Dnia 31 października klasa II D uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”. Temat warsztatów to „Elektrogadżety i elektroodpady – telefony pełne złota”.
Celem zajęć było uświadomienie uczniom zależności globalnych na przykładzie elektroniki. Podczas zajęć uczniowie przeanalizowali cykl życia telefonu komórkowego, sprawdzili skąd pochodzą surowce do jego wytworzenia, gdzie telefon został wyprodukowany. Zastanawiali się wraz z prowadzącą warsztaty co dzieje się z telefonami, które przestały być modne. Obliczyli ile warte są surowce zawarte w telefonach i co zrobić z elektroodpadami. Po co? By zachęcić młodzież do dbania o swój sprzęt i używania go jak najdłużej.
Jedna tona smartfonów zawiera około 100 razy więcej złota niż jedna tona rudy złota. Kupując telefon, tablet, laptop czy VR płacimy za ukryte w nich złoto, tantal, cynę i wolfram, wydobywane w rejonach świata, gdzie trwają zbrojne konflikty, a sprzedaż tych finansuje spiralę przemocy. Płacimy również za wyzysk pracowników w kopalniach i fabrykach. A im częściej wymieniamy nasz sprzęt, tym bardziej przyczyniamy się do niszczenia środowiska elektroodpadami, które często lądują na wysypiska śmieci w krajach Globalnego Południa.



Relacje i zdjęcia przesłała Barbara Grochowska