Na realizację projektu wymiany polsko-niemieckiej otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania wymiana i współpraca młodzieży z zagranicą.
Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy
Łódź, 23-27 września 2019
W dniach 22-27 września 2019 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja projektu współpracy z niemiecką szkołą Werner von Siemens Schule z Wetzlar pod tytułem: ”Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy”. Nasze spotkanie to już czternasta edycja wspólnych działań przy realizacji projektów ukierunkowanych na tematy techniczne związane ze specyfiką kształcenia w naszych szkołach. Nasz projekt był głęboko zakorzeniony w technologiach ICT. Istotą projektu było zaplanowanie, konstruowanie i zaprogramowanie zautomatyzowanych systemów robotyki mających zastosowanie w przemyśle. Celem tych działań było rozwijanie umiejętności i kompetencji kluczowych przydatnych na europejskich rynkach pracy. Uczniowie mieli za zadanie pracować w między przedmiotowych grupach roboczych łącząc technologię (budowa modeli) i informatykę (stworzenie programów pozwalających te modele kontrolować).
Poza pracami projektowymi uczestnicy wymiany mogli podczas dodatkowych wycieczek i spotkań poznać kulturę i historię naszego kraju i miasta. Wspólnie zwiedzaliśmy Warszawę oraz najciekawsze miejsca w Łodzi: Muzeum Miasta „Pałac Poznańskiego”, Centrum Kultury EC1, basen „Fala”, kompleks Manufaktury.
Dokładny opis naszych projektów, które realizowaliśmy w grupach międzynarodowych oraz wspólnych wycieczek znajduje się na blogu pod adresem wetzlarlodz.wordpress.com
Wetzlar 06.04.2019 – 12.04.2019
Na realizację projektu wymiany polsko-niemieckiej otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe z budżetu Miasta w ramach zadania wymiana i współpraca młodzieży z zagranicą. Przyznane środki zostały wykorzystane na pokrycie kosztów transportu do Niemiec.
Łączenie Światów – zmniejszanie barier w komunikacji z osobami niedosłyszącymi – to temat realizowany w ramach XIII edycji polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Na początku kwietnia grupa polskich uczniów pod opieką p. Piotra Pluskoty i p. Krzysztofa Muszyńskiego po raz kolejny wyjechała do Niemiec aby wraz z uczniami ze szkoły Werner von Siemens Schule w Wetzlar, przez tydzień pracować, bawić się i poznawać region Hesji. Łączenie światów to projekt, który między innymi ma na celu uświadomienie osobom słyszącym, z jakimi problemami spotykają się w życiu codziennym osoby niedosłyszące.
W niemieckiej szkole uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali rozpoczęte jesienią w Polsce zadania projektowe z zakresu: systemów robotyki (budowy i programowania FORBOTA, budowy robota Mitsubishi, Lego Mindstorms) mikrosterowników Arduino, budowy drona i stacji pogodowej, multimediów, technik komputerowych i sieciowych. W czasie wymiany odbyła się wycieczka zawodowa do firmy Küster gdzie uczniowie mogli obejrzeć roboty przemysłowe w realnych warunkach.
Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą kart pracy, zdjęć, filmów, dźwięków i w końcowej fazie z udziałem prezentacji multimedialnej, którą prezentowali podczas Dnia Europejskiego wraz ze swoim prototypem. Grupa dokumentacyjna stworzyła blog https://wetzlarlodz.wordpress.com/, który ukazuje naszą pracę zarówno w czasie spotkania w Łodzi, jak i w Niemczech.
Na podsumowanie tygodnia prac projektowych uczniowie z Polski, Niemiec i Czech pokazali efekty swojej pracy w czasie konferencji – Dnia Europejskiego. W pierwszej kolejności na forum odbyły się prezentacje międzynarodowych grup projektowych, a później każdy zainteresowany mógł podejść do specjalnie przygotowanych stoisk projektowych by podziwiać prototypy, dopytać o szczegóły lub wypróbować wybrany przez siebie model.
Aby zapoznać nas z regionem Hesji i miastem Wetzlar, jego historią i bogactwem zabytków, a tym samym urozmaicić nasz pobyt w Niemczech gospodarze zapewnili nam szereg atrakcji np.: wycieczka do zamku Braunfels, wycieczka do Marburga, zwiedzanie starówki w Wetzlar, wycieczka do jednego z największych parków rozrywki w Europie – Phantasialand.
