Wycieczka zawodowa w ramach projektu „zMontuj z nami swoją karierę”

 

W dniach 06.06.-08.06.2018r. grupa mechatroników z klasy III TC pod patronatem firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. – Oddział Łódź uczestniczyła w wycieczce zawodowej  w ramach realizacji projektu  „zMontuj z nami swoją karierę”.

Głównym celem projektu jest przekazanie nowoczesnej, kompleksowej i praktycznej wiedzy wymaganej przez przyszłych pracodawców. Szkolenia zawodowe realizowane w ramach projektu mają zapewnić uczniom miejsce na rynku pracy oraz wyposażyć ich w kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniami.

W ramach działań projektowych młodzież odwiedziła:

  • Elektrociepłownie EC4 na Widzewie /Łódź – Veolia Energia Łódź S.A.

Specjaliści poprowadzili nas  przez cały cykl produkcyjny: od placu węglowego poprzez stację uzdatniania wody, kotłownię, maszynownię aż po nastawnię. Wyjaśnili tajniki produkcji prądu i ciepła oraz przedstawili proces produkcji zielonej energii             z biomasy. W części produkcyjnej elektrociepłowni mogliśmy zobaczyć działające kotły, turbiny, generatory i inne urządzenia, dzięki którym produkowane jest ciepło systemowe i energia elektryczna w kogeneracji.

  • Firmę Haering Polska Sp. z o.o. w Piotrkowie Trybunalskim – produkującą  precyzyjne części dla przemysłu samochodowego.

Uczniowie zwiedzili zakłady, zapoznali się z działalnością i produkcją fabryk. Zostały im przybliżone warunki na stanowiskach pracy, zakres obowiązków w poszczególnych działach  oraz zadania pracownicze. Pozyskali wiedzę na temat kwalifikacji                          i predyspozycji niezbędnych do wykonywania wybranego zawodu. Szczegółowo zapoznali się ze specyfiką wybranych stanowisk pracy.

W czasie wyjazdu zawodowego znalazł się również czas na zwiedzanie:

  • Wrocławia (Rynek Główny, Rynek – Stare Miasto, Wrocławski Ratusz, Jaś i Małgosia, Jatki, Wrocławskie Krasnale, Ostrów Tumski); mieliśmy również okazję podziwiać uroki miasta Wrocławia płynąc statkiem po Odrze.
  • Zamku Książ – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Leży na Szlaku Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce.
  • Podziemnego Miasta Osówka – najbardziej rozbudowany projekt Riese w Górach Sowich (bunkry podziemne, korytarze, hale, wystawy i ekspozycje) – pozostałości owianego tajemnicą ostatniego projektu III Rzeszy.
  • Zapora wodna w Lubachowie / Jezioro Bystrzyckie – Jest to wybudowana w 1914-1917 kamienna konstrukcja na rzece Bystrzycy (44m wysokości, 230m długości) zapobiegająca licznym powodziom na tym terenie. W skutek jej wybudowania powstało Jezioro Bystrzyckie. Do zapory odbyliśmy około dwugodzinny spacer z Bystrzycy Górnej.

 

R.Masica

 

 

Skip to content