebne materiały
klej
samoprzylepne kosteczki dystansowe (możemy sami je wykonać wycinając z grubego kartonu małe kwadraciki i sklejając je ze sobą do uzyskania odpowiedniej wysokości)
osiem kółek z kolorowego kartonu – należy zgiąć je na pół, a następnie doklejać kolejne połówki do uzyskania efektu połowy bombki
pasek papieru z imieniem obdarowanego (papier standardowej grubości, taki jak używany na co dzień do drukarki) – boki pasków należy zrolować
dwa kółka kartonowe ze świąteczną grafiką (digi stemple) i wstążka (sznurek) –wkładamy wstążkę między dwa kartonowe kółka w sposób pokazany na zdjęciu i sklejamy je ze sobą. Otrzymamy w ten sposób medalion świąteczny zawieszony na wstążce. Gotowa grafika (digi stemple) są do darmowego pobrania tutaj.
choinka świąteczna – wycięta ze starej kartki pocztowej z podklejonymi punktowo kosteczkami dystansowymi, które dają wrażenie przestrzenności dekoracji
kwadrat z kolorowego kartonu z wyciętym w środku kołem
małe kółko z kolorowego kartonu, wycięte ze zbędnego opakowania
Wzór nr 2 „Magia nocy wigilijnej”
Wielkość poszczególnych elementów dekoracyjnych należy dostosować do wielkości paczki prezentowej.
Potrzebne materiały
Klej
nożyczki do wycinania pofalowanych brzegów
okienko – zbędny element, który pozostał po rozpakowaniu gry planszowej
dwa koniki drewniane – pozostałość po uszkodzonej dekoracji
prostokątny kawałek ozdobnego papieru (wielkość taka jak okienka)
jedno kółko z kolorowego kartonu wycięte specjalnymi nożyczkami (efekt fali) – kółko należy złożyć w „rożek” w sposób pokazany na zdjęciu poglądowym
koraliki do dekoracji – można użyć maleńkich kolorowych kółeczek papierowych (np. z dziurkacza)
wstążka
Prostokąt z kolorowego kartonu z wypisaną na jednej połowie sentencją (użyty wymiar: szer. 3 cm, wysokość 5 cm) – karton zgiąć na pół i jedną połową przykleić do paczki prezentowej wraz z podłożoną pod niego wstążką. Całość ( po złożeniu kartonu na pół) zawiązać wstążką (mały prezent niespodzianka z sentencją – mogą być życzenia lub inny komunikat słowny)
Wzór nr 3 „Jestem przy Tobie”
Wielkość poszczególnych elementów dekoracyjnych należy dostosować do wielkości paczki prezentowej.
klej
samoprzylepne kosteczki dystansowe (możemy sami je wykonać wycinając z grubego kartonu małe kwadraciki i sklejając je ze sobą do uzyskania odpowiedniej wysokości)
pasek papieru z imieniem obdarowanego (papier standardowej grubości, taki jak używany na co dzień do drukarki) – boki pasków należy zrolować (zob. wzór prezentu nr 1)
łuski z wigilijnego karpia – symbol pomyślności finansowej
napisy z hasłami motywującymi (mogą to być życzenia, podziękowania, przeprosiny itd.) – można je samemu przygotować, skorzystać z gotowych wzorów lub wyciąć ze starych magazynów – pod napisy należy przykleić kosteczki dystansowe – napisy zyskają efekt przestrzenny
ozdobne koło na łuski ( kształt, sposób wykonania może być dowolny):
– wyciąć koło z kartonu kolorowego i następnie w jego środku wyciąć mniejsze kółko (forma nr 1);
– od spodu kółko wewnętrzne zakleić folią (pozyskamy ją z niepotrzebnych opakować po słodyczach, herbacie, zabawkach itp.)
