Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016

czProjekt „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy”, realizowany wspólnie ze szkołą Werner-von-Siemens-Schule w Wetzlar, znalazł się w gronie 10 projektów finałowych w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016 w kategorii wymiany szkolne.

W dniach 26-29 stycznia w Warszawie odbyło się podsumowanie konkursu „Changes/chanes@work” o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016. Do konkursu zgłoszonych zostało 86 projektów z całej Polski w dwóch kategoriach – projekty wymiany szkolnej oraz pozaszkolnej wymiany młodzieży. Tematyka dotyczyła orientacji zawodowej młodych ludzi i ich sytuacji na rynku pracy.

Nasz projekt „Automatyzacja i systemy robotyki przyszłością na europejskim rynku pracy” dotyczył systemów robotyki Fischer Technik i Lego Maistern oraz Quadrocopterów. W trakcie czterodniowego seminarium mieliśmy okazję zaprezentować przed komisją konkursową efekty swojej pracy. Projekt reprezentowali nasi uczniowie i młodzież partnerskiej niemieckiej szkoły oraz nauczyciele: ze strony niemieckiej – Slawomir von Grolman- Elzanowski, ze strony polskiej – Piotr Pluskota. Przedstawiony przez nas projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania.

Mogliśmy również wymienić doświadczenia z uczestnikami podobnych przedsięwzięć realizowanych przez inne szkoły i instytucje z Polski i Niemiec. Organizatorzy zapewnili także uczestnikom wiele atrakcji, między innymi obejrzeliśmy show Steffena Möllera (znanego m. in. z programu telewizyjnego „Europa da się lubić”) oraz zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestniczyliśmy w fantastycznym pokazie filmu „Na skrzydłach marzeń”.

Termin seminarium zbiegł się z dziesiątą rocznicą współpracy naszej szkoły ze szkołą WvSS w Wetzlar i dwudziestą piątą rocznicą funkcjonowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Finał konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2014-2016 odbył się w warszawskim Teatrze Capitol. Gościem honorowym uroczystości była pani Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ostatnim dniu seminarium dzięki zaproszeniu pani Agaty Kornhauser-Dudy zwiedziliśmy Belweder i uczestniczyliśmy w spotkaniu z Pierwszą Damą.

Opiekunami Projektu Współpracy Polsko-Niemieckiej są : Monika Jaskuła, Iwona Karaszkiewicz, Renata Masica, Krzysztof Muszyński i Piotr Pluskota.

Piotr Pluskota

Zdjęcia Piotr Pluskota

Skip to content