Współpraca pomiędzy naszymi szkołami trwająca już ponad 10 lat ma na celu realizację wspólnych projektów, przełamanie uprzedzeń, pozbycie się stereotypów, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi oraz wdrożenie do edukacji międzykulturowej jako formy wymiany poglądów i informacji.
Projekt realizowany min. dzięki wsparciu finansowemu, którego udzieliła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Na realizację projektu wymiany polsko-niemieckiej otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania wymiana i współpraca młodzieży z zagranicą. Przyznane środki zostały wykorzystane na pokrycie kosztów transportu do Niemiec.
ŁÓDŹ_01.10 – 06.10.2017
„Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy” – pod takim hasłem realizowana była w Łodzi 12 edycja projektu wymiany polsko-niemieckiej. W okresie od 1 do 6 października br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi oraz niemieckiej szkoły Werner-von-Siemens-Schule w Wetzlar pracowali wspólnie nad projektami, zwiedzali, bawili się i nawiązywali znajomości.
Młodzież w grupach międzynarodowych realizował treści projektu, które dotyczyły: systemów robotyki (Lego Mindstroms, Fischertechnik), mikrosterowników (Arduino), multimediów, technik komputerowych i pętli indukcyjnej pozwalającej na przekazywanie komunikatów. Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą kart pracy, zdjęć, filmów, dźwięków i w końcowej fazie za pomocą prezentacji multimedialnej.
Do tegorocznej edycji zaproszeni zostali uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących – Gimnazjum Specjalne nr 66. Mieli oni okazję zapoznać się z założeniami projektów i efektami ich realizacji. Współpraca między szkołami miała również charakter konsultacji ponieważ jeden z naszych projektów zakładał stworzenie pętli indukcyjnej pozwalającej na przekazywanie komunikatów osobom niedosłyszącym.
W ramach wymiany polsko – niemieckiej, w niedzielę 1 października br., grupa polskich i niemieckich uczniów i nauczycieli zwiedziła Warszawę. Widzieliśmy m.in. Plac Zamkowy i Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę Św Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, rynek Nowego Miasta, Stadion Narodowy. Spacerowaliśmy również w Parku Łazienkowskim gdzie mogliśmy tego dnia rozkoszować się piękną polską jesienią. Podróż ta była ciekawą lekcją historii, a przede wszystkim – dobrą zabawą.
Aby zapoznać naszych niemieckich gości z Łodzią i jej historią, a tym samym urozmaicić ich pobyt w naszym mieście zapewniliśmy im następujące atrakcje poza pracą projektową: udział w Festiwalu Światła – Light Move Festival; zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskiego; zwiedzanie zakładu produkcyjnego – Dell Polska; zwiedzanie Centrum Kultury EC 1 Łódź i Planetarium (projekcja filmu „Na skrzydłach marzeń”); wyjście na basen.
Współpraca pomiędzy naszymi szkołami trwająca już 11 lat ma na celu realizację wspólnych projektów, przełamanie uprzedzeń, pozbycie się stereotypów, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi oraz wdrożenie do edukacji międzykulturowej jako formy wymiany poglądów i informacji.
W ostatnim dniu wymiany polsko – niemieckiej „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy” uczestnicy projektu przedstawili założenia projektu i efekty swojej pracy podczas Dnia Europejskiego, w którym uczestniczyli uczniowie ZSP nr 9 oraz przedstawiciele łódzkich szkół gimnazjalnych.
Na podsumowanie zaproszeni zostali uczniowie Gimnazjum nr 37 wraz z opiekunem oraz uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących – Gimnazjum Specjalne nr 66, którzy byli swego rodzaju konsultantami przy jednym z projektów, który zakładał stworzenie pętli indukcyjnej pozwalającej na przekazywanie komunikatów osobom niedosłyszącym.
Pozostałe projekty, realizowane w grupach międzynarodowych dotyczyły: systemów robotyki (Lego Mindstroms, Fischertechnik), mikrosterowników (Arduino), multimediów i technik komputerowych. Efekty swojej pracy uczniowie dokumentowali za pomocą kart pracy, zdjęć, filmów, dźwięków i w końcowej fazie za pomocą prezentacji multimedialnej, którą prezentowali podczas Dnia Europejskiego wraz z prototypem
W pierwszej kolejności na forum odbyły się prezentacje międzynarodowych grup projektowych, później każdy zainteresowany mógł podejść do specjalnie przygotowanych stoisk projektowych by podziwiać efekty pracy w postaci zbudowanych i zaprogramowanych prototypów, dopytać o szczegóły lub wypróbować wybrany przez siebie model.
