Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Kto czyta książki – żyje podwójnie”

Umberto Eco

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi zorganizowane zostały:

  • akcja plakatowo-informacyjna, obrazująca ideę i historię ustanowienia Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych;
  • szkolny konkurs na projekt okładki lektury szkolnej „Grafika w służbie książki”;
  • wystawa „Malarstwo z książką w tle”.

    Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zrealizowane zostały w ramach projektu bibliotecznego „Czytam i wiem…”, którego koncepcja oparta jest na współpracy biblioteki szkolnej z nauczycielami w celu zaangażowania uczniów w działania popularyzujące czytelnictwo na terenie naszej szkoły.

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego.

 Pierwsze obchody święta bibliotek odbyły się 18 października 1999. Do 2007 roku odbywały się pod szyldem Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych (ang. International School Library Day). Święto obchodzone było w czwarty poniedziałek października.

 Od 2008 roku obchody odbywają się przez cały październik. Zmieniła się również nazwa projektu na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (International School Library Month )

 Koordynator projektu bibliotecznego „Czytam i wiem…”
Nauczyciel-bibliotekarz Jadwiga Jezierna

Skip to content