Wszystkie kolory żywej Ziemi

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z astronomem Grzegorzem Sękiem oraz obejrzeli wystawę „Wszystkie kolory żywej Ziemi”.

W dniu 14.11.2018 roku gościliśmy w szkole pana Grzegorza Sęka, astronoma i fizyka z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, który przyjechał do nas z wystawą „Wszystkie kolory żywej Ziemi”. Na wystawie znalazły się zdjęcia zamówione przez uczniów podczas udziału w zajęciach w Obserwatorium. Zdjęcia zrobione z  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wzbogacone zostały o ciekawe opisy.

Podczas spotkań z uczniami klas: I TA, I TE, I TF, IV TA, II TC i  II TF pan Grzegorz Sęk przedstawił prezentację zatytułowaną „Earthkam – czym to się je?”. Dotyczyła ona programu, który umożliwia uczniom zamawianie zdjęć Ziemi, które wykonywane są z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prelegent opowiedział również dlaczego zdjęcia te są tak ciekawe, dlaczego warto spojrzeć na Ziemię  i zastanowić się, co widzimy.

Uczniowie mieli również niecodzienną okazję zadania pytań astronomowi. Spotkania zakończyły się przesłaniem „Bądźcie jak Sally Ride” (autorka i realizatorka programu EarthKam, pierwsza Amerykanka w kosmosie).

Uczniowie klas: IV TE i IV TD uczestniczyli w zajęciach podczas których, za pomocą wahadła, wyznaczali przyspieszenie ziemskie oraz dowiedzieli się dlaczego Księżyc spadając na Ziemię na nią nie spada.

Organizatorka spotkań Ewa Marczewska.

Zdjęcia przesłała Ewa Marczewska

Skip to content