Wyjątkowa lekcja religii
7 marca zaproponowałem swoim Uczniom wyjście do łódzkiej Katedry w ramach cyklu „Wyjątkowa lekcja religii”. Oczywiście propozycja była dla chętnych i oczywiście po zajęciach szkolnych. W planie był film okolicznościowy, odwiedzenie krypty biskupów łódzkich oraz wejście na wieżę. Plan wykonaliśmy, ale efekty zwiedzania łódzkiej Katedry przerosły nasze oczekiwania.
Naszym przewodnikiem po Katedrze był ks. Wojciech Błaszczyk. Najpierw sprowadził nas głęboko pod budynek Katedry, do dużej sali multimedialnej. Okrągłe pomieszczenie zrobiło na nas wrażenie już na wejściu swym nowoczesnym, a jednocześnie stylowym, typowo łódzkim, wykończeniem. Kiedy zaś został uruchomiony film, wrażenie nasze potęgowało się. Osiemnaście projektorów jednocześnie wyświetlało film na ekranie, który rozpościerał się na ścianie sali. Film wyświetlany w formacie 360 stopni opowiadał o historii łódzkich świątyń różnych religii, obecnych w mieście. Miejsce szczególne, co nie może dziwić, zarezerwowane było świątyni, w której się znajdowaliśmy.
Wzbogaceni solidną dawką informacji historycznych oraz nowoczesnych doznań audiowizualnych, przeszliśmy do krypty, w której spoczywają pierwsi biskupi łódzcy. Szczególne miejsce zadumy i modlitwy za zmarłych opuszczaliśmy w milczeniu. Później chłonęliśmy ciekawostki o katedrze opowiadane przez księdza Wojtka.
Na koniec weszliśmy na wieżę zwiedzanego kościoła – najwyższą budowlę w Łodzi (104,5 m.). Zanim jednak ukazała nam się Łódź z wysokości punktu widokowego – ok. 80 m., musieliśmy pokonać 250 stopni schodowej wspinaczki. Po drodze mogliśmy zerknąć od wewnątrz na olbrzymią konstrukcję dachową kościoła. Minęliśmy zegar wraz z jego mechanizmem oraz dzwon, który nazywany jest Sercem Łodzi. Kiedy to „serce” odezwało się, wybijając godzinę 17.00, na chwilę znieruchomieliśmy. Do celu było już jednak niedaleko. Na punkcie widokowym było wietrznie, ale widoczność przy zachodzącym słońcu była rewelacyjna. Nasze zwiedzanie powoli dobiegło końca…
Oczywiście planujemy kolejne wyjątkowe lekcje religii.
Krzysztof Kamiński