Realizatorzy projektu: Piotr Pluskota, Renata Masica, Krzysztof Muszyński, Monika Jaskuła.
ŁÓDŹ_04.10 – 13.10.2016
W okresie od 4 do 13 października 2016 r. w Łodzi odbyła się w szkole kolejna edycja projektu wymiany polsko – niemieckiej, w którym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi oraz niemieckiej szkoły Werner-von-Siemens-Schule w Wetzlar.
Współpraca pomiędzy naszymi szkołami trwająca już ponad 10 lat ma na celu realizację wspólnych projektów, przełamanie uprzedzeń, pozbycie się stereotypów, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi oraz wdrożenie do edukacji międzykulturowej jako formy wymiany poglądów i informacji.
Prace projektowe / projekty.
Tegoroczny projekt realizowany był pod hasłem „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy”. Uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali treści projektu, które dotyczyły: systemów robotyki (Lego Mindstroms, Fischertechnik), mikrosterowników (Arduino), multimediów, technik komputerowych i sieciowych. Efekty swojej pracy uczniowie dokumentowali za pomocą prezentacji multimedialnych.
Integracyjna wycieczka do Warszawy.
W sobotę 8 października br. grupa polskich i niemieckich uczniów i nauczycieli odwiedziła Warszawę w ramach projektu wymiany polsko-niemieckiej. Widzieliśmy m.in. Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Katedrę Św Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, rynek Nowego Miasta, Stadion Narodowy. Mimo niesprzyjającej aury pospacerowaliśmy w Parku Łazienkowskim gdzie karmiliśmy wiewiórki. Na koniec pojechaliśmy do Planetarium Centrum Nauki Kopernik gdzie obejrzeliśmy film w 3D „Na skrzydłach marzeń”. Podróż ta była ciekawą lekcją historii, a przede wszystkim – dobrą zabawą.
Dzień Europejski – podsumowanie projektu.
W ostatnim dniu wymiany uczestnicy projektu przedstawili efekty swojej pracy podczas Dnia Europejskiego, na który zostali zaproszeni uczniowie ZSP nr 9 oraz przedstawiciele łódzkich szkół gimnazjalnych.
W pierwszej kolejności na forum odbyły się prezentacje międzynarodowych grup projektowych, później każdy zainteresowany mógł podejść do specjalnie przygotowanych stoisk projektowych by podziwiać efekty pracy, dopytać o szczegóły lub wypróbować wybrany przez siebie model.
Blog wymiany polsko-niemieckiej
WETZLAR_04.2016
21.04.16
DZIEŃ EUROPEJSKI W WERNER-VON-SIEMENS SCHULE – PODSUMOWANIE WYMIANY POLSKO – NIEMIECKIEJ.
W okresie od 11.04 do 21.04.2016 grupa młodzieży z naszej szkoły pod opieką p. Piotra Pluskoty, p. Renaty Masicy i p. Krzysztofa Muszyńskiego wraz z uczniami i nauczycielami ze szkoły niemieckiej WvSS uczestniczyła w realizacji projektu pt. „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy”. Projekt realizowany jest w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży organizowanej min. dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielił Urząd Miasta Łodzi oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali treści projektowe z zakresu: systemów robotyki (Lego Mindstroms,, mikrosterowników (Arduino), multimediów, technik komputerowych i sieciowych. Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą prezentacji multimedialnych, filmów oraz plakatów.
Na podsumowanie dwóch tygodni projektowych uczniowie z Polski, Niemiec, Czech, Włoch i Portugali pokazali efekty swojej pracy w czasie konferencji – Dnia Europejskiego. W pierwszej kolejności na forum odbyły się prezentacje międzynarodowych grup projektowych, a później każdy zainteresowany mógł podejść do specjalnie przygotowanych stoisk projektowych by podziwiać efekty pracy, dopytać o szczegóły lub wypróbować wybrany przez siebie model.
18.04.2016
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY. WYCIECZKA WEEKENDOWA – DOLINA RENU I MOZELI.
