Apel upamiętniający prezydenta Gdańska

W miniony piątek, 18 stycznia, społeczność naszej szkoły uczestniczyła w wzruszającym apelu, upamiętniającym tragiczną śmierć prezydenta Gdańska, przygotowanym przez Panią Magdalenę Binder – pedagoga szkolnego oraz Pana Krzysztofa Kamińskiego – nauczyciela religii. Apel był zarazem głosem sprzeciwu naszej szkoły wobec prymitywizacji życia społecznego.

Podczas apelu mieliśmy możliwość wysłuchać słów, które skierował do nas Pan Krzysztof Kamiński. Mówił m.in.: „Zamordowanie urzędującego prezydenta Gdańska, pana Pawła Adamowicza, w kulminacyjnym momencie akcji WOŚP, to przejaw barbarzyństwa, efekt nienawiści.

Mowa nienawiści coraz mocniej znaczy naszą rzeczywistość. Z niepokojem trzeba stwierdzić, że coraz bardziej z tą rzeczywistością oswajamy się, uznajemy ją, wprowadzamy
w swoje życie. Wystarczy przecież popatrzeć jak się do siebie odnosimy, wystarczy posłuchać naszych rozmów, przejrzeć fora internetowe, które kipią hejtem.

Nienawiść często rodzi się jakby nieświadomie, niepostrzeżenie, odruchowo. Bywa
i tak, że ta nienawiść zaczyna określać człowieka, który inaczej już nie potrafi… Jak z tym sobie radzić? Recepta teoretycznie jest prosta: ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ.

Nienawiść – wszelkie jej przejawy, w tym mowa nienawiści – jest złem, ponieważ wyrządza krzywdę człowiekowi. Pod drugiej stronie mamy takie wartości jak miłość, szacunek, serdeczność, życzliwość, pokojowość. Granica między dobrem a złem przebiega przez każdego z nas. Nie należy o tym zapominać w naszym codziennym życiu. Nie należy zapominać, choć to truizm, że im więcej w naszym życiu będzie dobra, tym mniej zła”.

Apel zakończyliśmy minutą ciszy oraz wysłuchaniem piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, której słowa, mimo upływu lat, nie tracą na aktualności.

 

 

Przygotowanie: Magdalena Binder, Monika Jaskuła, Krzysztof Kamiński

Zdjęcia z apelu: Sylwester Paczesny

 

 

Skip to content