Wernisaż wystaw w EC1

W piątek 14 grudnia o godz. 18:00 w EC1, w ramach zajęć Koła Miłośników Fizyki i Astronomii PRYZMAT, uczestniczyliśmy w wernisażu dwóch wyjątkowych wystaw, przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej: „Kino Kresów. Kultura filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej” oraz  „Kazimierz Prószyński. Wynalazca i wizjoner”.

Wystawa „Kino Kresów” obejmuje dokumenty, plakaty, bilety i czasopisma filmowe, materiały multimedialne i obiekty techniki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzące ze zbiorów NCKF.

Wystawa „Kazimierz Prószyński – wynalazca i wizjoner” przypomina postać „Kolumba kinematografii” i jego wynalazki.  Louis Lumière miał o nim powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”. W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej zrekonstruowało biopleograf – jeden z wynalazków Prószyńskiego.

Obie wystawy, dofinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łódź, były częścią programu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 15 grudnia do 28 lutego można oglądać ją w Centrum Nauki i Techniki EC1.

Opiekun Szkolnego Koła Miłośników Fizyki i Astronomii „Pryzmat” Ewa Marczewska

Zdjęcia przesłała  E. Marczewska

Skip to content