UWAGA! UWAGA! UWAGA!
KONKURS
SZKOŁA Z HISTORIĄ W TLE
W związku z przypadającą w tym roku 70-tą rocznicą powstania szkoły ogłasza się niniejszym wspaniały, szalony konkurs na plakat, który obwieściłby Wszem i Wobec, jakie walory posiada nasza zacna placówka, a zatem:
- Kilka informacji na temat patrona:
Komisja Edukacji Narodowej, właściwie Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, podległy królowi, państwowy zarząd nad oświatą w Polsce. Pierwsza w Europie państwowa instytucja oświatowa o charakterze odrębnego ministerstwa. Utworzona dnia 14 X 1773 roku. Powstanie KEN wiązało się z kasacją zakonu Jezuitów, który skupiał w swych rękach całe niemal szkolnictwo Rzeczpospolitej. KEN istniała do połowy kwietnia 1794, jej działalność stanowiła jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski czasów Oświecenia
- Ciekawostki
- Komisja Edukacji Narodowej to pierwsze w cywilizowanym świecie ministerstwo szkolnictwa powszechnego; centralna instytucja administracji państwowej do spraw oświaty za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.
- Szczególny nacisk położono na nauki ścisłe, poznawanie języka, historii i geografii narodowej. Komisja nie obejmowała nadzoru nad szkołami parafialnymi.
- Komisja zrobiła bardzo wiele dla podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela, powołując stan akademicki, jako grupę zawodową nauczycieli –w przyszłości, jak wiemy zdominują ją kobiety.
- Komisja wprowadziła do szkół język polski, jako wykładowy i unowocześniła programy nauczania wychodząc z założenia, że szkoła musi być dostosowana do potrzeb ucznia.
- Komisja propagowała model nauczania, w którym preferowana była samodzielna praca ucznia i jego samodzielne podejście do rozwiązywanych problemów.
- Propagowała też nauczanie oparte na pracy z odpowiednim podręcznikiem Nie lekceważyła też i wychowania fizycznego.
- Koedukacja nie była dozwolona, ale program nauki dla chłopców i dziewcząt przewidziano niemal identyczny. Jedynie zamiast łaciny uczyły się dziewczynki geografii.
Pod względem poziomu i organizacji szkolnictwa Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jako pierwsza wcielała w życie nowe idee pedagogiczne.
A więc młodzi do dzieła!