– z kartonu falistego (np. z opakowań po przesyłkach kurierskich) należy wyciąć kilka identycznych form nr 1 i posklejać ze sobą (ilość form z kartonu falistego uzależniona jest od grubości kartonów – ostateczna wysokość całości musi pomieścić w swoim wnętrzu łuski) – na wierzch nakleić formę nr 1 z kolorowego kartonu , którą można dodatkowo ozdobić
Wzór nr 4 „ Zapach cynamonu”
Wielkość poszczególnych elementów dekoracyjnych należy dostosować do wielkości paczki prezentowej.
Potrzebne materiały
Klej (jeśli chcemy do dekoracji użyć większych elementów, np. szyszek, figurek itp. przydatny będzie klej na gorąco aplikowany z pistoletu)
Dwie laski wanilii
Wstążka
pasek papieru z imieniem obdarowanego (papier standardowej grubości, taki jak używany na co dzień do drukarki) – boki pasków należy zrolować (zob. wzór prezentu nr 1)
serce drewniane – element z uszkodzonych światełek choinkowych (można wykorzystać inny przestrzenny element dekoracyjny)
gwiazdeczki dekoracyjne (można wyciąć za pomocą dziurkaczy ozdobnych lub własnego wzoru z kolorowego kartonu albo użyć gotowych gwiazdek, dostępnych na stoiskach papierniczych)
Czytelniku! Rozwiń swoją kreatywność. Pochwal się swoim dziełem przysyłając zdjęcia na adres j.jezierna@zsp9.pl
WARSZTAT 1
Świąteczne pudełeczko na łuski z wigilijnego karpia
Zapraszam do wykonania świątecznego mini pudełka (5 cm x 5 cm).
Zaproś do współpracy domowników. Warto, to magiczne pudełko. Przy jego tworzeniu dzieją się same dobre rzeczy.
Do wykonania potrzebne będą:
karton dekoracyjny (do wykonania prezentowanego pudełka użyto papier do scrapbookingu dwustronny – dwukolorowy)
nożyczki
gumka myszka
klej do papieru (polecam klej magiczny)
linijka
ołówek
temperówka
Przyda się też coś do dekoracji – koraliki, wstążki, naklejki, kostki dystansowe, ozdobne dziurkacze, stemple, kolorowe kartki itp. – to co znajdziesz w domu.
Wydrukuj szablon – najlepiej na trochę grubszym papierze.
Wytnij elementy wydrukowanego szablonu i odrysuj je ołówkiem na docelowym kartonie.
Wytnij poszczególne elementy
Ponacinaj w miejscach zaznaczonych na szablonie i pozaginaj w miejscach zaznaczonych linii. Po zagięciu wytrzyj gumką myszką linie naniesione ołówkiem.
Zegnij na pół wycięte kółka.
Sklej dwa kółka ze sobą wg wzoru.
Dodaj kolejne kółko.
I kolejne. Powstała pożądana bombka.
Posklejaj poszczególne elementy (pudełko zewnętrzne, podest, pudełeczko wewnętrzne, wieczko większe i mniejsze).
Przyklej podest do pudełka zewnętrznego, pudełeczko wewnętrzne do podestu i bombkę do wieczka większego.
Po wyschnięciu małego wieczka zamknij nim mniejsze pudełeczko.
Przykryj pudełko zewnętrzne większym wieczkiem.
Możesz jeszcze dodatkowo udekorować swoje dzieło.
W środku też 🙂
W małym pudełeczku możesz umieścić cukierka lub łuskę z wigilijnego karpia, symbol pomyślności finansowej. Na bokach pudełka możesz umieścić życzenia świąteczno-noworoczne. Obdaruj pudełeczkiem osobę bliską twojemu sercu.
Czytelniku, jeśli doszedłeś do tego momentu to znaczy, że udało Ci się wykonać świąteczne pudełeczko. Pochwal się – przyślij zdjęcie swojej pracy do nauczyciela bibliotekarza. Mail: j.jezierna@zsp9.pl
Zdjęcia, tekst, wykonanie – Jadwiga Jezierna