Po raz dziewiąty Veolia otworzyła drzwi elektrociepłowni dla mieszkańców miasta. Tradycyjnie w trzecią sobotę miesiąca nasi uczniowie pomagali pracownikom elektrociepłowni EC4 w organizacji tego dnia.
Młodzież pomagała organizatorom oprowadzać wycieczki po elektrociepłowni, jak również zorganizowała specjalne stoisko, na którym prezentowała ofertę edukacyjną naszej szkoły. Uczniowie przygotowali dla zwiedzających pokazy, podczas których wykorzystywali elementy fizyki nawiązujące do zagadnień energetyki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się kula plazmowa i lampa światłowodowa.
W Dniu Otwartych Drzwi „Ciepła sobota z Veolią” udział wzięli uczniowie, kształcący się w zawodzie technik energetyk ( I TB, II TB, III TB, IV TB) i technik elektronik (kl. II TA). Nad młodzieżą pieczę sprawowali nauczyciele: Ewa Marczewska, Joanna Karolak i Ryszard Mirys.
W organizację „Ciepłej Soboty” zaangażowani byli: Eryk Rembowski i Igor Szymorek (kl. I TB), Sylwester Skrzypczyk, Igor Śliwiński i Patryk Wojciechowski (kl. II TB), Filip Zieliński, Mateusz Kamiński, Cezary Mrozowski, Maciej Strzelczyk, Hubert Szopa, Szymon Majchrzak (kl. III TB) oraz Marcin Krupa, Rafał Maciejewski i Wiktor Maciejewski (kl. IV TB). W zielonego żuka Veoliusza wcielili się Filip Ostrych ( kl. II TA) i Arian Kubicki ( kl. IV TB).
Elekrociepłownia EC-4 na Widzewie przy ul. Andrzejewskiej 5 w ramach corocznej akcji przygotowała bogatą ofertę. Odwiedzający obiekt mogli zobaczyć najważniejsze obiekty i urządzenia elektrociepłowni. Trasa zwiedzania prowadziła przez cały cykl technologiczny: od bazy paliw – węgla i biomasy, poprzez stację uzdatniania wody, kotłownię, maszynownię i nastawnię która nazywana jest „centrum dowodzenia” zakładu.
Przygotowano również dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Dostępna była „Strefa gigantów”, czyli ogromnych maszyn, które pracują w elektrociepłowni. Można było również uczestniczyć w doświadczeniach związanych z energią i samemu ją wyprodukować na specjalnych stanowiskach rowerowych, wziąć udział w warsztatach na temat tzw. niskiej emisji, bawić się podczas jazdy na segway-ach i uczestniczyć w instruktażach pierwszej pomocy. Studenckie koło naukowe zaprezentowało bolid – rekordzistę Polski w jeździe na jednym litrze paliwa i turbinę wiatrową, która zwyciężyła w International Small Wind Turbine Contest 2016. Byli również goście z Instytutu Alliance Francaise z akcjami o tematyce ekologicznej „Naturalnie francuski”.
Zdjęcia nadesłała Ewa Marczewska