
W dniach 4-10 października obchodzony jest na świecie Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej – World Space Week. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest od 2000 roku aby uczcić wkład badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości.
W bieżącym roku również w naszej szkole zorganizowano obchody Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, które zostały zarejestrowane na stronie World Space Week: https://www.worldspaceweek.org/ wśród ponad 9000 wydarzeń z całego świata.
Koło Miłośników Fizyki i Astronomii PRYZMAT zaprosiło młodzież do udziału w dwóch konkursach: plastyczno-konstrukcyjnym „Model satelity” i „Co wiem o Kosmosie i satelitach?”, realizowanego w formie quizu internetowego oraz do udziału w zajęciach Koła, na których złożony został model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z klocków Lego.
W konkursie plastyczno-konstrukcyjnym „Model satelity” przyznano wyróżnienie – Sebastianowi Stępniakowi z III TA – za model satelity LEM.
W konkursie-quizie „Co wiem o Kosmosie i satelitach?” wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Adrian Żylak z I B
II miejsce – Bartosz Urbański z I C
III miejsce – Adrian Banaciński z II A
Uczniowie klas: I A, I B, I D, II B, II D, II TB, III TA i III TB na lekcjach fizyki z panią Ewą Marczewską obejrzeli prezentację i dyskutowali na temat przewodni Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej „Satelity poprawiają jakość życia”.
Pan Dariusz Hantsz podczas swoich lekcji uwzględnił tematykę kosmiczną w klasach:
I B na lekcji „Elektrotechnika i elektronika” w temacie Pole elektromagnetyczne i jego cechy. Pole magnetyczne planet i gwiazd ;
III BA na lekcji „Instalacje elektryczne” w temacie Ochrona odgromowa . Ochrona przed przepięciami. Sposoby ekranowania urządzeń stosowanych w technologii kosmicznej ;
IVTA na lekcji „Instalacje elektryczne” w temacie Instalacje inteligentne. Przykłady rozwiązań instalacji stosowanych w ekstremalnych warunkach, (technologia kosmiczna, kopalnie, rafinerie) ;
II B na lekcji „Montaż, uruchamianie, konserwacja i eksploatacja instalacji elektrycznych” w temacie Światłowód. Budowa, rodzaje, zastosowanie. Niestandardowe zastosowania w technologii satelitarnej i kosmicznej.
Zdjęcia E. Marczewska