Polska, włoska i niemiecka młodzież wraz z opiekunami w dniach 15.04.16-17.04.16 wzięła udział w weekendowej wycieczce w Dolinę Renu i Mozeli. W ramach programu wymiany młodzieży zwiedziliśmy Moguncję (Katedra Św. Marcina i Szczepana), Trewir (Bazylika Konstantyna, Porta Nigra) i Koblencję (niemiecki róg, czyli miejsce spływu Mozeli do Renu, z pomnikiem Wilhelma I). Mieliśmy również okazję odwiedzić prywatną winiarnię „Jostock Lammers&Sohn” w Leiwen gdzie zostaliśmy zapoznani z zasadami uprawy winorośli, zobaczyliśmy linię produkcyjną i poznaliśmy sposoby produkcji, przechowywania i dystrybucji win regionalnych.
14.04.16
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY – WETZLAR 2016
Dobiega końca pierwszy tydzień pobytu polskich uczniów i nauczycieli w Niemczech. W czasie wymiany młodzieży realizujemy polsko-niemiecki projekt pt. „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy”. Miasto Wetzlar przywitało nas piękną słoneczną pogodą i budzącą się do życia przyrodą.
Jesteśmy w trakcie realizacji prac projektowych, a w czasie wolnym od zajęć szkolnych odwiedziliśmy firmę KÜSTER – producenta m.in. komponentów mechatronicznych dla branży samochodowej, zwiedziliśmy miasto Wetzlar i Margburg, a w ramach zajęć sportowych graliśmy w piłkę siatkową i nożną oraz byliśmy w aquaparku.
WETZLAR_04.2015
29.04.2015.
W okresie od 12.04 do 24.04.2015 grupa młodzieży z naszej szkoły pod opieką p. Moniki Jaskuły i p. Piotra Pluskoty wraz z uczniami ze szkoły niemieckiej WvSS uczestniczyła w realizacji projektu pt. „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy” w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży organizowanej dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Projekt ten został zakwalifikowany do finału konkursu Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży – „changes/chances@work”.
Uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali treści projektu, które dotyczyły: systemów robotyki (Lego Mindstroms, Fischertechnik), mikrosterowników (Arduino), multimediów, technik komputerowych i sieciowych.
Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą prezentacji multimedialnych. W ostatnim dniu pobytu w Wetzlar uczestnicy projektu zademonstrowali efekty swojej pracy podczas konferencji, w której brali udział również uczniowie z Czech i Portugalii.
Prezentacja końcowa:
ŁÓDŹ_10.2014
20.10.2014
W okresie 6-16 października 2014 r. w Łodzi odbył się kolejny etap realizacji projektu wymiany i współpracy młodzieży polsko- niemieckiej pomiędzy uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi a uczniami niemieckiej szkoły Werner –von-Siemens- Schule Wetzlar.
Współpraca pomiędzy naszymi szkołami, którą kontynuujemy od ośmiu lat ma na celu lepsze poznanie siebie nawzajem, podjęcie wspólnej nauki, przełamanie uprzedzeń, pozbycie się stereotypów, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi oraz wdrożenie do edukacji międzykulturowej jako formy wymiany poglądów i informacji.
Kolejna edycja naszej współpracy odbyła się pod tytułem: „Automatyzacja, mikrosterowniki i systemy robotyki oraz ich zastosowanie w życiu codziennym.” Uczniowie w grupach międzynarodowych realizowali treści projektu, które dotyczyły: systemów robotyki (Lego Mindstroms, Fischertechnik), mikrosterowników (Arduino), multimediów, technik komputerowych i sieciowych. Efekty swojej pracy dokumentowali za pomocą prezentacji multimedialnych.
W ostatnim dniu pobytu w Łodzi uczestnicy projektu zademonstrowali efekty swojej pracy podczas konferencji na którą zostali zaproszeni przedstawiciele innych łódzkich szkół.
Bardzo ważnym elementem naszej wieloletniej współpracy jest pomoc finansowa i merytoryczna udzielana przez organizację międzynarodową jaką jest Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Otrzymaliśmy również dodatkowe środki finansowe na realizację naszego projektu z budżetu Miasta w w ramach zadania wymiana i współpraca młodzieży z zagranicą. Przyznane środki mają zostać wykorzystane na pokrycie kosztów transportu dla uczestników wymiany.
Wymiana polsko-niemiecka w ramach programu Comenius w latach 2010-2014