Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości 2014

 

„Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”

Józef Piłsudski

 Uroczystość, upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę, zainaugurowana została wprowadzeniem sztandarów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Łódź i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi.

 Na szkolnej akademii gościliśmy kombatantów Armii Krajowej i przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Wspólnie z nami rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali m. in. Zbysław Raczkiewicz – prezes Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej , Mirosław Kopa – wiceprezes Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Grzegorz Barczyński – zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Odział Łódź, Tadeusz Bratek reprezentant Środowiska Jodła AK i ppłk Tadeusz Barański, żołnierz Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 Henryka Michalska powitała ciepło naszych gości. W słowach skierowanych do kombatantów Armii Krajowej powiedziała:

„Dziękuję Państwu za to, że jesteście dziś z nami i zapraszam do wspólnego świętowania. Świętujemy dzień 11 listopada, bo mamy się z czego cieszyć.”

Słowa do młodzieży skierowali ppłk Tadeusz Barański i mjr Zbysław Raczkiewicz . W swoich wystąpieniach podkreślali, że wolność jest istotną wartością i trzeba o nią dbać, gdyż nie jest ona dana nam raz na zawsze.

Pytanie o współczesny patriotyzm postawiła młodzież w spektaklu historycznym, który przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli Tomasza Szamburskiego i Wiktora Kłosa. Nad przygotowaniem dekoracji czuwała Katarzyna Pankratz.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości odbyło się  z naszymi gośćmi spotkanie  „przy kawie”, które umożliwiło wymianę poglądówi doświadczeń.

Opracowanie Jadwiga Jezierna

Zdjęcia udostępnił mjr Wiesław Kubik

 

Skip to content