Wycieczka patriotyczna Sobibór- Nadbużanka 2014

W dniach od 28 września do 1 października 2014 roku młodzież z dziewięciu łódzkich szkół ponadgimnazjalnych i harcerze z ZHP wzięli udział w wycieczce patriotycznej w miejsca walk oddziałów Armii Krajowej w czasie II wojny światowej, w dzisiejszym powiecie włodawskim.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy uczniów o najnowszych dziejach Polski, złożenie hołdu poległym żołnierzom Armii Krajowej, kształtowanie szacunku młodzieży dla własnego państwa, symboli i tradycji narodowych, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań młodzieży oraz rozwijanie aktywnego udziału uczniów w życiu społecznym.

Dnia 28 września w drodze do miejsca docelowego – Woli Uhruskiej, uczestnicy wyjazdu zwiedzili Pałac Czartoryskich w Puławach następnie w Lublinie złożyli hołd Polakom pomordowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym – Majdanek, w którym po II wojnie światowej NKWD więziło żołnierzy AK i NSZ.

29 września żołnierze AK, młodzież z łódzkich szkół i jej opiekunowie wzięli udział w uroczystości poświęcenia pomnika w Starym Załuczu. Pomnik ten upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej z Lotnego Oddziału „Nadbużanka” poległych w walce z sowiecką partyzantką. We wtorek 30 września w Wytycznie uczestnicy wyjazdu brali udział w obchodach 75 rocznicy bitwy stoczonej przez żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza gen. Wilhelma Rückemana z nacierającymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej.

W ostatni dzień wycieczki odbył się rajd szlakiem Lotnego Oddziału AK Nadbużanka organizowany przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Ponadto młodzież zwiedziła niemiecki obóz zagłady w Sobiborze, dzięki życzliwości Straży Granicznej poznała piękno rozlewisk nad Bugiem, doszło także do spotkań uczestników wyjazdu z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych oraz młodzieżą gimnazjum w Woli Uhruskiej.

Mgr Tomasz Szamburski
Koordynator łódzkiego projektu edukacyjnego
Dziedzictwo Patriotyczne Armii Krajowej

Zdjęcia Tomasz Szamburski (ZSP nr 9) i Konrad Formejster (XII LO)

Skip to content