Paradoksy w fizyce

 

Członkowie Kola Miłośników Fizyki i Astronomii PRYZMAT
uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Wędrowali śladami  Marii Skłodowskiej-Curie
oraz wysłuchali wykładu „Paradoksy w fizyce”
na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

„Paradoksy w fizyce”sobotni wykład dla uczniów liceów i szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego był inspiracją, aby wybrać się do Warszawy na spotkanie z fizyką.

Wykład z pokazami, prowadzony przez dr hab. Krzysztofa Koronę z asystentami, omawiał dualizm korpuskularno-falowy światła i materii, paradoks bliźniąt i inne z różnych dziedzin fizyki (mechaniki, termodynamiki, optyki i innych). Prowadzący postarali się , aby słuchacze mogli zrozumieć nawet najbardziej zadziwiające zjawiska.

Aby w pełni wykorzystać dzień wędrowaliśmy po Warszawie „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”. Byliśmy w domu jej urodzenia – obecnie Muzeum MSC, kościele św. Ducha, w którym była chrzczona, w kościele św. Jacka, gdzie przystąpiła do I Komunii św., w Instytucie Radowym przy Wawelskiej, przy którym rośnie drzewo przez nią zasadzone i wielu innych miejscach, które odwiedzała, wielokrotnie przyjeżdżając do Polski, już jako noblistka. Zobaczyliśmy kilka pomników i miejsc pamięci najsłynniejszej Polki. Jej biografia jest lekturą obowiązkową m.in. Chinach i Japonii.

Poza tym spotkaliśmy dinozaura oraz znaleźliśmy murki z wzorami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi przed budynkiem Ośrodka Nowoczesnych Technologii.

Wycieczka odbyła się w ramach działań Kola Miłośników Fizyki i Astronomii PRYZMAT pod opieką Ewy Marczewskiej.

Zdjęcia nadesłała Ewa Marczewska

Skip to content